Logo

Piec akumulacyjny jako ogrzewanie domu – czy to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych, ale… nie musi być najdroższe. Dzięki piecom akumulacyjnym możliwe jest znaczne obniżenie kosztów. Sprawdźmy, czy ogrzewanie elektryczne akumulacyjne jest rozwiązaniem godnym uwagi.

Piec akumulacyjny jako ogrzewanie domu – czy to dobre rozwiązanie?

Co to jest ogrzewanie akumulacyjne?

W przeciwieństwie do standardowego rodzaju ogrzewania elektrycznego ogrzewanie akumulacyjne wykorzystuje specjalny piec, zdolny do gromadzenia i utrzymania ciepła. Dzieje się tak, ponieważ jest wyposażony w szereg grzałek oraz wypełniony blokiem cegieł, mającym na celu zachować możliwie najdłużej wysoką temperaturę. W ten sposób raz zgromadzone ciepło może być użyte do ogrzania mieszkania w innym momencie.

Piec akumulacyjny składa się nie tylko z bloku cegieł (zazwyczaj magnezytowych) i grzałek umieszczonych w jego wnętrzu. Otacza je specjalne wypełnienie z materiałów izolacyjnych. Taka izolacja pomaga utrzymać ciepło przez długi czas. Obudowa pieca jest zazwyczaj stalowa.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne – jak to działa?

Piec akumulacyjny pobiera energię elektryczną, którą przekształca na cieplną tylko w określonym czasie – zazwyczaj przez kilka godzin. Przez resztę doby jest w stanie oddawać ciepło, które zostało skumulowane. Wyróżnia się dwa rodzaje grzejników akumulacyjnych:

  • statyczne – ciepło jest kumulowane, ale nie można kontrolować oddawania go w czasie; w efekcie taki elektryczny piec akumulacyjny ogrzewa mieszkanie czy pomieszczenie aż do całkowitego ostygnięcia. Ociepla on metodą promieniowania (przez obudowę) i poprzez konwekcję;
  • dynamiczne – to grzejniki akumulacyjne, w których da się zatrzymać ciepło i sterować jego oddawaniem. Ten rodzaj pieca ogrzewa przestrzeń metodą wydmuchiwania ciepłego powietrza.

Ogrzewanie akumulacyjne – kiedy ma sens?

Elektryczne piece akumulacyjne ze względu na dużą pojemność cieplną, możliwość pobierania energii jedynie przez jakiś czas i skuteczne kumulowanie ciepła oddawanego lub utrzymanego na dłużej nadają się wszędzie tam, gdzie elektryczna instalacja cieplna jest wyposażona w licznik dwutaryfowy. Ogrzewanie akumulacyjne może wtedy efektywnie pomóc w obniżeniu kosztów ocieplenia mieszkania.

Jak działa licznik dwutaryfowy?

Korzystając z elektrycznej metody ogrzewania, możemy rozliczać się z zakładem energetycznym w systemie dwutaryfowym. W praktyce oznacza to, że energia elektryczna ma dwie stawki – niższą i wyższą, które zależą od pory dnia. Z tańszego prądu zazwyczaj skorzystamy w nocy – od 22:00 do 6:00 – i wczesnym popołudniem (np. 13:00-15:00). Są to de facto godziny, w których rzadko chcemy ogrzewać nasz dom.

Ogrzewanie akumulacyjne pomaga wykorzystać moment tańszej energii elektrycznej, ale nie oddawać ciepła wyłącznie w tym czasie. Jest więc optymalnym rozwiązaniem, gdy musimy ogrzać mieszkanie energią elektryczną, a mamy możliwość skorzystania z systemu dwutaryfowego. W ten sposób oszczędzimy na jej zużyciu i realnie obniżymy koszty zużycia prądu.

Zalety i wady pieców akumulacyjnych:

ZaletyWady
energooszczędnewysoki koszt zakupu
bezobsługowerozmiar i waga
ekologicznejedno pomieszczenie ogrzewane jednym piecem
brak dodatkowych kosztów ogrzewania (np. materiału opałowego) i instalacji
możliwość sterowania i planowania zużycia energii elektrycznej

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne domu

Jeśli nasz dostawca energii elektrycznej proponuje system dwutaryfowy, a koszty inwestycji i instalacji pieców akumulacyjnych nie stanowią dla nas przeszkody, takie ogrzewanie może być zaskakująco dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli dom, w którym chcemy je wprowadzić, nie ma zbyt wielu pomieszczeń.

Średni koszt ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 180 mprzez cały sezon grzewczy – właśnie za pomocą grzejników akumulacyjnych – wyniesie średnio 2000-2500 zł. Pamiętajmy jednak, że warunkiem dla optymalnego działania elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego jest odpowiednia izolacja cieplna budynku, a przede wszystkim optymalne dopasowanie pieców do pomieszczeń. Koszt grzejnika akumulacyjnego, w zależności od jego rodzaju, mocy i pojemności, waha się od kilkuset do 2,5 tysiąca złotych.

Elektryczne piece akumulacyjne nadają się świetnie również do ogrzewania dodatkowego. Mogą przydać się szczególnie podczas awarii, gdy np. centralne ogrzewanie ulega usterce albo gdy skończy się nam opał. W wielu przypadkach zapas materiału opałowego wyczerpuje się tuż przed końcem sezonu grzewczego – zamiast więc dokupować go, możemy wspomóc się ogrzewaniem kumulacyjnym. Jest to także rozwiązanie, które może stanowić całoroczny sposób na dogrzanie wyjątkowo zimnych pomieszczeń w domu.

O czym pamiętać przed zakupem grzejników akumulacyjnych?

Pomimo niepodważalnej zalety, jaka wiąże się z brakiem konieczności instalowania specjalnego pieca i wykonywania specjalnej instalacji grzewczej, grzejniki akumulacyjne również wymagają odpowiedniego podłączenia. Urządzenia te łączy się ze stałą instalacją elektryczną za pomocą puszek. Większe piece o większej mocy wymagają zasilania niestandardowego – np. 380 V. Instalowania pieców akumulacyjnych nie możemy podjąć się niestety sami – powinien wykonać ją wyspecjalizowany elektryk.

Pamiętajmy również, że akumulacyjne grzejniki wiszące powinny być umieszczane wyłącznie na odpowiednio wytrzymałych ścianach.

Nie licząc kosztów początkowych, ogrzewanie akumulacyjne może być stosunkowo tanim rozwiązaniem, szczególnie elektrycznym. Z pewnością będzie to najlepsze wyjście dla osób, które nie mogą przeprowadzić innej instalacji grzewczej, a mają z kolei możliwość korzystania z systemu dwutaryfowego. Więcej o ogrzewaniu, m.in. piecu kaflowym, i budowie domu w naszej czytelni.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść