Logo

Odkurzacz z turboszczotką, robot sprzątający, mop parowy – co wybrać do utrzymania porządku w domu?

Sprzątanie domu nie należy do ulubionych czynności większości z nas. Jest praco- i czasochłonne, a najczęściej znajdujemy na to zadanie wolną chwilę w weekend, kiedy powinniśmy wypoczywać. Co zatem zrobić, by utrzymanie porządku w domu było łatwe i szybkie?

Sprawdzone sposoby na porządek w domu – porady na utrzymanie wnętrza w idealnej czystości

Na samopoczucie mieszkańców wpływają zarówno wystrój i metraż domu, jak i panujący w nim ład. Sprzątanie będzie przebiegało sprawniej, jeśli dostosujemy się do kilku wskazówek. Oto podstawowe porady odnośnie do porządków w domu:

  • Kluczem do sukcesu jest regularność. Jeśli systematycznie składamy ubrania, co kilka dni odkurzamy czy na bieżąco zmywamy naczynia, nie zaskoczy nas konieczność spędzenia kilkudziesięciu minut przy zlewie lub precyzyjnego wybierania okruchów z wykładzin.
  • „Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj”. Ta stara prawda jak nic innego pasuje do obowiązku sprzątania. Nie odkładajmy na później rozładowania zmywarki, wyrzucenia śmieci czy rozwieszenia prania – dzięki temu nie zostaniemy przytłoczeni zbyt wieloma pracami następnego dnia.
  • Jeśli mieszkamy z rodziną, pamiętajmy, że każdy domownik jest w takim samym stopniu odpowiedzialny za porządki. Nie bójmy się zatem rozdzielać obowiązków.
  • Zawsze odkładajmy rzeczy na miejsce, a czynności, które zajmują tylko chwilę, wykonujmy od razu. Przykład? Brudny talerz włóżmy do zmywarki zaraz po zjedzeniu obiadu.
Zadowolona rodzina - sprzątająca mieszkanie

Sprzątanie domu – jaki sprzęt będzie niezbędny? Czyszczenie parowe i roboty odkurzające automatycznie

Nowoczesne technologie coraz mocniej wspierają nas w porządkach. Coraz popularniejsze staje się m.in.mycie parą czy też używanie sprzętów samojezdnych, które wykonują pracę za nas. Poznajmy je!

  • Czyszczenie parowe to innowacyjny sposób na czysty dom w stylu eko. Korzystając z parownic do sprzątania, nie musimy używać bowiem detergentów – wysoka temperatura pary wodnej świetnie radzi sobie zarówno z zabrudzeniami, jak i bakteriami, pozostawiając nasze mieszkanie w idealnej higienie. Warto zainwestować w wielofunkcyjne parownice do czyszczenia – mogą pełnić funkcję mopa, myjki do okien, urządzenia do sprzątania ceramiki sanitarnej i parownicy do tapicerki.
  • Automatyczny robot sprzątającyto urządzenie, w którym zakochały się tysiące gospodyń domowych. Takie odkurzacze samojezdne najczęściej współpracują z aplikacjami w smartfonach, więc można nimi łatwo sterować i uruchamiać je nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem – to może uratować sytuację, jeśli jedziemy do domu z niespodziewanym gościem.
  • Automatyczna myjka do okien to robot sprzątający, który dopiero zadomawia się w naszej świadomości. Działa podobnie jak odkurzacz, choć przed rozpoczęciem pracy trzeba ją umieścić na szybie. Na tym jednak kończy się nasza rola – cała magia sprzątania dzieje się sama.
  • Świetnym rozwiązaniem może okazać się również system centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym. Nie jest co prawda tak wygodny w użytku jak roboty sprzątające, ale na pewno jest wydajniejszy i pozwala odkurzać elementy nie tylko na podłodze, ale również meble czy ściany.
Robot sprzątający automatycznie w domu

Rozwiązania dla alergika – powiedz stop roztoczom i rozpraw się z kurzem na podłodze

Warto wspomnieć również o tym, że czyszczenie parowe doskonale sprawdza się w domach alergików. W tak wysokiej temperaturze giną wszelkie roztocza i bakterie, a brak konieczności stosowania detergentów eliminuje ryzyko kolejnych uczuleń i podrażnień. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, jeśli mieszkamy z alergikiem?

Ogólna zasada pokazuje nam zatem, że powinniśmy ograniczyć ilość tekstyliów w domu – to właśnie w nich gromadzi się najwięcej kurzu i roztoczy, a ich sprzątanie nie jest wcale łatwe. Koniecznie porzućmy też dywany i wykładziny – dzięki temu nie tylko poprawimy jakość życia alergikom, ale też uwydatnimy piękno drewnianych, wycyklinowanych podłóg lub nowoczesnych paneli. Pamiętajmy również o częstym odkurzaniu i korzystaniu z filtrów HPP, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Myjka ciśnieniowa do czyszczenia mebli i tapicerki
WSKAZANENIEWSKAZANE
Pranie w wysokiej temperaturze – najlepiej w pralce ze specjalnymi programami antyalergicznymiUkładanie dywanów na podłogach
Rolety i żaluzje w oknachZawieszanie zasłon i firan w oknach
Używanie odkurzaczy wodnych i z filtrami HEPAUstawianie na półkach bibelotów
Używanie oczyszczaczy powietrza z filtrem HPPOtwarte biblioteczki
Częste wietrzenie pościeli na mrozie i słońcuTapicerowane meble

Jak utrzymać idealny porządek w domu ze zwierzętami?

Kolejną trudną kwestią jest utrzymanie czystości w domach zamieszkanych przez zwierzaki. Psy i koty, które najczęściej goszczą w naszych progach, zostawiają niestety sporo sierści i futra, co nie tylko jest nieestetyczne, ale i utrudnia życie alergikom. W tym przypadku koniecznie musimy pamiętać o systematycznym sprzątaniu! Niezbędne będą specjalne odkurzacze z turboszczotkami, które skutecznie wybierają włoski z włókien dywanów i zgarniają je z podłóg.

Sprzątanie mopem

Równie ważne jest usuwanie sierści z ubrań, koców i pościeli – w tym pomogą nam pralki z programem „pupil”, który został zaprojektowany właśnie po to, by usprawnić pozbywanie się włosków. Warto wiedzieć, że w walce z futrem i sierścią doskonale sprawdzają się oczyszczacze powietrza z filtrami HPP i odkurzacze z filtrami HEPA. Pamiętajmy także o regularnym korzystaniu ze szczotek do ubrań i ułożeniu wokół misek z jedzeniem i wodą specjalnych podkładek, dzięki którym sprzątanie podłóg będzie łatwiejsze.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść