Logo

Ogrodzenie panelowe – cena, rodzaje i poradnik montażu

Kategorie: Otoczenie

Płot panelowy jest wygodnym i szybkim w montażu sposobem na posiadanie ładnego i funkcjonalnego ogrodzenia. Dlatego też coraz częściej można spotkać płoty wykonane z prefabrykowanych elementów, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, dookoła osiedli, obiektów użyteczności publicznej, jak i różnego rodzaju przedsiębiorstw. Ogrodzenie panelowe może być wizytówką obiektu – od dobrego wyboru będzie zależało pierwsze wrażenie wśród gości. Nie warto więc zaniedbywać tego elementu, ale wykorzystać go do takiej aranżacji otoczenia, by nabrała ona smaku i stylu. A do tego celu doskonale nadają się właśnie ogrodzenia panelowe.

Nowoczesne ogrodzenie panelowe z siatki

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe?

Płot z paneli to estetyczny i wygodny sposób na ogrodzenie nierzucające się w oczy. Wykonany z prefabrykowanych elementów płot pozwala na szybkie ogrodzenie terenu, a podjęcie decyzji ułatwia fakt, że wielu producentów ogrodzeń panelowych oferuje panele oraz pozostałe elementy ogrodzenia, takie jak bramy, furtki i słupki, stylistycznie do siebie dopasowane. Płot panelowy świetnie komponuje się z tradycyjnymi słupkami wymurowanymi z klinkieru, kamienia lub podobnych materiałów. Nowoczesne, metalowe wzory ogrodzeń panelowych mają spójną stylistykę wraz z furtkami i bramami z tej samej linii, dzięki czemu łatwo można je łączyć ze sobą wzajemnie lub ze słupkami i ogrodzeniami gabionowymi. Zielone płoty panelowe o dużych oczkach ładnie komponują się z żywopłotami, zwłaszcza uformowanymi z krzewów iglastych, takich jak jałowce czy tuje.

Ploty panelowe zazwyczaj wykonywane są ze stalowych drutów lub kształtowników, choć bardziej ekskluzywne modele produkowane są z blach i kształtek aluminiowych. Można także zakupić wysokiej jakości panele ogrodzeniowe wykonane z impregnowanego drewna. Dzięki szerokiemu wyborowi materiałów, wzorów i kolorów, każdy znajdzie elementy, które pozwolą mu stworzyć stylowe ogrodzenie. Lekkie ogrodzenia panelowe są dobrą oprawą dla nowoczesnych domów lub budynków firmowych. Panele ogrodzeniowe mogą też nawiązywać stylem do starych, kutych płotów, a połączone z klinkierowymi lub kamiennymi słupkami doskonale będą pasowały do klasycznego stylu podmiejskich willi i dworków.

Ogrodzenie panelowe z kamieniem

Modułowa budowa płotów panelowych jest ich wielką zaletą, pozwalającą na szybki montaż elementów oraz ich wymianę w razie poważnego uszkodzenia. Płoty panelowe zazwyczaj nie wymagają podmurówki, która jednak może zwiększyć bezpieczeństwo posesji, chroniąc ją m.in. przed psami i innymi zwierzętami, które mogą się podkopać pod płotem.

Ogrodzenie panelowe – cena

Koszt ogrodzenia panelowego to nie tylko kwestia samych paneli, ale także słupków i innych elementów montażowych oraz robocizny. Najpopularniejsze jest siatkowe ogrodzenie panelowe, cena, którego zależy od wysokości panela, średnicy użytego drutu, koloru, gęstości oczek oraz wzoru, ponieważ nawet wśród pozornie zwykłych paneli siatkowych można znaleźć perełki wyróżniające się zindywidualizowanym wzornictwem, np. panele ogrodzeniowe Progress. Popularne modele paneli siatkowych przetłaczanych z drutu o średnicy 4 mm np. VERA to koszt do 70 złotych za panel o długości 250 cm i wysokości nieco ponad 1150 centymetrów. Ponad dwukrotnie droższe są panele płaskie, wykonywane zazwyczaj z grubszego drutu (6 mm) o wysokości 140 cm. Wyższe panele są jeszcze droższe i mogą kosztować ponad 200 złotych za sztukę.

Koszty słupków wahają się od 20 do 30 złotych do ponad stu za modele systemowe dopasowane stylistycznie i kolorystycznie do określonych linii wzorniczych niektórych paneli ogrodzeniowych oferowanych przez znanych polskich producentów. W przypadku zamówienia płotu panelowego z usługą montażu, koszty liczone są za metr bieżący i wahają się od czterdziestu złotych za płot bez podmurówki do ponad 70 złotych za płot z podmurówką betonową prefabrykowaną.

Ustawianie słupków poziomowanie ogrodzenia

Ogrodzenie panelowe – montaż krok po kroku

Grodząc posesję, warto sięgnąć po ogrodzenie panelowe. Montaż w najprostszej konfiguracji to słupek oraz panel, który można wykonać samemu – rozwiązanie to przedstawimy na przykładzie gotowych systemów ogrodzeniowych, w skład których wchodzą panele siatkowe, metalowe słupki montażowe i akcesoria do nich.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć linię przebiegu przyszłego ogrodzenia. Następnie na wyznaczonej linii wykopuje się płytki rowek pod płyty betonowe (zwane czasem deskami betonowymi), w razie konieczności usuwając murawę. Będą one stanowiły podmurówkę przyszłego płotu.
W odległości co 2,5 metra wyznacza się palikami miejsca wiercenia otworów pod słupki, Otwory wykonuje się wiertakiem glebowym o średnicy od kilkunastu do dwudziestu kilku centymetrów. W rowkach umieszcza się z kolei płyty betonowe, które po ustawieniu w poziomie i pionie obsypuje się ziemią. Na desce stawia się panel ogrodzeniowy wygięciami na zewnątrz ogrodzenia. Pod panel podkłada się kawałek deski lub sztywnego tworzywa sztucznego w celu ochrony powłoki antykorozyjnej. W przypadku, gdy płot dochodzi do istniejącego ogrodzenia lub murupierwszy panel można przykręcić bezpośrednio do niego za pomocą specjalnych uchwytów. Podobnie montujemy go do słupków murowanych lub wkopanych w glebę grubych słupków betonowych.

Następnie w linii przyszłego płotu stawia się w odległości kilkunastu milimetrów kolejną płytę betonową, którą również, po ustawieniu w pionie i poziomie, stabilizuje się ziemią. Pomiędzy płyty wsuwa się wkładki z tworzywa sztucznego, a w miejsce połączenia płyt wsuwa się słupek ogrodzeniowy, do którego przykręca się panele za pomocą dołączonych zazwyczaj do zestawu elementów montażowych. W narożach nie stosuje się wkładek plastikowych w miejscu łączenia płyt, należy natomiast pamiętać o ich wypoziomowaniu. Po ustawieniu płotu trzeba zabetonować słupki w otworach. W niektórych rozwiązaniach systemowych występuje dodatkowe łączniki betonowe, które są jednocześnie obsadą słupka metalowego, do którego przykręca się panele.

Zestawianie ogrodzenia panelowego

Płot panelowy można również zamontować na istniejących słupkach, na których była rozpięta tradycyjna siatka metalowa. W takim przypadku trudno jednak liczyć na odległości między słupkami pozwalającą na dokładne spasowanie paneli. Przydatnym w takim przypadku rozwiązaniem są specjalne łączniki do paneli siatkowych, które pozwalają na ich spięcie w jedną płaszczyznę, którą do okrągłych słupków można przymocować za pomocą stalowych obejm. Nie będzie to rozwiązanie tak estetyczne, jak płot systemowy, jednak pozwoli na uniknięcie kłopotliwego wykopywania i przesuwania słupków, co byłoby szczególnie utrudnione w przypadku podmurówek lanych.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść