Logo

Podgrzewanie wody w przydomowym basenie – czy to się opłaca?

Kategorie: Otoczenie Finanse

Przydomowy basen to prawdziwy luksus, podnoszący znacznie wartość posesji i komfort życia jej użytkowników. Jego budowa i eksploatacja związane są jednak z dodatkowymi kosztami – sporą część z nich stanowią koszty podgrzewania wody. Jak można je obniżyć?

Podgrzewacze wody w przydomowy basenie

Podgrzewanie wody w basenie odkrytym – dlaczego warto?

Zewnętrzny basen odkryty to nadal luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wiele osób uważa, że budowa takiego basenu jest nieopłacalna, ponieważ klimat panujący w Polsce uniemożliwia korzystanie z niego przez większość czasu.

Rzeczywiście, w naszym klimacie zaledwie około 20-40 dni w roku nadaje się do korzystania z basenu zewnętrznego. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na podgrzewanie wody w basenie, możliwe jest nawet kilkukrotne wydłużenie tego okresuOznacza to, że jeśli wybierzemy ekonomiczny sposób na podgrzanie wody, basen zewnętrzny okaże się trafioną i opłacalną inwestycją (w tym artykule mówimy, czym dokładnie różni się basen ogrodowy od oczka wodnego).

Jak podgrzać wodę w basenie, żeby nie przepłacić?

Przydomowy basen to poważna inwestycja, generująca stosunkowo wysokie koszty zarówno na etapie budowy, jak i w trakcie eksploatacji (oto jakie są koszty budowy i eksploatacji basenu). Jednak już podczas planowania budowy basenu mamy wpływ na przyszłe koszty związane m.in. z podgrzewaniem wody.

Warto zadbać nie tylko o prawidłowy dobór systemu grzewczego, ale też o zapewnienie korzystnych warunków zabudowy, dzięki którym podgrzewanie wody w basenie będzie łatwiejszeWpływ na temperaturę wody mają takie czynniki jak głębokość basenu, jego usytuowanie (nasłonecznienie czy stopień osłonięcia przed wiatrem), termoizolacja konstrukcji czy przykrycie za pomocą rolety lub specjalnej folii.

Basen okrągły

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

Komfortowa dla człowieka temperatura wody w basenie zewnętrznym wynosi około 25-28 stopni Celsjusza. W naszym klimacie osiągnięcie takich parametrów jest możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju systemów grzewczych. Do wyboru mamy konwencjonalne źródła ciepła i odnawialne źródła energii.

Do tych pierwszych zaliczyć można wymiennik ciepła, ogrzewający wodę w basenie dzięki podłączeniu do systemu centralnego ogrzewania. Inną opcją jest korzystanie z elektrycznego podgrzewacza wody. Decydując się na konwencjonalne podgrzewanie wody w basenie, musimy liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Znacznie bardziej ekonomicznym i zarazem ekologicznym wyjściem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – najpopularniejsze z nich to w tym przypadku pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Podgrzewanie wody w basenie za pomocą pompy ciepła

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić podgrzewacz wody do basenu, który okaże się ekonomiczny i skuteczny. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii – jedną z najpopularniejszych opcji stanowi pompa ciepła.

Basen w ogrodzie podgrzewanie wody

Pompa ciepła do wody basenowej nie jest tanim urządzeniem i zużywa więcej energii niż np. kolektor słoneczny. Jednak w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii okazuje się bardzo ekonomiczna, ma też wiele innych zalet. Podgrzewanie wody w basenie za pomocą pompy ciepła zapewnia maksymalną wydajność przy niskich temperaturach i pozostaje niezależne od nasłonecznienia. Montaż i demontaż urządzenia są proste, a jego niewielkie wymiary sprawiają, że nie zajmuje wiele miejsca. Korzystanie z pompy ciepła jest komfortowe i łatwe, szybko możemy uzyskać pożądaną temperaturę wody.

Podgrzewanie wody w basenie za pomocą kolektorów słonecznych

Kolejnym popularnym i niekonwencjonalnym sposobem na podgrzewanie wody w basenie jest wykorzystanie kolektorów słonecznych (więcej o panelach słonecznych tutaj). Zapewnia ono najniższy koszt wytworzenia ciepła, jest więc zamiennikiem niezwykle ekonomicznym. Z kolektorów korzystać można przez cały rok, wykorzystując je także w innych celach, np. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Plusem kolektorów jest też ich długi okres gwarancyjny i stosunkowo niedrogie serwisowanie. Do minusów zaliczyć trzeba zależność wydajności systemu od nasłonecznienia i dużą powierzchnię zabudowy w porównaniu z pompą ciepła.

Kolektory słoneczne – najważniejsze zaletyPompy ciepła – najważniejsze zalety
· najniższe koszty eksploatacji· niższe koszty eksploatacji niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii
· mogą pracować cały rok i być wykorzystywane do innych celów, np. podgrzewania ciepłej wody użytkowej· niezależność od nasłonecznienia
· niski koszt serwisowania i długie okresy gwarancyjne· długi okres utrzymania odpowiedniej temperatury wody
· niewielka powierzchnia zabudowy oraz łatwy montaż i demontaż

Zastanawiając się, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła czy kolektory słoneczne to rozwiązania ekonomiczne i energooszczędne, dzięki którym basen zewnętrzny staje się luksusem dostępnym dla znacznie większego grona osób. Więcej na temat budowy domu i zagospodarowania przestrzeni wokół niego budowy domu i zagospodarowania przestrzeni wokół niego w naszej czytelni.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ