Logo

Odkurzacz z turboszczotką, robot sprzątający, mop parowy – co wybrać do utrzymania porządku w domu?

Sprzątanie domu nie należy do ulubionych czynności większości z nas. Jest praco- i czasochłonne, a najczęściej znajdujemy na to zadanie wolną chwilę w weekend, kiedy powinniśmy wypoczywać. Co zatem zrobić, by utrzymanie porządku w domu było łatwe i szybkie?

Sprawdzone sposoby na porządek w domu – porady na utrzymanie wnętrza w idealnej czystości

Na samopoczucie mieszkańców wpływają zarówno wystrój i metraż domu, jak i panujący w nim ład. Sprzątanie będzie przebiegało sprawniej, jeśli dostosujemy się do kilku wskazówek. Oto podstawowe porady odnośnie do porządków w domu:

  • Kluczem do sukcesu jest regularność. Jeśli systematycznie składamy ubrania, co kilka dni odkurzamy czy na bieżąco zmywamy naczynia, nie zaskoczy nas konieczność spędzenia kilkudziesięciu minut przy zlewie lub precyzyjnego wybierania okruchów z wykładzin.
  • „Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj”. Ta stara prawda jak nic innego pasuje do obowiązku sprzątania. Nie odkładajmy na później rozładowania zmywarki, wyrzucenia śmieci czy rozwieszenia prania – dzięki temu nie zostaniemy przytłoczeni zbyt wieloma pracami następnego dnia.
  • Jeśli mieszkamy z rodziną, pamiętajmy, że każdy domownik jest w takim samym stopniu odpowiedzialny za porządki. Nie bójmy się zatem rozdzielać obowiązków.
  • Zawsze odkładajmy rzeczy na miejsce, a czynności, które zajmują tylko chwilę, wykonujmy od razu. Przykład? Brudny talerz włóżmy do zmywarki zaraz po zjedzeniu obiadu.
Zadowolona rodzina - sprzątająca mieszkanie

Sprzątanie domu – jaki sprzęt będzie niezbędny? Czyszczenie parowe i roboty odkurzające automatycznie

Nowoczesne technologie coraz mocniej wspierają nas w porządkach. Coraz popularniejsze staje się m.in.mycie parą czy też używanie sprzętów samojezdnych, które wykonują pracę za nas. Poznajmy je!

  • Czyszczenie parowe to innowacyjny sposób na czysty dom w stylu eko. Korzystając z parownic do sprzątania, nie musimy używać bowiem detergentów – wysoka temperatura pary wodnej świetnie radzi sobie zarówno z zabrudzeniami, jak i bakteriami, pozostawiając nasze mieszkanie w idealnej higienie. Warto zainwestować w wielofunkcyjne parownice do czyszczenia – mogą pełnić funkcję mopa, myjki do okien, urządzenia do sprzątania ceramiki sanitarnej i parownicy do tapicerki.
  • Automatyczny robot sprzątającyto urządzenie, w którym zakochały się tysiące gospodyń domowych. Takie odkurzacze samojezdne najczęściej współpracują z aplikacjami w smartfonach, więc można nimi łatwo sterować i uruchamiać je nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem – to może uratować sytuację, jeśli jedziemy do domu z niespodziewanym gościem.
  • Automatyczna myjka do okien to robot sprzątający, który dopiero zadomawia się w naszej świadomości. Działa podobnie jak odkurzacz, choć przed rozpoczęciem pracy trzeba ją umieścić na szybie. Na tym jednak kończy się nasza rola – cała magia sprzątania dzieje się sama.
  • Świetnym rozwiązaniem może okazać się również system centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym. Nie jest co prawda tak wygodny w użytku jak roboty sprzątające, ale na pewno jest wydajniejszy i pozwala odkurzać elementy nie tylko na podłodze, ale również meble czy ściany.
Robot sprzątający automatycznie w domu

Rozwiązania dla alergika – powiedz stop roztoczom i rozpraw się z kurzem na podłodze

Warto wspomnieć również o tym, że czyszczenie parowe doskonale sprawdza się w domach alergików. W tak wysokiej temperaturze giną wszelkie roztocza i bakterie, a brak konieczności stosowania detergentów eliminuje ryzyko kolejnych uczuleń i podrażnień. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, jeśli mieszkamy z alergikiem?

Ogólna zasada pokazuje nam zatem, że powinniśmy ograniczyć ilość tekstyliów w domu – to właśnie w nich gromadzi się najwięcej kurzu i roztoczy, a ich sprzątanie nie jest wcale łatwe. Koniecznie porzućmy też dywany i wykładziny – dzięki temu nie tylko poprawimy jakość życia alergikom, ale też uwydatnimy piękno drewnianych, wycyklinowanych podłóg lub nowoczesnych paneli. Pamiętajmy również o częstym odkurzaniu i korzystaniu z filtrów HPP, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Myjka ciśnieniowa do czyszczenia mebli i tapicerki
WSKAZANENIEWSKAZANE
Pranie w wysokiej temperaturze – najlepiej w pralce ze specjalnymi programami antyalergicznymiUkładanie dywanów na podłogach
Rolety i żaluzje w oknachZawieszanie zasłon i firan w oknach
Używanie odkurzaczy wodnych i z filtrami HEPAUstawianie na półkach bibelotów
Używanie oczyszczaczy powietrza z filtrem HPPOtwarte biblioteczki
Częste wietrzenie pościeli na mrozie i słońcuTapicerowane meble

Jak utrzymać idealny porządek w domu ze zwierzętami?

Kolejną trudną kwestią jest utrzymanie czystości w domach zamieszkanych przez zwierzaki. Psy i koty, które najczęściej goszczą w naszych progach, zostawiają niestety sporo sierści i futra, co nie tylko jest nieestetyczne, ale i utrudnia życie alergikom. W tym przypadku koniecznie musimy pamiętać o systematycznym sprzątaniu! Niezbędne będą specjalne odkurzacze z turboszczotkami, które skutecznie wybierają włoski z włókien dywanów i zgarniają je z podłóg.

Sprzątanie mopem

Równie ważne jest usuwanie sierści z ubrań, koców i pościeli – w tym pomogą nam pralki z programem „pupil”, który został zaprojektowany właśnie po to, by usprawnić pozbywanie się włosków. Warto wiedzieć, że w walce z futrem i sierścią doskonale sprawdzają się oczyszczacze powietrza z filtrami HPP i odkurzacze z filtrami HEPA. Pamiętajmy także o regularnym korzystaniu ze szczotek do ubrań i ułożeniu wokół misek z jedzeniem i wodą specjalnych podkładek, dzięki którym sprzątanie podłóg będzie łatwiejsze.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść