Logo

Płytki retyfikowane – czym są i jak je rozróżnić?

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych łazienek i kuchni. Ich zastosowanie nie ogranicza się jednak wyłącznie do tych dwóch typów pomieszczeń – często wykłada się nimi podłogi i ściany w innych częściach domu. Bogate wzornictwo spowodowało, że płytki chętnie wykorzystujemy jako dekoracyjną część aranżacji wnętrz. Muszą one jednak spełniać wówczas rygorystyczne wymogi wymiarowe. Coraz częściej sięgamy po płytki rektyfikowane.

Płytki retyfikowane – czym są i jak je rozróżnić?

Wykończenie łazienki a płytki kalibrowane

Płytki ceramiczne są naturalnym materiałem, który powstaje w procesie wypalania. W wyniku poddania wysokim temperaturom glina, krzemionki, barwniki i różnego rodzaju skały tworzą materiał, który jest znany i używany w zdobnictwie od wieków. Poszczególne mody przemijają, a płytki niezmiennie cieszą się popularnością w wykończeniu łazienek. Tańszą opcją jest zastosowanie takiego materiału jak płytki nierektyfikowane, czyli takie, które po wypaleniu poddane zostają kalibracji, a więc posortowaniu według ich rozmiarów. Dlaczego?

Otóż płytki po wypaleniu różnią się nie tylko tonacją kolorów, ale i wymiarami. Aby nie sprawiało to kłopotów przy ich montażu, poddaje się je właśnie kalibracji. Tolerancja dla płytek kalibrowanych wynosi 0.5% długości ich boku, czyli materiał o wymiarach 60 x 60 cm może posiadać różnice w wymiarach nawet 3 mm. Tak duża rozpiętość prowadzi do tego, że trudno jest zachować równe spoiny i trzeba bardzo uważać przy łączeniu płytek o różnych odcieniach, szczególnie jasnych i ciemnych tonacji oraz matowych i polerowanych. Już przy zakupie należy sprawdzać, czy dana partia pochodzi z tej samej kalibracji. Jednak nawet wówczas każde opakowanie koniecznie trzeba sprawdzać i w razie potrzeby układać naprzemiennie, by ewentualne różnice w odcieniach nie rzucały się od razu w oczy.

Konieczne będzie zastosowanie szerokich fug, które zamaskują różnice w wymiarach płytek kalibrowanych. Chcąc zachować cienkie spoiny oraz mieć pewność dokładnej stabilizacji wymiarowej, najlepiej zdecydować się na płytki rektyfikowane. Szczególnie w tych przypadkach, kiedy chcemy uzyskać jednolitą powierzchnię podłogi w łazience, płytki podłogowe rektyfikowane będą najlepszym wyborem.

Płytki rektyfikowane a pozostałe rodzaje płytek

Typowe i najczęściej spotykane są płytki kalibrowane. Jednak dla wielkopowierzchniowych łazienek, kuchni, czy rozległych holów ich niejednolita wymiarowość może być przyczyną niezbyt estetycznego wyglądu. Szerokie fugi nie są zbyt dekoracyjne, a w przypadku płytek o ponadstandardowych wymiarach, wręcz brzydkie. Nie da się nimi uzyskać wrażenia jednolitej płaszczyzny. Zdecydowanie lepiej w takim wypadku sprawdzą się płytki ścienne rektyfikowane. Mimo że normy nie narzucają producentom restrykcyjnych warunków stabilności wymiarowej, płytki rektyfikowane produkowane są z dokładności do 0,2 mm. Oprócz tego płytki ścienne rektyfikowane posiadają pomiędzy kolejnymi bokami kąt 90°. Taka dokładność produkcji sprzyja ich późniejszemu precyzyjnemu układaniu. Istnieje nawet możliwość montażu płytek bez spoinowo, chociaż nie jest to polecaną metodą. Zachowanie fugi 1 lub 1.5 mm będzie bezpiecznym rozwiązaniem, które doceni najbardziej ten, kto zostanie zmuszony do wymiany lub wycięcia jednej z płytek. Zachowanie spoiny pozwoli na usunięcie wadliwej płytki bez naruszania sąsiednich. Ponadto każdy budynek pracuje, co naraża stykające się płytki na powstawanie ukruszeń i pęknięć.

W odróżnieniu od innych rodzajów płytek, powierzchnie uzyskane za pomocą tych rektyfikowanych optycznie powiększają nawet niewielkie pomieszczenia, co może być szczególnie przydatne dla właścicieli małych łazienek i kuchni. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Płytki ceramiczne różnią się po wypaleniu nie tylko szerokością i długością, ale także grubością. Różnice tej ostatniej będą bardzo widoczne w przypadku użycia płytek rektyfikowanych. Kalibrowane płytki, o zaokrąglonych krawędziach są pod tym względem bardziej tolerancyjne.

Na czym polega rektyfikacja płytki?

O ile kalibrowanie płytek to ich segregacja pod względem wymiarowym i kolorystycznym, rektyfikacja płytki jest zabiegiem polegającym na docinaniu wyjętego z pieca materiału. Takie rozwiązanie prowadzi do uzyskania wysokiej dokładności wymiarowej sięgającej 0,2 mm. Ponadto cięcie pozwala na osiągnięcie idealnego kąta prostego pomiędzy sąsiednimi bokami płytki. Jest to bardzo istotne dla ich precyzyjnego ułożenia. Często też spotyka się, że w mniejszych rozmiarowo płytkach z połyskiem krawędzie spiłowane na ostro niwelują nieznacznie ewentualne różnice w grubości ceramiki. Często też spotkać można płytki rektyfikowane o fazowanych krawędziach, czyli szlifowanych pod kątem 45°. Warto zwrócić uwagę na wykończenie, ponieważ nie każdemu mogą odpowiadać ostre krawędzie rektyfikowanych płytek.

Pomimo nieco wyższej ceny, płytki rektyfikowane warte są naszej uwagi.

Szczególnie dobrze sprawdzą się tam, gdzie pożądane jest osiągnięcie wrażenia rozległej, gładkiej tafli i wizualnego poszerzenia pomieszczenia. Sposób ich układania jest taki sam jak każdej innej ceramiki. Gwarancja wysokiej stabilności wymiarowej pozwala na lepsze dopasowanie poszczególnych elementów i zastosowania o wiele cieńszych spoin pomiędzy nawet wielkowymiarowymi płytkami, co przekłada się na osiągnięcie niesamowitych efektów estetycznych na każdej powierzchni.

Polecamy także artykuły:

  1. Łazienka małżeńska - panele szklane
  2. Łazienka na poddaszu – nowoczesne pomysły na aranżację
  3. Modne ściany we wnętrzu - sprawdź 10 pomysłów na oryginalną dekorację ściany

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść