Logo

Oświetlenie zewnętrzne domu: ogrodowe oświetlenie LED i lampy z czujnikiem ruchu

Zewnętrzne lampy z czujnikiem ruchu pozwalają na oświetlenie podjazdu domu, drzwi wejściowych, ścieżki czy ogrodu. Czujnik ruchu to wygoda i poprawa jakości życia, ale także zwiększenie bezpieczeństwa. Jak działa taka lampa i jaką wybrać?

Oświetlenie zewnętrzne domu: ogrodowe oświetlenie LED i lampy z czujnikiem ruchu

Działanie oświetlenia zewnętrznego

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu stanowią automatyczne oświetlenie, złożone z fotokomórki i czujnika ruchu. Gdy wykryje on ruch w strefie swojego zasięgu, wtedy włącza się światło. Lampy pozwalają na zróżnicowany stopień czułości i precyzyjne ustawienie obszaru oświetlanego. Regulacja ustawienia zakresu wysokości oświetlenia zapobiega reakcji na małe zwierzęta. Nowoczesne lampy są bardzo czułe, a zastosowane technologie umożliwiają rozróżnienie osoby czołgającej się od zająca czy myszy. Czujnik nie wykrywa owadów. Światło zapala się wyłącznie wtedy, gdy ktoś znajdzie się w ustalonym zasięgu, co ułatwia oszczędzanie energii. W zależności od rodzaju lampy i ustawienia może ono się stopniowo wygaszać lub gasnąć. Lampy mogą reagować na różne czynniki. Fotokomórka wyposażona może być w czujnik ruchu PIR, który uruchamia się, gdy zachodzą zmiany promieniowania podczerwonego. Ten rodzaj oświetlenia wykorzystywany jest w inteligentnych systemach domu w modułąch alarmowych. Lampa LED z czujnikiem ruchu może być wyposażona w aktywny czujnik ruchu MW, który rejestruje i emituje fale o wysokiej częstotliwości. Inny rodzaj czujnika wykorzystuje fale elektromagnetyczne. W trudnych warunkach używa się czujników dualnych. Rejestrują one zarówno promieniowanie mikrofalowe, jak i fale podczerwone.

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu

Największą popularnością cieszy się oświetlenie zewnętrzne LED. Lampa wyposażona w sterownik elektryczny cechuje się niskim poborem energii elektrycznej. To najlepszy wybór dla miłośników ekologii. W ogrodzie sprawdzi się lampa zewnętrzna z czujnikiem zmierzchu. Pozwala ona na ustawienie czasu zwłoki wyłączenia i natężenia siły światła. Czujnik zmierzchu zapobiega uruchamianiu się oświetlenia w ciągu dnia. Fotokomórka, wyposażona w zewnętrzny czujnik ruchu i zmierzchu, może mieć daleki zasięg, dzięki temu umożliwia oświetlenie dużej przestrzeni. Do tego rodzaju lamp wykorzystuje się czujniki laserowe. Osobom, którym zależy na oświetleniu ścieżki do drzwi wejściowych czy bram wjazdowych, odpowiadać będzie lampa z czujnikiem liniowym. Na uwagę zasługuje plafon bezprzewodowy. Jego czujnik współpracuje ze sterownikiem na podczerwień lub urządzeniem radiowym.

Gdzie zainstalować zewnętrzną lampę z czujnikiem ruchu?

Tego rodzaju lampy instalujemy wszędzie tam, gdzie potrzebne nam jest oświetlenie włączane tylko w konkretnych przypadkach. Nie wolno jednak zapominać, że lampa z czujnikiem nie powinna znajdować się w pobliżu ruchomych rzeczy, ani w miejscu narażonym na duże zmiany temperatur oraz w pobliżu źródeł ciepła i pary wodnej. Natomiast powierzchnie silnie odbijające promienie słoneczne, jak np. zbiorniki wodne, mogą zakłócać pracę czujników. Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu energii elektrycznej, to lampy uruchamiane czujnikiem ruchu zdadzą egzamin w strefach poruszania się przed budynkiem i bramą dojazdową. Nie wymagają ciągłego poboru energii, gdyż włączają się jedynie po wykryciu ruchu. Dzięki temu, nie musimy pozostawiać włączonego światła na stałe, by uniknąć poruszania się w ciemnościach, wracając do domu. Oświetlenie wyposażone w czujnik ruchu i zmierzchu zewnętrznysprawdzi się także w oświetlaniu ogrodów. Może wyznaczać ścieżki spacerowe oraz oświetlać miejsca wypoczynku na zewnątrz.

Oświetlenie domu czujnikami ruchu LED na posesji

Zalety zewnętrznego oświetlenia z czujnikiem ruchu

Ten rodzaj oświetlenia podnosi komfort mieszkańców domu i osób odwiedzających. Lampy automatycznie zapalają się, gdy ktoś pojawia się w ich zasięgu. Czujnik zmierzchowy sprawia, że zaczynają działać wtedy, gdy jest ciemno. Nie musimy korzystać z włącznika oświetlenia. Nie ma konieczności zapalania światła przed domem, gdy planujemy późny powrót, ani poszukiwania w ciemności włącznika. Lampa świeci wyłącznie wtedy, gdy wykryje ruch, nie zużywa więc energii, gdy nie ma takiej potrzeby. Oświetlone ścieżki i schody nie grożą potknięciem się w ciemności. Jest to też zabezpieczenie przed włamywaczami, gdyż światło może ich zniechęcić i wystraszyć. Oprócz względów praktycznych za zastosowaniem lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu przemawiają także aspekty estetyczne. Mogą zdobić elewację, podkreślać design budynku, współgrać ze stylistyką domu. Odpowiedni dobór lamp i ich rozmieszczenie stwarzają nastrojowy klimat, zarówno wokół domu, jak i w ogrodzie.

Na co zwracać uwagę, wybierając lampę?

Wybierając lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu, musimy zdecydować, jakiego rodzaju czujnik ma ona posiadać, w jaki sposób ma być zasilana oraz jaki ma być jej kąt widzenia. Stylistyka lampy powinna komponować się z miejscem, w którym zostanie ona zainstalowana. Bardzo ważne są parametry techniczne obudowy. Ponieważ jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, mróz, wysoką temperaturę, powinna mieć odpowiednią odporność. Obudowa stosowana na zewnątrz musi być wodoodporna. Czas świecenia powinien być dokładnie określony. Warto też sprawdzić, czy określono wysokość instalacji.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść