Logo

Działka z wjazdem od południa: optymalne usytuowanie domu.

Kategorie: Otoczenie

Swoje marzenia o własnym domu najczęściej rozpoczynamy od kupna działki. Idealna przestrzeń do życia i wpasowany w nią budynek zazwyczaj muszą spełniać cały szereg warunków, aby nas zadowolić. Stawiamy na spokój, nowoczesność, funkcjonalność, piękno, łatwość dojazdu, właściwe usytuowanie domu. Optymalna wydaje się więc działka z wjazdem od północy. Czy w takim razie wjazd od strony południowej dyskwalifikuje dane miejsce? Absolutnie nie. Można na takiej działce wspaniale się urządzić, pamiętając o kilku zasadach.

Usytuowanie domu na działce - w projekcie domu

Czy wystarczy lustrzane odbicie projektu?

Już na etapie zakupu działki i planowania budowy trzeba mieć świadomość specyfiki danego terenu i możliwości, które się z tym wiążą. Składa się na to wiele elementów wynikających z warunków zabudowy, wyznaczonych przez konkretny urząd gminy, linii zabudowy i oczywiście warunków terenu. Wjazd na posesję narzuca nieco inne rozwiązania w zależności od każdej ze stron: wschodu, zachodu, północy i południa. Dotyczy to nie tylko rozwiązań na samej działce, na zewnątrz budynku, ale także i w projekcie domu. Wydaje się, że w tych warunkach wystarczy lustrzane odbicie projektu domu przeznaczonego na pochyłą działkę z wjazdem od północy. Jednak znacznie lepsze rozwiązanie stanowi indywidualne podejście do projektu budynku i optymalne wpasowanie go w wybraną przestrzeń tak, aby stworzyć najlepsze warunki dla całej rodziny, która zamieszka w domu.

Jak usytuować dom na działce z wjazdem od południa?

Dom z wjazdem od południanależy ulokować tak, by w miarę możliwości, jak najbardziej odsunąć go od drogi. Znacznie ułatwi to duża powierzchnia parceli, na której można nieco „pomanewrować” budynkiem. W przypadku dużej, szerokiej działki cofnięta bryła domu pozwala na ochronę prywatności i zapewnia mieszkańcom dobre samopoczucie. Dodatkowo zyskamy w ten sposób teren na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni przed domem. Niebagatelną rolę odgrywa także nieinwazyjne sąsiedztwo i lokalizacja w miejscu, gdzie jest niewiele domów, lokalny ruch lub kameralna ulica. Wtedy nawet niewielka działka z położonym na środku domem może stać się przyjemnym miejscem do zamieszkania.

Jak chronić prywatność domowników?

Dlaczego tak ważne jest odpowiednieusytuowanie domuna działce z wjazdem od południa? Przede wszystkim dlatego, że życie domowników wystawione jest niemal na widok publiczny ze względu na oświetlenie. Czyli najważniejsze pomieszczenia i przestrzeń życiowa, które w przypadku innych działek naturalnie osłania budynek, widoczne są z ulicy. W gotowychprojektach domów na wąską działkę, takie czynniki jak zapewnienie bezpieczeństwa i prywatność domowników, uwzględniając wiele praktycznych rozwiązań znaleźć można w naszej ofercie. Jednym z nich jest postawienie na szczelną barierę z zieleni. Można z niej stworzyć żywopłot, ale także zaaranżować osłaniające kompozycje roślinne czy pergole. Niezwykle praktyczną osłoną domu przed ciekawskimi spojrzeniami jest po prostu szczelne i jednocześnie estetyczne ogrodzenie. Niektórzy decydują się także na postawienie budynków gospodarczych czy garażu, aby zasłoniły działkę, nawet taką nietypową działkę. Bardzo dobrze w tej kwestii sprawdzają się osłony wynikające z ukształtowania terenu.Chodzi tu o wały, nasypy czy wzniesienia z odpowiednio rozplanowaną roślinnością. Wszystko to sprawi, że poczujemy się u siebie swobodnie i bezpiecznie.

Jak rozplanować dom?

Oczywiście nie tylkorozmieszczenie domu na działce południowejstanowi niezwykle ważną kwestię, ale także usytuowanie konkretnych pomieszczeń względem stron świata. Ma to bezpośredni związek z wykorzystaniem naturalnego światła we wnętrzach. Wiadomo, że najbardziej nasłonecznione będą pomieszczenia od południowej i zachodniej części budynku, dlatego najkorzystniej wypadnie zaplanowanie od południowej, frontowej strony salonu i jadalni, a przeszkleń od strony zachodniej, natomiast wejścia na wschodniej ścianie budynku. Dzięki temu pomieszczenia będą idealnie oświetlone. Jednak rodziny decydują się również naprojekty domów z wejściem od południa. Skutkuje to odsunięciem kuchni i pomieszczeń gospodarczych w głąb, czyli w północną lub wschodnią stronę domu. Kuchnia powinna być chroniona przed nadmiarem światła, które staje się uciążliwe w momencie przygotowywania posiłków. Z kolei pokój dzienny ze względu na fakt, że spędzamy w nim sporo czasu, wymaga dużej dawki naturalnego światła. Sypialnie, w zależności od potrzeb i preferencji, można umiejscowić po wschodniej, zachodniej i północnej stronie domu. W przypadku domu parterowego nieco trudniej uwzględnić te wszystkie kwestie, jednak przy indywidualnych rozwiązaniach w projekcie jest to możliwe.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół domu?

Działka z wjazdem od południa stwarza wiele możliwości. Wycofanie domu w głąb parceli sprawi, że zyskujemy przed domem dobrze nasłoneczniony ogród, który daje ogromne pole do popisu miłośnikom zieleni. Położenie tarasu z kolei zdecydowanie zależy od preferencji gospodarzy. Może on znajdować się po stronie południowo-zachodniej, jeśli uwielbiamy słońce, jednak coraz więcej osób decyduje się na taras od strony zachodniej, wschodniej lub wręcz północnej, by odetchnąć od pełnego słońca dostępnego we frontowych pomieszczeniach. Takie rozmieszczenie tarasu również może dać nam nieco więcej prywatności. Kwestię garażu w domach z wjazdem od południowej strony najczęściej rozwiązuje się na dwa sposoby: stawia się osobny budynek w pobliżu wjazdu albo lokalizuje się go w pobliżu drzwi wejściowych do budynku.

Działka z wjazdem od południa wbrew obawom okazuje się funkcjonalna i całkiem łatwa do zaplanowania. Do tego jest bardzo reprezentacyjna, jeśli pięknie zagospodarujemy przestrzeń przed domem. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę wymagania, które narzuca taka lokalizacja, i dobrze dobrać projekt, a całość zakończy się sukcesem. W innym artykule radzimy: Na co zwrócić uwagę wybierając działkę?

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść