Logo

Podbitka dachowa drewniana czy podbitka PCV – wybierz rozwiązanie optymalne dla siebie

Kategorie: dach

Podbitka dachowa gra najważniejszą rolą w poprawie estetyki dachu. To bardzo istotne, ponieważ ukrywa wszystkie, nieestetyczne elementy konstrukcji dachu. Możliwe jest nieosłanianie krokwi, jednak połać dachu wygląda wówczas na niewykończoną.

Rola podbitki dachowej

Oprócz względów estetycznych istotna jest ochronna rola podbitki. Osłania ona elementy konstrukcyjne przed deszczem, wiatrem i słońcem oraz wydłuża ich żywotność. Może też być miejscem na instalację dodatkowego oświetlenia. Szczelna podsufitka zwiększa termoizolacyjność poddasza. Nieosłonięte, wystające części dachu często stają się siedliskiem ptaków i owadów. Gniazda ptasie, w przeciwieństwie do szerszenich, nie wyglądają groźnie, jednak jedne i drugie mogą powodować uszkodzenia folii dachowych. Osłona zapobiega zakładaniu gniazd, chroniąc elementy dachu oraz domowników. Dach często jest miejscem lubianym przez zwierzęta, takie jak np. kuny, które mogą hałasować i uszkadzać folie dachowe oraz styropian i wełnę mineralną ocieplającą ściany.

Podbitka drewniana

Do wykonania podbitki drewnianej najczęściej stosuje się sosnę, świerk i modrzew. Rzadziej stosowane są gatunki egzotyczne. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać inny rodzaj drewna. Zaletą sosny są widoczne słoje. Z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych, osiąga ona jasnobrązowy kolor. Modrzew o barwie czerwonawej z upływem czasu staje się szary. Świerk długo nie zmienia koloru i nie ciemnieje. Gatunki egzotyczne są droższe, lecz bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Aby podsufitka pięknie się prezentowała, szerokość poszczególnych desek powinna wynosić w granicach 17 do 20 mm, a długość do 6 m. Dobrze wysuszone drewno nie może mieć wilgotności powyżej 16%. Najlepiej kupować już zaimpregnowane drewno. W przeciwnym razie należy to zrobić samodzielnie, jeszcze przed montażem. Do impregnacji można wykorzystać lakier, lakierobejcę lub olej. Prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane co 5 lat. Jeżeli do impregnacji zastosowano olej, każdego roku należy pokrywać deski nową warstwą. Niewątpliwą zaletą podbitki drewnianej jest możliwość zmiany jej wyglądu na dowolny kolor.

Projekt domu Bratek II G2 , wizualizacja 1

Podbitka PCV

Zaletą podbitki z PCV jest jej trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jest niepodatna na korozję, pleśń i grzyby. Nie wymaga konserwacji i łatwo się ją montuje. Do jej wyczyszczenia wystarczy gąbka i woda z płynem do mycia naczyń. Jest bardzo trwała, ale jeśli dojdzie do uszkodzeń mechanicznych, nie da się ich naprawić. Pod wpływem wysokich temperatur może się kurczyć i odkształcać. Z tego powodu nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dachów blaszanych, które silnie się nagrzewają. Niezbędne jest zachowanie prawidłowych odległości pomiędzy panelami, aby uniknąć wypaczania. Do wyboru mamy panele typu siding i dwuwarstwowe komorowe. Różnią się one sztywnością. Kolejną zaletą podsufitki PCV jest jej lekkość. Bogata kolorystyka pozwala dobrać odpowiednie panele do każdego stylu budynku zarówno do domów nowoczesnych jak i domów w stylu klasycznym.

Montaż podbitki dachowej krok po kroku

Montaż podbitki dachowej rozpoczyna się od dokładnych pomiarów odległości pomiędzy okapem a elewacją budynku. Pozwala to na ustalenie ilości potrzebnego materiału i sposobu montażu. Zazwyczaj podbitkę układa się w poprzek okapu lub równolegle. Gdy okap dachu jest bardzo wąski, wówczas zalecane jest ułożenie podsufitki wzdłuż. Sposób mocowania uzależniony jest też od konstrukcji dachu. Przy wystających krokwiach poza obręb budynku mocuje się ją poziomo lub ukośnie. Przy wiązarach kratowych natomiast stosuje się montaż poziomy. Podbitkę można mocować do krokwi lub na dodatkowym ruszcie. Pracę rozpoczyna się od umocowania deski czołowej. Następnie przytwierdza listwy montażowe do łat montażowych. Wszystkie te elementy muszą zostać wypoziomowane. W miejscach wycięcia listwy brzegowej umieszcza się panele i przybija do łat montażowych. Na końcach montuje się listwy wykończeniowe. Dopiero wtedy można zainstalować rynny. W czasie montażu podbitki nie wolno zapominać o odstępach lub otworach wentylacyjnych – podbitka nie może utrudniać przepływu powietrza, gdyż prowadzi to do zawilgocenia ocieplenia dachowego, skutkiem czego może być rozwój grzybów i pleśni oraz zmniejszenie właściwości termoizolacyjnych dachu. Aby tego uniknąć, konieczne jest takie ułożenie desek, by pozostały kilkumilimetrowe szczeliny. Można także zastosować panele z otworami wentylacyjnymi. Jeżeli zamierzamy zainstalować w podsufitce dodatkowe oświetlenie, kable wprowadzamy wcześniej.

Zarówno podbitka drewniana, jak i wykonana z PCV mają swoich zwolenników. Nie bez przyczyny – obie posiadają wiele zalet. Nie są jednak pozbawione wad, dlatego ich wybór należy dobrze przemyśleć i dostosować do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść