Logo

Pielęgnacja ogrodu

Kategorie: Otoczenie

Ładny projekt domu oraz zadbany ogród są spełnieniem marzeń większości z nas. O ile jednak kupując gotowy projekt domu, absorbuje on naszą uwagę i siły głównie w fazie budowy i wykańczania, o tyle w aranżację i pielęgnację ogrodu musimy angażować się przez cały czas. Bowiem tylko ogród systematycznie pielęgnowany będzie cieszył oczy i dostarczał przyjemności swoim użytkownikom.


Projekty domów często narzucają sposób zagospodarowania i aranżacji ogrodu, tak aby razem tworzyły harmonijne miejsce do życia dla całej rodziny. I podobnie jak dbamy o porządek w domu, tak też ciągłej i systematycznej pielęgnacji wymaga ogród. Oto kilka podstawowych zasad i zabiegów, których przestrzeganie i wykonywanie pozwoli zachować ładny wygląd ogrodu przez wiele lat.


Pielęgnacja ogrodu zaczyna się już w momencie jego zakładania, czyli od przygotowania podłoża. Z warunkami glebowymi (m.in. rodzaj gleby, pH, nasiąkliwość, ekspozycja słoneczna) wiążą się bezpośrednio dobór gatunków roślin oraz ich wzrost i dalsza wegetacja. Bardzo ważny dla przyjęcia się nasadzeń jest pierwszy miesiąc.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest podlewanie. Jego regularność i obfitość zależy od właściwości gleby - zatrzymująca wodę, nie wymaga obfitego nawadniania, natomiast piaszczystą należy nieustannie kontrolować i nawadniać. Pamiętać przy tym trzeba, aby nie zalewać roślin, bo to prowadzi do ich zamierania.

Bardzo ważnym zadaniem dla ogrodnika jest ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Częste „przeglądanie” ogrodu pod tym kątem pozwoli na szybkie zauważenie i reagowanie, co zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się.


Zabiegami pielęgnacyjnymi, dzięki którym rośliny utrzymują dobrą formę przez cały sezon są m.in. cięcia, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, odchwaszczanie oraz nawożenie. Cięcie roślin pozwala utrzymać je w pewnych ryzach, nie dopuszcza do wzajemnego wchodzenia na siebie, zacieniania i wypierania słabszych roślin przez silniejsze. Z kolei zrywanie zwiędłych kwiatów przyspiesza tworzenie nowych, co oznacza dłuższy okres kwitnienia.

Szczególnie ważne, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu roślin, jest odchwaszczanie. Tylko systematyczne i dokładne wyrywanie chwastów, oczywiście z korzeniami, uniemożliwi ich wysiewanie się i rozrastanie. Kwiaty i byliny prezentują się znacznie lepiej, gdy są regularnie czyszczone, podlewane i nawożone.


Sezon w ogrodzie nie kończy się wraz z przekwitnięciem kwiatów. Jest w nim również trochę pracy w miesiącach jesiennych. Przede wszystkim sprzątanie opadających liści. Jest to zabieg konieczny, zwłaszcza na trawnikach, gdyż liście tworzą nieprzepuszczalną barierę, pod którą trawa gnije z braku światła i powietrza.

Natomiast późną jesienią (najlepiej tuż przed zmrożeniem gleby) należy rośliny okryć, aby nie dopuścić do ich zmarznięcia podczas zimowych mrozów. Niektóre rośliny (np. róże) wymagają kopczykowania ziemią, inne obsypania korą albo obwiązania chochołami ze słomy. Ale uwaga, za wcześnie wykonane zabiegi okrywania roślin mogą doprowadzić do ich rozhartowania i w konsekwencji do zmarznięcia.


Fot. Gardena

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść