Logo

Pomysły na oryginalne wejście do domu: Ganek czy zadaszony taras lub weranda - co wybrać w projekcie?

Gdy budujemy i aranżujemy dom, chcemy, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jednocześnie zależy nam na tym, by był inny niż wszystkie i podkreślał indywidualny charakter jego mieszkańców. Pragnienie to dotyczy nie tylko wystroju wnętrz, ale także wejścia do domu. Co zrobić, by było oryginalne? Co będzie dla nas lepsze: ganek, zadaszony taras czy weranda?

Pomysły na oryginalne wejście do domu: Ganek czy zadaszony taras lub weranda - co wybrać w projekcie?

Czy dobrym rozwiązaniem będzie budowa ganeku

Ganek to nic innego, jak niewielka przybudówka zlokalizowana z przodu budynku, do której prowadzą schody łączące dom z ogrodem. Ganek jest zadaszony, a jego granice wytyczają ściany i drzwi lub słupki, na których oparty jest dach. Ganek może stanowić doskonałe miejsce do relaksu i wypoczynku, a jednocześnie być wspaniałą wizytówką naszego domu. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim ganek musi czysty, schludny i zadbany. Nie oznacza to, że musi być przesadnie ozdobny – kilka stylowych dodatków w zupełności wystarczy! Jeśli chcemy spędzać na ganku leniwe popołudnia i wieczory, powinien otwierać się na ogród lub zalesioną część naszej posesji. Jeśli mieszkamy tuż przy ruchliwej ulicy, otwarty na nią ganek zdecydowanie się w tej roli nie sprawdzi.

Ganek w projektach domu

Ganek powinien być elegancko wkomponowany w bryłę budynku i stylistycznie pasować do otoczenia. Tuż przy nim warto posadzić byliny lub wysokie tuje. Nie bez znaczenia dla jego estetyki będą miały meble. Możemy zdecydować się na zestaw mebli wykonanych z rattanu, drewna czy wikliny, na których ułożymy miękkie poduchy. Jeśli nie mamy miejsca na ich przechowywanie w chłodnych miesiącach roku, warto wybrać meble składane. Na ganku ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Świetnie sprawdzą się na nim zwisające z sufitu lampy i lampiony.

Zadaszony taras w projekcie domu

Istnieje wiele sposobów na to, by ciekawie zaaranżować wejście do domu. Ganek jest jednym z nich. Innym, również chętnie wybieranym jest zadaszony taras. Rozwiązanie to w szczególności docenią ci, którzy lubią przebywać na zewnątrz. Zadaszone wejście do domu pozwoli im spędzać czas na świeżym powietrzu bez względu na słońce czy deszcz. Domy z gankiem zabudowanym, choć także chronią przed deszczem, zwykle są mniejsze i stwarzają mniej możliwości aranżacji. Rozmiary tarasu zwykle dają więcej możliwości, dlatego pozwalają stworzyć na nim przyjemną strefę relaksu i towarzyskich spotkań z rodziną i znajomymi. Niestety, taras ma również minusy – jeśli nasza działka jest gęsto zadrzewiona, a taras zbudujemy od południa lub zachodu, może zaciemniać pomieszczenia w naszym domu.

Taras na projekcie w bryle budynku

Jeśli zaś zastosujemy zadaszenie przezierne, w upalne dni taras będzie bardzo mocno się nagrzewać. By tego uniknąć, możemy zdecydować się na taras wielofunkcyjny z częściowym zadaszeniem, oknem lub świetlikiem. Zacienić taras można również za pomocą ruchomych markiz, które dodatkowo efektownie się prezentują. Na zadaszonym tarasie istotną rolę pełni oświetlenie. Ciekawym i często wybieranym rozwiązaniem jest oświetlenie go na całej długości żarówkami, co pozwala uzyskać magiczny, bajkowy efekt. Na tarasie znaleźć się mogą meble wypoczynkowe (np. wykonane z palet), drewniane ławki, donice z kwiatami i inne, stylowe dekoracje.

Weranda w domu jednorodzinnym

Weranda to zwykle dobudowane, drewniane lub murowane zadaszone pomieszczenie tuż przed wejściem do domu. Weranda może być otwarta, zamknięta lub oszklona. Często aranżuje się w niej minisalonik z meblami wypoczynkowymi lub kącik jadalny, wówczas staje się przedłużeniem domu, który dzięki niej zwiększy swą powierzchnię użytkową. To szczególnie istotne w domach o niewielkiej powierzchni, w których każdy metr kwadratowy pozostaje na wagę złota. Dom z werandą może mieć jednak nie tylko walory praktyczne, ale także również estetyczne, pod warunkiem że odpowiednio werandę zaaranżujemy. Ponieważ na werandzie jest zwykle chłodniej niż w pozostałej części domu, możemy przechowywać na niej rośliny. Jeśli ustawimy na niej donice z kwiatami, weranda stanie się piękną częścią ogrodu. Warto też zadbać o odpowiednie, nastrojowe oświetlenie, które sprawi, że z przyjemnością będziemy spędzać na niej rozkoszne wieczory.

W przeciwieństwie do ganka weranda nie musi być zlokalizowana przy wejściu do domu – może znaleźć się również przy innej części elewacji. Tym samym pozwala rozszerzyć powierzchnię wybranego pomieszczenia lub otworzyć dom na ogród usytuowany z innej niż frontowa strony domu. Niektórzy decydują się zaaranżować werandę w jeszcze inny, nietypowy sposób: urządzają w niej saunę, sypialnię, gabinet, pokój gościny czy niezależną kuchnię. Jeśli weranda jest przeszklona, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować w niej przestrzeń przypominającą tę z ulubionej kawiarni.

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wejście do domu. Aranżacje mogą dodać naszej posesji uroku i sprawić, że wejście do domu zaprezentuje się oryginalnie i wyjątkowo. Wybór najlepszego rozwiązania nie jest jednak prosty, dlatego powinniśmy dobrze go przemyśleć, uwzględniając potrzeby naszej rodziny, warunki działki i położenie oraz estetykę naszego domu.

Sprawdź wiodące projekty domów z tarasem w roli głównej

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść