Logo

Ogród przyjazny zwierzętom

Kategorie: Otoczenie

Ogród jest dla właścicieli miejscem szczególnym, podobnie jak dla psa czy kota. Zwierzęta jednak traktują to miejsce w odmienny sposób - jak własne terytorium. Dlatego przy projektowaniu zielonej przestrzeni warto uwzględnić potrzeby czworonożnych przyjaciół.

Dobrze zaplanowany i zadbany ogród jest nie tylko wizytówką właścicieli, ale przede wszystkim miejscem wypoczynku. Jeśli wiemy, że będą w nim przebywały domowe zwierzęta zaprojektujmy go w taki sposób, aby i on był im przyjazny.

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim pomyśleć o temperamencie i przyzwyczajeniach naszego zwierzęcia. Natury zwierząt, a szczególnie psa – stróża domu - nie można zmienić. W jego charakterze leży obrona własnego terytorium, zatem prawie każdy czworonóg będzie biegał przy ogrodzeniu, nieprzyjaźnie reagując na nieznane mu osoby. Warto zatem zostawić przy płocie pas bez roślin o szerokości kilkudziesięciu centymetrów, a nawierzchnię wykończyć kostką brukową. Jeżeli zastanawiamy się nad odpowiednim wyborem, należy pamiętać, o tym aby jej faktura była jak najbardziej przyjazna dla delikatnych łap naszego pupila. Polecanymi materiałami będą produkty z grupy kostek dekoracyjnych o raczej gładkiej powierzchni - z rodziny Libet Decco Colormix oraz Antico. W ogrodzie, w którym będą przebywać nasze domowe zwierzęta nie polecam stosowania kostek z grupy Elegante. Posypka z kruszywa, która znajduje się na produkcie wprawdzie daje kostkom praktyczny walor antypoślizgowy ale może okazać się zbyt szorstka dla łap naszych ulubieńców.

Projektując teren wokół domu, którego pies pilnuje cały rok, warto uwzględnić instalację maty grzewczej, w tej części utwardzonej nawierzchni, po której pies porusza się najczęściej i oczywiście tam gdzie stoi lub stanie jego buda. W ten sposób nie tylko skutecznie ochronimy naszego zwierzaka przed zimnem podczas jesienno-zimowej aury, to także pozwoli nam łatwiej utrzymać czystość w przestrzeni mieszkalnej zwierzęcia. Ponadto nie musimy się obawiać, że zwierzę wniesie błoto do domu.

Jeśli wielkość ogrodu na to pozwala, warto także rozważyć wydzielenie przestrzeni trudnodostępnej dla zwierząt. Taką strefą może być ogrodowa kuchnia czy jadalnia - grill i taras gdzie najczęściej przyjmujemy gości. Tutaj doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie wokół tej strefy płyty ażurowej Stream Line lub kostki Iberia – oba produkty należą do grupy Libet Decco Colormix. Ze względu na różnice głębokości, mogą one stanowić powierzchnię, którą zwierzaki będą omijać szerokim łukiem.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ