Logo

Piec kaflowy w nowym domu – cena, budowa i zabudowa kuchni kaflowej

Dawniej były standardem w każdym domu, później zostały wyparte przez nowoczesne urządzenia. Dziś piece i kuchnie kaflowe wracają do naszych mieszkań. Połączenie tradycyjnej estetyki z innowacyjnymi rozwiązaniami, wysoka funkcjonalność i duży wybór modeli o różnej stylistyce – wszystko to sprawia, że sprawdzą się doskonale zarówno w rustykalnym, jak i minimalistycznym wnętrzu.

Nowoczesny piec kaflowy w stylu vintage

Charakterystyka i budowa pieca kaflowego

Piec kaflowy to rozwiązanie stosowane już od XI wieku i najbardziej tradycyjny sposób na ogrzanie pomieszczenia czy wody użytkowej. Jest on rodzajem pieca akumulacyjnego, wykonanego zazwyczaj z cegły szamotowej, będącej specyficznym materiałem ceramicznym.

Cechą charakterystyczną pieca kaflowego jest szybkie wytwarzanie bardzo dużej ilości ciepła, które jest następnie skutecznie akumulowane.Piec oddaje je wyjątkowo powoli, dzięki czemu możemy cieszyć się ciepłem przez długi czas – włączając grzanie lub rozpalając w piecu zaledwie na kilka godzin.

Budowa pieca kaflowego nie jest skomplikowana. Jego serce stanowi palenisko, w którym znajduje się żeliwny ruszt. Stanowi ono niezależny element konstrukcji, ponieważ podczas działania pieca dochodzi do jego powiększania się i kurczenia. Palenisko jest obudowane za pomocą kafli, które układa się wokół niego w formie słupa. Tradycyjne piece kaflowe mają żeliwne drzwiczki. Ich nowoczesne wersje są często wyposażone w przezroczystą szybę. Inne ważne elementy pieca to popielnik oraz kanały wewnętrzne.

Tradycyjnie piec kaflowy opala się drewnem, chociaż możliwe jest również wykorzystywanie w tym celu węgla. Co więcej, obecnie mamy do dyspozycji także inne rozwiązania, np. piec kaflowy z grzałką elektryczną (poznaj też inne rodzaje pieców wolnostojących).

Jakie zalety ma kuchnia kaflowa?

Kuchnia kaflowa jest specyficznym rodzajem pieca kaflowego, przeznaczonym nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, lecz również do gotowania i pieczenia. Wyróżnia ją obecność płyty do gotowania, która może mieć różną liczbę palników. Kluczowym elementem jest oczywiście palenisko z popielnikiem, kuchnia może mieć również specjalną komorę, w której przechowuje się dania, by zachowały ciepło, bądź też rozmraża je lub podgrzewa. Praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowa komora pozwalająca na przechowywania drewna czy węgla.

Kuchnia kaflowa ma wiele zalet. Jednym z widocznych na pierwszy rzut oka plusów jest oryginalny wygląd – starannie dobrane do wystroju wnętrza kafle to piękna ozdoba, świadcząca o klasie całego pomieszczenia.

Nowoczesna kuchnia kaflowa

Warto pamiętać, że gotowanie na ogniu zapewnia wyjątkowe walory smakowe i zapachowe przyrządzanych potraw, dlatego kuchnię kaflową docenią z pewnością smakosze, przywiązujący wagę do jakości spożywanych dań.

Jednocześnie kuchnia kaflowa pełni funkcję akumulatora ciepła i pozwala na ogrzanie całego pomieszczenia – nawet krótkie palenie w niej sprawia, że przez wiele godzin będziemy cieszyć się przyjemną temperaturą.

Piec kaflowy w nowoczesnej kuchni – hit czy kit?

Piec kaflowy w nowoczesnej kuchni to nie tylko modny dodatek, mający zapewnić bardziej atrakcyjny wygląd. Chociaż kafle stanowią rzeczywiście piękny element dekoracyjny wystroju wnętrz, tak zwany trzon kuchenny jest przede wszystkim w pełni funkcjonalnym urządzeniem do przyrządzania potraw i ogrzewania pomieszczenia.

Możliwość wykorzystania współczesnych rozwiązań związanych z piecem kaflowym sprawia, że umieszczenie go w nowoczesnej kuchni z pewnością okaże się prawdziwym hitem. Wystarczy dopasować styl wykonania pieca do wystroju kuchni – bez problemu znajdziemy na rynku piece tradycyjne, jak też te o nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. Oprócz klasycznej cegły szamotowej mamy do wyboru m.in. nagrzewające się błyskawicznie betony szamotowe.

Nowoczesne kuchnie kaflowe mogą mieć miejsce na piekarnik i tradycyjny piec chlebowy. Dzięki zaawansowanym technologiom grzewczym możliwe jest też rozprowadzanie pochodzącego z nich ciepła do innych pomieszczeń, co okazuje się rozwiązaniem bardzo oszczędnym. Dostępne na rynku piece kaflowe mają też często skomplikowany system kanałów odprowadzających spaliny, umożliwiający odzyskiwanie sporej ilości ciepła.

Piec kaflowy w kuchni - wystrój

Jak zbudować piec kaflowy? Poradnik

Budowa pieca kaflowego wymaga zastosowania najwyższej jakości materiałów, przeznaczonych do takiego właśnie użytkowania. W przeciwnym razie nie będzie on odpowiednio akumulował ciepła i spełniał swoich pozostałych funkcji.

Budowę rozpoczyna się od ustawienia kafli narożnych, a następnie całego pierwszego rzędu kafli. Ustawiane kolejno kafle wypełnia się od wewnętrznej strony takimi materiałami jak zaprawa i kamienie. Bardzo ważną kwestią jest ustawianie kafli równo i z najwyższą precyzją – dlatego osoby mało doświadczone powinny skorzystać ze wsparcia profesjonalnego zduna. Pamiętajmy też o tym, że górna krawędź każdego rzędu położonych kafli powinna być idealnie pozioma. Kafle łączy się klejem do glazury, aż do osiągnięcia wysokości paleniska. Kolejnym etapem jest wykonanie wewnętrznego rzędu zrobionego z cegieł, a następnie wykonywanie dalej naprzemiennie rzędów kafli i cegieł.

Istotne jest przygotowanie miejsca, w które wstawione zostaną drzwiczki – muszą znaleźć się na poziomie paleniska. Kafle dookoła paleniska powinny zostać zespojone za pomocą glinianej zaprawy. Nie można zapomnieć też o przygotowaniu miejsca na popielnik, który musi być umiejscowiony poniżej paleniska.

Piec kaflowy – cena

Cena pieca kaflowego jest uzależniona od wielu czynników, jednak zasadniczo nie należy do najniższych. Sama robocizna to koszt rzędu 1000-2000 złotych – konieczne jest jednak dodatkowo wykupienie wszystkich niezbędnych materiałów (drzwiczki, cegły czy kafle), co może kosztować nawet powyżej 2000 złotych.

Na cenę wpływają takie czynniki jak wielkość pieca, jakość wykorzystanych do jego budowy materiałów, a także stopień skomplikowania systemu wewnętrznych kanałów. Piec kaflowy i kuchnia kaflowa wracają do łask i świetnie sprawdzają się także we wnętrzach o nowoczesnym wystroju. Połączenie ich tradycyjnych zalet, takich jak dobra akumulacja ciepła czy oryginalny wygląd, ze współczesnymi technologiami to prosty sposób na funkcjonalną i estetyczną aranżację wnętrz.

Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść