Logo

Ogrodzenie betonowe – charakterystyka, wymiary, ceny

Wybierając rodzaj ogrodzenia, należy pamiętać, że powinno ono łączyć dwie najważniejsze cechy – trwałość i estetykę. Ten warunek spełniają ogrodzenia betonowe, stanowiące godną uwagi alternatywę dla tradycyjnego ogrodzenia z siatki czy drewna. Oto co wyróżnia tego typu płoty.

Ogrodzenie betonowe z murkiem

Ogrodzenie betonowe, czyli płot betonowy

Płot betonowy zwykle kojarzy się z masywną, ciężką, przytłaczającą, a przy tym niezbyt estetyczną konstrukcją. Niektóre z tych skojarzeń są zgodne z prawdą – ogrodzenie z betonu ma większą wagę niż to wykonane z innych materiałów, a jeśli zostanie wybrane do zabezpieczenia niewielkiego terenu, może optycznie go pomniejszyć i przytłoczyć. Ponadto nie zawsze wyróżnia się reprezentacyjnym wyglądem – kwestia ta w dużej mierze zależy od rodzaju ogrodzenia betonowego. Do wyboru są te zbudowane z:

  • przęseł betonowych,
  • bloczków betonowych (zwanych często pustakami),
  • gazonów,
  • betonu wylewanego w deskowaniu.

Trzy pierwsze rodzaje ogrodzeń betonowych cechują się największymi walorami wizualnymi, a co więcej, dają ogromne możliwości aranżacji przestrzeni – są dostępne w wielu wzorach i kolorach, a te w oryginalnym szarym odcieniu można też przemalować samodzielnie. Ponadto łupane bloczki betonowe z powodzeniem imitują naturalny kamień i mogą być stosowane zarówno do budowy ogrodzenia litego, jak i do wznoszenia słupków, pomiędzy którymi montuje się następnie przęsła z metalu, drewna lub PCV. Płot z betonu lanego należy natomiast do najtrudniejszych w wykonaniu, a przy tym jest najmniej elegancki – ma formę betonowej ściany. Aby dopasować go do wyglądu zadbanej posesji, trzeba go wykończyć tynkiem lub różnego rodzaju płytkami (np. klinkierowymi).

Czym są przęsła betonowe?

Na szczególną uwagę zasługuje betonowe ogrodzenie zbudowane z gotowych przęseł, które można również określić mianem paneli. Na miejsce montażu dowożone są w gotowej formie – najczęściej składają się z kilku poziomych elementów, a do ich produkcji wykorzystuje się cement, piasek, dodatki do betonu oraz zbrojnie, dzięki któremu zyskują większą trwałość. Taka konstrukcja zabezpiecza przęsła przed pękaniem na skutek działania warunków atmosferycznych i czynników mechanicznych.

Przęsła betonowe zwykle stanowią jeden z elementów większego systemu, do którego należą również dopasowane do nich betonowe słupki, podmurówki czy daszki. W efekcie tego typu betonowe ogrodzenie powstaje szybko i sprawnie – jego montaż przebiega na zasadzie pióro-wpust, dzięki czemu cały proces nie wymaga przeprowadzania czasochłonnych prac budowlanych. Ponadto zbudowany płot ma jednolitą powierzchnię, wolną od nieestetycznych przerw pomiędzy poszczególnymi przęsłami.

Ogrodzenie z panelami i przęsłami

Płot betonowy z przęseł może mieć wiele form. Producenci oferują dziesiątki wzorów zarówno przęseł pełnych, jak i ażurowych – te drugie mają mniejszą wagę, ale również sprawiają wrażenie lekkości optycznej. To właśnie w tej grupie produktów można znaleźć największą różnorodność elementów – dekoracyjne otwory układają się w rozmaite kształty (pionowe, poziome, ukośne) i mogą zdobić jedynie górny element płotu lub stanowić jego większą część. Z kolei przęsła pełne zwracają najczęściej uwagę odciśniętymi w nich wzorami, imitującymi strukturą deski, kamień, cegłę czy plecionkę. Mogą być one wykonane jedno- lub dwustronnie.

Dodatkową cechą tego typu elementów są różnie uformowane górne krawędzie. Producenci oferują płoty nie tylko o prostej linii górnej, ale również zaokrąglonej, falistej, ząbkowanej oraz innych, uzależnionych od wzornictwa najwyższego panelu w przęśle. Płoty betonowe nadają się też do malowania specjalnymi kryjącymi farbami do betonu – można zrobić to samodzielne lub zlecić wykonawcy ogrodzenia. Rozwiązaniem rzadziej spotykanym jest barwienie betonu w masie na etapie produkcji poszczególnych komponentów.

Rodzaje ogrodzeń betonowych

Jakie wymiary mają ogrodzenia betonowe?

Całkowite wymiary ogrodzeń betonowych zależą od wielkości ogradzanego terenu, jednak elementy, które się na nie składają, są pod tym względem zróżnicowane. Przęsło z betonu ma najczęściej standardową szerokość, wynoszącą 2,05 m – na tę wartość składa się przęsło ze słupkiem. Inaczej wygląda kwestia wysokości, która będzie różnić się w zależności od tego, jak wiele paneli złoży się na przęsło. Producenci oferują przęsła o wysokości 1 m, 1,5 m, 2,0 m, 2,5 m, a nawet 3,0 m. Inwestor ma jednak do wyboru także wartości pośrednie, takie jak 1,25 m, 1,75 czy 2,25 m.

Znacznie mniejsze od gotowych przęseł są bloczki betonowe, które mogą mieć różną długość i wysokość, np. 80 x 40 cm, 54 x 16 cm, 38 x 16 cm lub 38 x 12 cm. Duża różnorodność dotyczy też gazonów dostępnych w wielu kształtach i kolorach – wśród nich znajdują się te o wymiarach 60 x 40 cm, 40 x 30 cm czy 30 x 20. Warto pamiętać, że w tej kategorii znajdują się również produkty o mniej regularnych formach.

Przykładowe ceny ogrodzeń betonowych

Cena ogrodzenia betonowego zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego produktu. W przypadku gotowych przęseł wpływa na nią nie tyle ich wzór, ile wysokość – cena rośnie wraz z nią. Dla kompletu złożonego ze słupka i przęsła o wysokości 150 cm wynosi ok. 130-150 zł. Za ogrodzenie o wysokości 250 cm trzeba już zapłacić ponad 200 zł. Należy wziąć też pod uwagę, że przęsła dwustronne są droższe od jednostronnych. Inaczej wyglądają ceny bloczków betonowych, które można kupić już za kilkanaście złotych za sztukę. Również w tym przypadku należy jednak liczyć się z tym, że więcej zapłacimy za elementy większe. Nieco tańsze okazują się natomiast gazony – te najmniejsze dostępne są w sprzedaży już za mniej niż 10 zł za sztukę.

Cena ogrodzeń betonowych zależy więc od różnych czynników – trzeba też pamiętać, że do kosztu najważniejszych elementów należy jeszcze często doliczyć koszty podmurówki, daszków czy montażu. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu płoty cechują się wieloletnią trwałością i estetyką, zapewniając właścicielom posesji większe poczucie bezpieczeństwa niż ogrodzenie z siatki czy drewna.

Przeczytaj także:

  1. Ogrodzenia gabionowe - Jak zrobić modne ogrodzenie z kamienia w siatce?
  2. Żywopłot formowany i nieformowany jako naturalne ogrodzenie domu. Kiedy zacząć i jak długo trzeba czekać na żywopłot?

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść