Logo

Pomysły na oryginalne wejście do domu: Ganek czy zadaszony taras lub weranda - co wybrać w projekcie?

Gdy budujemy i aranżujemy dom, chcemy, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jednocześnie zależy nam na tym, by był inny niż wszystkie i podkreślał indywidualny charakter jego mieszkańców. Pragnienie to dotyczy nie tylko wystroju wnętrz, ale także wejścia do domu. Co zrobić, by było oryginalne? Co będzie dla nas lepsze: ganek, zadaszony taras czy weranda?

Pomysły na oryginalne wejście do domu: Ganek czy zadaszony taras lub weranda - co wybrać w projekcie?

Czy dobrym rozwiązaniem będzie budowa ganeku

Ganek to nic innego, jak niewielka przybudówka zlokalizowana z przodu budynku, do której prowadzą schody łączące dom z ogrodem. Ganek jest zadaszony, a jego granice wytyczają ściany i drzwi lub słupki, na których oparty jest dach. Ganek może stanowić doskonałe miejsce do relaksu i wypoczynku, a jednocześnie być wspaniałą wizytówką naszego domu. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim ganek musi czysty, schludny i zadbany. Nie oznacza to, że musi być przesadnie ozdobny – kilka stylowych dodatków w zupełności wystarczy! Jeśli chcemy spędzać na ganku leniwe popołudnia i wieczory, powinien otwierać się na ogród lub zalesioną część naszej posesji. Jeśli mieszkamy tuż przy ruchliwej ulicy, otwarty na nią ganek zdecydowanie się w tej roli nie sprawdzi.

Ganek w projektach domu

Ganek powinien być elegancko wkomponowany w bryłę budynku i stylistycznie pasować do otoczenia. Tuż przy nim warto posadzić byliny lub wysokie tuje. Nie bez znaczenia dla jego estetyki będą miały meble. Możemy zdecydować się na zestaw mebli wykonanych z rattanu, drewna czy wikliny, na których ułożymy miękkie poduchy. Jeśli nie mamy miejsca na ich przechowywanie w chłodnych miesiącach roku, warto wybrać meble składane. Na ganku ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Świetnie sprawdzą się na nim zwisające z sufitu lampy i lampiony.

Zadaszony taras w projekcie domu

Istnieje wiele sposobów na to, by ciekawie zaaranżować wejście do domu. Ganek jest jednym z nich. Innym, również chętnie wybieranym jest zadaszony taras. Rozwiązanie to w szczególności docenią ci, którzy lubią przebywać na zewnątrz. Zadaszone wejście do domu pozwoli im spędzać czas na świeżym powietrzu bez względu na słońce czy deszcz. Domy z gankiem zabudowanym, choć także chronią przed deszczem, zwykle są mniejsze i stwarzają mniej możliwości aranżacji. Rozmiary tarasu zwykle dają więcej możliwości, dlatego pozwalają stworzyć na nim przyjemną strefę relaksu i towarzyskich spotkań z rodziną i znajomymi. Niestety, taras ma również minusy – jeśli nasza działka jest gęsto zadrzewiona, a taras zbudujemy od południa lub zachodu, może zaciemniać pomieszczenia w naszym domu.

Taras na projekcie w bryle budynku

Jeśli zaś zastosujemy zadaszenie przezierne, w upalne dni taras będzie bardzo mocno się nagrzewać. By tego uniknąć, możemy zdecydować się na taras wielofunkcyjny z częściowym zadaszeniem, oknem lub świetlikiem. Zacienić taras można również za pomocą ruchomych markiz, które dodatkowo efektownie się prezentują. Na zadaszonym tarasie istotną rolę pełni oświetlenie. Ciekawym i często wybieranym rozwiązaniem jest oświetlenie go na całej długości żarówkami, co pozwala uzyskać magiczny, bajkowy efekt. Na tarasie znaleźć się mogą meble wypoczynkowe (np. wykonane z palet), drewniane ławki, donice z kwiatami i inne, stylowe dekoracje.

Weranda w domu jednorodzinnym

Weranda to zwykle dobudowane, drewniane lub murowane zadaszone pomieszczenie tuż przed wejściem do domu. Weranda może być otwarta, zamknięta lub oszklona. Często aranżuje się w niej minisalonik z meblami wypoczynkowymi lub kącik jadalny, wówczas staje się przedłużeniem domu, który dzięki niej zwiększy swą powierzchnię użytkową. To szczególnie istotne w domach o niewielkiej powierzchni, w których każdy metr kwadratowy pozostaje na wagę złota. Dom z werandą może mieć jednak nie tylko walory praktyczne, ale także również estetyczne, pod warunkiem że odpowiednio werandę zaaranżujemy. Ponieważ na werandzie jest zwykle chłodniej niż w pozostałej części domu, możemy przechowywać na niej rośliny. Jeśli ustawimy na niej donice z kwiatami, weranda stanie się piękną częścią ogrodu. Warto też zadbać o odpowiednie, nastrojowe oświetlenie, które sprawi, że z przyjemnością będziemy spędzać na niej rozkoszne wieczory.

W przeciwieństwie do ganka weranda nie musi być zlokalizowana przy wejściu do domu – może znaleźć się również przy innej części elewacji. Tym samym pozwala rozszerzyć powierzchnię wybranego pomieszczenia lub otworzyć dom na ogród usytuowany z innej niż frontowa strony domu. Niektórzy decydują się zaaranżować werandę w jeszcze inny, nietypowy sposób: urządzają w niej saunę, sypialnię, gabinet, pokój gościny czy niezależną kuchnię. Jeśli weranda jest przeszklona, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować w niej przestrzeń przypominającą tę z ulubionej kawiarni.

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wejście do domu. Aranżacje mogą dodać naszej posesji uroku i sprawić, że wejście do domu zaprezentuje się oryginalnie i wyjątkowo. Wybór najlepszego rozwiązania nie jest jednak prosty, dlatego powinniśmy dobrze go przemyśleć, uwzględniając potrzeby naszej rodziny, warunki działki i położenie oraz estetykę naszego domu.

Sprawdź wiodące projekty domów z tarasem w roli głównej

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść