Logo

Panel prysznicowy, kabina czy wanna z hydromasażem – co wybrać do domowego SPA?

Nowoczesna wanna z hydromasażem, wielofunkcyjny panel prysznicowy, a może kabina prysznicowa z hydromasażem? Każde z tych rozwiązań daje możliwość przeistoczenia prywatnej łazienki w komfortowe domowe SPA. Czym wyróżniają się poszczególne urządzenia i które z nich wybrać?

Wanna wraz z kabiną prysznicową w łazience

Kąpiel i relaks – nowoczesne rozwiązania do łazienki

Producenci armatury i urządzeń łazienkowych projektują sprzęty, dzięki którym codzienna pielęgnacja połączona jest z dawką relaksu i regeneracji – a wszystko to w domowym zaciszu. Każdy, kto urządza nowoczesną łazienkę, może zdecydować się na rozwiązanie spełniające jego potrzeby – wannę lub kabinę z hydromasażem albo panel prysznicowy.

Wanna z hydromasażem, podobnie jak tradycyjne urządzenie, przeznaczona jest do większych pomieszczeń. Kabina prysznicowa sprawdzi się w mniejszych łazienkach, choć trzeba pamiętać, że najbardziej rozbudowane modele są masywne i zajmują niemal tyle miejsca, co nieduża wanna. Panel prysznicowy z hydromasażem montuje się z kolei na ścianie zamiast tradycyjnej baterii i zestawu prysznicowego – sprawdzi się także najmniejszych kabinach prysznicowych.

Wanna z hydromasażem, czyli kąpiel w bąbelkach – poznaj jej zalety

Wanna wyposażona w system dysz to kluczowy element wyposażenia pokoju kąpielowego. Największą jej zaletą jest nieograniczony dostęp do hydromasażu, któremu przypisuje się m.in. działanie znoszące napięcie mięśni, wyrównujące ciśnienie oraz odprężające. Wanna może być wyposażona nie tylko w rozlokowane po bokach dysze tłoczące pod ciśnieniem wodę, ale także w dysze dostarczające powietrze i znajdujące się na dnie wanny – w niektórych urządzeniach zastosowano także masaż wodno-powietrzny.

Kobieta relaksująca sie w wannie z hydromasarzem

Wanny z hydromasażem mają różną wielkość, a z większych modeli mogą wygodnie korzystać w tym samym czasie dwie lub więcej osób. Jest to urządzenie wprowadzające do łazienki luksus, jakiego nie zapewniają inne rozwiązania.

Wanny z hydromasażem – system automatycznej dezynfekcji oraz cena

Aby z wannowego systemy dysz można było korzystać bez przeszkód, trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji urządzenia. Poza standardowym czyszczeniem trzeba także regularnie przeprowadzać dezynfekcję. Wymaga to czasu, zastosowania specjalnych preparatów oraz napełniania wanny wodą, jednak jest niezbędne, by oczyścić dysze, uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów, zabrudzenia wody, a nawet awarii. Dezynfekcję można przeprowadzić ręcznie, natomiast w bardziej zaawansowanych urządzeniach znajduje się system osuszania dysz i przewodów, a nawet system automatycznej dezynfekcji – w ostatnim wypadku użytkownik uzupełniania jedynie poziomu płynu dezynfekującego oraz uruchamia funkcję oczyszczania.

Dezynfekcja (wykonywa z częstotliwością zalecaną przez producenta sprzętu, np. raz na miesiąc) uznawana jest często za wadę wanien hydromasujących. Podobnie jest z ceną, która w przypadku modeli najbardziej zaawansowanych technologicznie, naszpikowanych dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami, może wynosić ok. 25 tys. zł. Najtańsze urządzenia kupimy już za niecałe 2 tys. zł.

Kabina prysznicowa z hydromasażem – dla kogo będzie odpowiednia i jaki jest jej koszt?

Kabiny prysznicowe cieszą się niesłabnącą popularnością, a to ze względu na fakt, że znajdują zastosowanie nawet wmałych łazienkach typowych dla mieszkań w bloku. Również w tej kategorii produktów znajdziemy urządzenia z dodatkowymi udogodnieniami – kabiny prysznicowe z hydromasażem to idealne rozwiązanie dla osób, które mimo ograniczonych możliwości aranżacyjnych chcą urządzić łazienkę nowocześnie, w pełni funkcjonalnie, a przy tym komfortowo.

Hydromasaż w kabinie ma te same zalety, co w przypadku wanny – poprawia samopoczucie i relaksuje, pod warunkiem, że dysze są rozmieszczone na optymalnej dla użytkownika wysokości. Na uwagę zasługuje również koszt, z jakim wiąże się kabina z hydromasażem, gdzie cena najtańszych modeli to zaledwie kilkaset złotych – za najdroższe zapłacimy nawet ok. 20 tys. zł.

Panel prysznicowy alternatywą dla wanny – wymiary, materiały wykonania, cena

Alternatywą dla wanny, a także dla kabiny z systemem hydromasażu, jest panel łazienkowy, który można zamontować bezpośrednio do ściany w istniejącej kabinie. Takie urządzenia mogą mieć różną wysokość i szerokość (np. 1440 x 200 mm, 1500 x 240 mm) i powstają z różnych surowców, m.in. ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy aluminium. Na rynku najdziemy też panel prysznicowy drewniany, ze szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego.

Zróżnicowane są również kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na panel prysznicowy, cena zaczyna się od kilkuset złotych, ale najbardziej ekskluzywne produkty kosztują nawet kilkanaście tysięcy.

Panel prysznicowy z hydromasażem – dysze, słuchawki i bateria

Na kompletny panel łazienkowy składa się kilka elementów. Za funkcję hydromasażu odpowiadajądysze, których liczba zależy od modelu urządzenia – najczęściej można regulować kąt ich nachylenia oraz wybierać pomiędzy różnymi strumieniami wody. Na panelu znajdują się także pokrętła baterii, która może być mieszaczowa bądź termostatyczna. Integralną część zestawu stanowi też jedno- lub wielofunkcyjna słuchawka, a często również deszczownica. Co bardzo ważne, w panelach strumień wody można swobodnie przełączać pomiędzy każdym z elementów. Urządzenia mogą mieć również wiele dodatkowych funkcji – w sklepach dostępny jest np. panel prysznicowy z radiem, lusterkiem, z diodami LEDczy zintegrowaną mydelniczką.

Kabina w łazience - wykonczona ekskluzywnie armatura

Wanna z prysznicem, kabina prysznicowa, a może panel z hydromasażem? Każde z rozwiązań ma swoje zalety i sprawdzi się w różnych łazienkowych wnętrzach. Po więcej porad dotyczących aranżacji i wyposażenia domowych pomieszczeń zapraszamy do czytelni.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść