Logo

Odwodnienie na działce – jak działa i jak wykonać drenaż i system liniowy wokół domu?

Zawilgocenie fundamentów domu czy woda przenikająca do piwnicy – z takimi nieprzyjemnościami będziemy musieli się zmierzyć, jeśli nie zadbamy o odpowiednie odwodnienie wokół budynku. Jak wykonać drenaż opaskowy i kiedy warto zdecydować się na odwodnienie liniowe? Sprawdźmy!

Wykonanie drenażu opaskowego

Kiedy zdecydować się na system odwodnienia i czym jest drenaż opaskowy?

Meliorację działki wokół budynku należy wykonać wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a więc znajdują się one zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią terenu, oraz wtedy, gdy mieszkamy w podpiwniczonym domu jednorodzinnym. Konieczny jest także drenaż działek gliniastych, które są słabo przepuszczalne. Nadmierna wilgoć może źle wpływać na stan techniczny budynków i spowodować osłabienie murów. Aby temu zapobiec, należy wykonać drenaż opaskowy wokół domu.

Drenaż wokół domu podpiwniczonego to rodzaj odwodnienia, które znajduje się pod powierzchnią gruntu. Jego ważnym elementem są specjalne rury, dzięki którym możliwe jest skuteczne odprowadzanie wody gromadzącej się pod ziemią poza obszar budynku. Nie są one sobie jednak w stanie poradzić z wodą znajdującą się nad powierzchnią terenu. Zanim dowiemy się, jak wykonać drenaż, sprawdźmy, z czego składa się taka konstrukcja.

Z czego składa się drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy, czyli odwodnienie instalowane pod powierzchnią gruntu, powinien składać się z przynajmniej pięciu podstawowych elementów:

  • Rury drenarskie – rozłożone w pobliżu ław fundamentowych, pozwalają na wydajne zbieranie wilgoci, zapobiegając przenikaniu wody do murów. Ich skuteczna praca jest możliwa dzięki licznym perforacjom, przez które woda przesącza się do przewodów i przekazywana jest do kolejnych etapów systemu.
  • Obsypka filtracyjna lub otulina – oba te elementy pełnią podobną funkcję. Po pierwsze ułatwiają przenikanie wilgoci do rur drenarskich, a po drugie chronią przewody przez zamuleniem i zatkaniem się perforacji.
  • Materiał filtracyjny – często wykonany jest ze żwiru lub z płyt drenujących. Układa się go na obsypce – jego zadaniem jest odprowadzanie wody dopływającej do ścian budynku do warstwy drenującej. Ile żwiru na metr drenażu potrzebujemy? Optymalną ilością będzie ok. 150 kg na metr bieżący.
  • Studzienki kontrolne – tam, gdzie rury łączą się i zmieniają kierunek biegu, powinna zostać założona studzienka kontrolna. Jest ona konieczna, by móc oczyszczać rury drenarskie z piasku i przywracać im drożność. Taką rewizję warto przeprowadzać raz do roku.
Wynkonanie odwodnienia opaskowego w okół domu

Jak wykonać drenaż wokół domu?

Jak wykonać drenaż? Zadanie to jest dość proste. Należy zacząć od wykopania dołu sięgającego do ław fundamentowych i ułożeniu tam obsypki filtracyjnej. Następnie należy ułożyć rury perforowane i stworzyć sieć, która będzie pozwalała na odprowadzanie wody do studni, studzienek chłonnych (wypełnionych żwirem), kanalizacji lub do gruntu – jednak nie bliżej niż 20 metrów od domu. Do tego celu można wykorzystać także szambo lub oczyszczalnię ścieków.

Podczas tworzenia drenażu w domu jednorodzinnym pamiętajmy o montażu studzienek kontrolnych na łączeniach i załamaniach przewodów. Rury obkładamy kolejną warstwą obsypki i materiałem filtrującym. Dobrą praktyką jest także ułożenie na gruncie warstwy żwiru.

Czy podczas montażu drenażu potrzebna będzie folia kubełkowa? Warto z niej skorzystać, by wzmocnić powierzchnię ścian i ochronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wbrew panującym opiniom folia kubełkowa nie zabezpiecza przed wilgocią, choć przyspiesza wysychanie ścian. Można zatem ją zaaplikować, ale nie przyniesie to efektu ochrony przed wilgocią.

Czym jest odwodnienie liniowe?

Odwodnienie liniowe stosowane jest natomiast na powierzchni gruntu – doskonale radzi sobie z wodą opadową – tak, by ta nie zalegała na podjazdach czy nieprzepuszczalnej glebie, tworząc kałuże. W skład takiego systemu odwodnieniawchodzą korytka odpowiedzialne za zbieranie wody i przetransportowywanie jej do dalszej części odwodnienia. Pokryte są najczęściej rusztami chroniącymi przed dużymi zanieczyszczeniami oraz zaślepiającymi niebezpieczne dla domowników otwory w ziemi. Przewody w postaci rur drenażowych zakończone są ściankami czołowymi.

Wypuszczenie i podprowadzenie do studzienki kanaliuzacyjnej

Ile kosztuje melioracja działki?

Wykonanie drenażu opaskowego wokół domu będzie kosztował znacznie mniej, jeśli na stworzenie całego systemu zdecydujemy się na etapie budowy domu. Wiele zależy od wymiarów opaski drenażowej – warto ją poprowadzić dookoła budynku, dopasowując średnicę rur perforowanych do potrzeb. Mogą mieć bowiem średnice różnej wielkości – standardowe 80-milimetrowe i bardziej wydajne o wymiarach 100-120 mm.

Koszt mniejszych przewodów to ok. 4-8 zł za metr bieżący, większych nawet 15 zł. Studzienka rewizyjna kosztuje około 200-500 zł, a materiał filtrujący to wydatek ok. 500 zł. Dobrą informacją jest, że podane wyżej ceny obejmują także montaż!

W przypadku odwodnienia liniowego cena będzie odpowiednio niższa – mamy tu bowiem do czynienia z nieco mniej skomplikowanymi pracami. Szacuje się, że kwota potrzebna na stworzenie takiego systemu wokół całego domu oscyluje w granicach 2500-3000 zł. Choć cena ta może przytłaczać, możemy mieć pewność opłacalności takiego odwodnienia liniowego – inwestujemy w końcu w lepszy stan techniczny naszego budynku.

Odwodnienie liniowe przy krawężniku kostki brukowej

Zajrzyj na naszą stronę, zobacz ciekawe projekty domów jednorodzinnych i przeczytaj inne porady budowlano-wykończeniowe!

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść