Logo

Podgrzewanie wody w przydomowym basenie – czy to się opłaca?

Kategorie: Otoczenie Finanse

Przydomowy basen to prawdziwy luksus, podnoszący znacznie wartość posesji i komfort życia jej użytkowników. Jego budowa i eksploatacja związane są jednak z dodatkowymi kosztami – sporą część z nich stanowią koszty podgrzewania wody. Jak można je obniżyć?

Podgrzewacze wody w przydomowy basenie

Podgrzewanie wody w basenie odkrytym – dlaczego warto?

Zewnętrzny basen odkryty to nadal luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wiele osób uważa, że budowa takiego basenu jest nieopłacalna, ponieważ klimat panujący w Polsce uniemożliwia korzystanie z niego przez większość czasu.

Rzeczywiście, w naszym klimacie zaledwie około 20-40 dni w roku nadaje się do korzystania z basenu zewnętrznego. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na podgrzewanie wody w basenie, możliwe jest nawet kilkukrotne wydłużenie tego okresuOznacza to, że jeśli wybierzemy ekonomiczny sposób na podgrzanie wody, basen zewnętrzny okaże się trafioną i opłacalną inwestycją (w tym artykule mówimy, czym dokładnie różni się basen ogrodowy od oczka wodnego).

Jak podgrzać wodę w basenie, żeby nie przepłacić?

Przydomowy basen to poważna inwestycja, generująca stosunkowo wysokie koszty zarówno na etapie budowy, jak i w trakcie eksploatacji (oto jakie są koszty budowy i eksploatacji basenu). Jednak już podczas planowania budowy basenu mamy wpływ na przyszłe koszty związane m.in. z podgrzewaniem wody.

Warto zadbać nie tylko o prawidłowy dobór systemu grzewczego, ale też o zapewnienie korzystnych warunków zabudowy, dzięki którym podgrzewanie wody w basenie będzie łatwiejszeWpływ na temperaturę wody mają takie czynniki jak głębokość basenu, jego usytuowanie (nasłonecznienie czy stopień osłonięcia przed wiatrem), termoizolacja konstrukcji czy przykrycie za pomocą rolety lub specjalnej folii.

Basen okrągły

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

Komfortowa dla człowieka temperatura wody w basenie zewnętrznym wynosi około 25-28 stopni Celsjusza. W naszym klimacie osiągnięcie takich parametrów jest możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju systemów grzewczych. Do wyboru mamy konwencjonalne źródła ciepła i odnawialne źródła energii.

Do tych pierwszych zaliczyć można wymiennik ciepła, ogrzewający wodę w basenie dzięki podłączeniu do systemu centralnego ogrzewania. Inną opcją jest korzystanie z elektrycznego podgrzewacza wody. Decydując się na konwencjonalne podgrzewanie wody w basenie, musimy liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Znacznie bardziej ekonomicznym i zarazem ekologicznym wyjściem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – najpopularniejsze z nich to w tym przypadku pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Podgrzewanie wody w basenie za pomocą pompy ciepła

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić podgrzewacz wody do basenu, który okaże się ekonomiczny i skuteczny. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii – jedną z najpopularniejszych opcji stanowi pompa ciepła.

Basen w ogrodzie podgrzewanie wody

Pompa ciepła do wody basenowej nie jest tanim urządzeniem i zużywa więcej energii niż np. kolektor słoneczny. Jednak w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii okazuje się bardzo ekonomiczna, ma też wiele innych zalet. Podgrzewanie wody w basenie za pomocą pompy ciepła zapewnia maksymalną wydajność przy niskich temperaturach i pozostaje niezależne od nasłonecznienia. Montaż i demontaż urządzenia są proste, a jego niewielkie wymiary sprawiają, że nie zajmuje wiele miejsca. Korzystanie z pompy ciepła jest komfortowe i łatwe, szybko możemy uzyskać pożądaną temperaturę wody.

Podgrzewanie wody w basenie za pomocą kolektorów słonecznych

Kolejnym popularnym i niekonwencjonalnym sposobem na podgrzewanie wody w basenie jest wykorzystanie kolektorów słonecznych (więcej o panelach słonecznych tutaj). Zapewnia ono najniższy koszt wytworzenia ciepła, jest więc zamiennikiem niezwykle ekonomicznym. Z kolektorów korzystać można przez cały rok, wykorzystując je także w innych celach, np. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Plusem kolektorów jest też ich długi okres gwarancyjny i stosunkowo niedrogie serwisowanie. Do minusów zaliczyć trzeba zależność wydajności systemu od nasłonecznienia i dużą powierzchnię zabudowy w porównaniu z pompą ciepła.

Kolektory słoneczne – najważniejsze zaletyPompy ciepła – najważniejsze zalety
· najniższe koszty eksploatacji· niższe koszty eksploatacji niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii
· mogą pracować cały rok i być wykorzystywane do innych celów, np. podgrzewania ciepłej wody użytkowej· niezależność od nasłonecznienia
· niski koszt serwisowania i długie okresy gwarancyjne· długi okres utrzymania odpowiedniej temperatury wody
· niewielka powierzchnia zabudowy oraz łatwy montaż i demontaż

Zastanawiając się, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła czy kolektory słoneczne to rozwiązania ekonomiczne i energooszczędne, dzięki którym basen zewnętrzny staje się luksusem dostępnym dla znacznie większego grona osób. Więcej na temat budowy domu i zagospodarowania przestrzeni wokół niego budowy domu i zagospodarowania przestrzeni wokół niego w naszej czytelni.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść