Logo

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać: wodne, elektryczne czy powietrzne?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępuje tradycyjną instalację ogrzewania centralnego, której integralnymi elementami są grzejniki. Można wyróżnić różne rodzaje ogrzewania podłogowego – czym się charakteryzują i co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Układanie mat do ogrzewania podłogowego

Rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne, elektryczne, powietrzne

Ogrzewanie podłogowe stanowi wygodną i estetyczną alternatywę dla tradycyjnego systemu – może całkowicie go zastąpić lub jedynie uzupełniać. Decydując się na montaż takiej instalacji, potocznie zwanej podłogówką, trzeba jednak podjąć decyzję o wyborze konkretnej technologii. Można zdecydować się na:

 • wodne ogrzewanie podłogowe,
 • elektryczne ogrzewanie podłogowe,
 • powietrzne ogrzewanie podłogowe.

Dwa pierwsze rodzaje podłogówki cieszą się największą popularnością i to głównie pomiędzy nimi najczęściej wybierają osoby zainteresowane umieszczeniem instalacji grzewczej w podłodze. Ogrzewanie powietrzne stosowane jest w tej chwili najrzadziej.

Ogrzewanie podłogowe wodne – zalety i wady

Wodna podłogówka składa się z zamieszczonych pod podłogą rurek wykonanych z miedzi lub tworzywa sztucznego, w których krąży woda. Może być zasilana niemal dowolnym źródłem ciepła (co sanowi jej zaletę), w tym także kotłem gazowym – w takim wypadku często mówi się o ogrzewaniu podłogowym gazowym, choć pojęcie to może wprowadzać w błąd.

Do innych korzyści wynikających z zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego należy zaliczyć wieloletnią trwałość prawidłowo wykonanej instalacji, niskie koszty eksploatacji związane z tym, że system zużywa mniej energii, a jej straty są minimalne, oraz korzystny, równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach – cieplej na poziomie stóp, chłodniej przy głowie. Ponadto ogrzewanie pozostaje niewidoczne.

Jak każdy system, wodna podłogówka ma również wady:

 • kosztowny montaż i ewentualna naprawa,
 • brak możliwości wprowadzenia zmian w wykonanej instalacji,
 • konieczność uwzględniania systemu w projekcie domu,
 • konieczność zastosowania określonych materiałów podłogowych (o dobrej przewodności cieplnej),
 • duża bezwładność cieplna, utrudniające regulację temperatury (problem ten w nowoczesnych systemach można jednak w dużym stopniu zminimalizować),
 • ograniczone możliwości rozstawienia elementów wyposażenia, szczególnie masywnych mebli.
Jaki rodza ogrzewania podlogowego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – zalety i wady

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego w podłodze montuje się folie, maty lub kable grzewcze – te ostatnie mogą być ułożone tuż pod posadzką lub zatopione w wylewce. Dużą zaletą elektrycznej podłogówki jest brak konieczności montażu urządzenia grzewczego i konserwacji systemu. Nie trzeba się również martwić ewentualnym wyciekiem wody, co może przydarzyć się w instalacji wodnej, ani zamarznięciem systemu, który sprawdzi się nawet na zewnątrz, np. na schodach (tzw. ogrzewanie przeciwoblodzeniowe).

Podłogówka elektryczna, podobnie jak wodna, pozostaje niewidoczna i zapewnia równomierny rozkład temperatur. Pozwala na oszczędność energii i jej optymalne wykorzystanie, czemu sprzyja pełna kontrola użytkownika nad pracą systemu. Niski jest również koszt montażu, który można przeprowadzić nie tylko na etapie budowy obiektu, ale również podczas remontu.

Nie można zapomnieć jednak o wadach podłogowego ogrzewania elektrycznego. Są to:

 • wyższe koszty eksploatacji niż w przypadku ogrzewania wodnego, wynikające z wysokiej ceny energii elektrycznej,
 • konieczność demontażu podłogi w razie wprowadzania zmian,
 • konieczność zastosowania określonych materiałów podłogowych,
 • duża bezwładność cieplna,
 • ograniczona możliwość aranżacji wnętrza.
rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe powietrzne – zalety i wady

Powietrzne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem nowatorskim, które opracowano w Szwecji. Tego typu system montuje się bezpośrednio w płycie fundamentowej bądź stropie, a tworzą go zamknięte obiegi kanałów grzewczych z krążącym wewnątrz powietrzem. Takie połączenie fundamentu z ogrzewaniem podłogowym – poza równomiernym rozkładem temperatur i brakiem konieczności montażu grzejników – uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, pozwala na zastosowanie dowolnego materiału wykończeniowego i połączenie z różnymi źródłami energii.

Brak jakichkolwiek przecieków czy ryzyka zamarznięcia oraz obniżone koszty eksploatacji to kojone atuty tego nowoczesnego systemu. Ponieważ powietrze znajdujące się w instalacji nie jest wywiewane, nie roznosi kurzu ani nie przyczynia się do zanieczyszczania ścian. Podłogówka powietrzna wyróżnia się bezawaryjnością, a co ciekawe, dla jej działania nie mają również znaczenie ewentualne uszkodzenia rur. System jest ponadto bardzo prosty w obsłudze przy użyciu termostatu, a dzięki wyeliminowaniu prądów konwekcyjnych nie zanieczyszcza powietrza alergenami.

Czy powietrzne ogrzewanie podłogowe ma wady? Są to przede wszystkim:

 • możliwość wykonania tylko podczas budowy budynku,
 • duża bezwładność cieplna.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Opisaliśmy wszystkie możliwe do zamontowania w domu rodzaje ogrzewania podłogowego. Jak widać, poszczególne systemy mają wiele wspólnych cech – zarówno zalet, jak i wad. Który system wybrać?

To w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz funkcji, jaką podłogówka ma pełnić. Wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się jako samodzielny system grzewczy, ale podobnie jak podłogówka elektryczna, może też stanowić uzupełnienie tradycyjnej instalacji. Najlepiej stosować je w domach z kotłem kondensacyjnym lub pompą. Ogrzewanie elektryczne jest dobrym sposobem na dogrzanie mniejszych wnętrz, pomieszczeń, w których nie można pozwolić sobie na znaczne podniesienie posadzki lub użytkowanych tylko od czasu do czasu. Wszystkie rozwiązania mogą być stosowane w budownictwie jednorodzinny oraz w domach zamieszkiwanych przez alergików.

Podczas wyboru rodzaju ogrzewania podłogowego trzeba wziąć też pod uwagę preferowany materiał wykończenia posadzki, zapotrzebowanie domu ma ciepło oraz przeznaczony na inwestycję budżet. Wszystkie wątpliwości dotyczące tego typu instalacji warto skonsultować ze specjalistą, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść