Logo

Pomieszczenie gospodarcze przy i nad garażem – jak je zagospodarować?

W zależności od projektu domu pomieszczeniem gospodarczym może stać się przestrzeń nad garażem, specjalnie uwzględniony w bryle budynku warsztat lub… sam garaż. Jak zagospodarować pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Pomieszczenie gospodarcze na narzędzia opony i rower w garażu

Wygoda dla domowników – pomieszczenie gospodarcze przy garażu z toaletą

Pomieszczenie gospodarcze umiejscowione zaraz przy garażu to spora wygoda. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy sposób przemieszczać się pomiędzy tymi dwiema strefami, które przez podobne przeznaczenie dają większy komfort w czasie majsterkowania czy prac naprawczych. Nawet jeśli nasze narzędzia i urządzenia są rozdzielone na te dwa wnętrza, będziemy mieć do nich łatwy dostęp.

Takie wnętrze świetnie sprawdzi się jako pracownia, ale też jako miejsce na piec na gaz lub paliwo stałe. Służyć też może do przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Jeszcze więcej zyskamy, jeśli w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu wydzielimy przestrzeń na toaletę – nie tylko nie będziemy musieli oddalać się od stanowiska pracy w czasie majsterkowania, ale i zyskamy łatwiejszy dostęp do sanitariatu z podwórza.

Składzik w garażu - szafki

Pomieszczenie gospodarcze i przestrzeń nad garażem w domu – jak je wykorzystać?

Pomieszczenie gospodarcze w domu może być umiejscowione także nad garażem – wówczas najczęściej znajduje się na poddaszu użytkowym. Aby było całkowicie funkcjonalne, należy zastanowić się nad jego odpowiednim wyposażeniem – tutaj warto skorzystać z gotowych projektów pomieszczeń gospodarczych, które będą obejmowały efektywne wykorzystanie skosów. Przestrzeń nad garażem z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia garderoby lub składzika, ale świetnie sprawdzi się też w roli przestrzeni rekreacyjnej, np. minisiłowni, czy też gabinetu, w którym znajdziemy spokój do pracy lub lektury w domu. Pokój nad garażem nie będzie idealny jako pomieszczenie gospodarcze dla majsterkowicza, ponieważ konieczność wnoszenia po schodach różnych sprzętów lub przedmiotów do naprawy może być bardzo kłopotliwa.

Ścianka na narzędzia w domu dla majsterkowicza

4 pomysły na wykorzystanie ścian garażu – sprytne rozwiązania

Czasami to właśnie garaż staje się pomieszczeniem gospodarczym. Jednak urządzenie garażu w taki sposób, by jednocześnie mógł pełnić funkcję miejsca na samochód oraz przestrzeni roboczej, nie jest łatwe. Tutaj z pomocą przyjdą funkcjonalne meble, dzięki którym możliwe będzie szybkie przerobienie garażu na miejsce pracy. Zaopatrzmy się w regały gospodarcze z regulowanym rozstawemmetalowe półki oraz pojemniki i kontenery na kółkach, które w razie potrzeby łatwo przetransportujemy w dowolne miejsce. Nie zapomnijmy też o maksymalnie ekonomicznym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, a więc również i ścian garażu. Oto, na co możemy je przeznaczyć:

  • Składzik na narzędzia ogrodowe – dzięki specjalnym wieszakom łatwo przeobrazimy ścianę w idealne miejsce na łopaty, grabie czy motyki.
  • Funkcjonalny warsztat ścienny – szeroka oferta specjalnych półek warsztatowych pozwala na tworzenie „otwartych skrzynek narzędziowych”. Wszystkie klucze, wkrętaki, młotki i inne elementy wygodnie posegregujemy i zyskamy do nich łatwy dostęp. Uwaga! Jeśli planujemy wykorzystać garaż jako pomieszczenie gospodarcze dla majsterkowicza, musimy pamiętać o ogrzewaniu garażu zimą!
  • Spiżarnia – ściany w garażu to także doskonałe miejsce do przechowywania domowych przetworów, po które będziemy chętnie sięgali zimą. Regały na słoiki nie muszą wcale zajmować wiele miejsca – wybierzmy modele z płytkimi półkami, na których zmieszczą się dwa rzędy przetworów, co również ułatwi nam do nich dostęp.
  • Składzik na wino – koneserzy dobrych trunków z pewnością docenią takie zastosowanie ścian w garażu, szczególnie jeśli nie mamy miejsca na wino w salonie lub innym miejscu mieszkania.

Pomieszczenie gospodarcze w domu i pralnia w jednym

Posiadanie pomieszczenia gospodarczego w domu niesie za sobą sporo przywilejów – jednym z nich może być pozbycie się pralki z łazienki lub kuchni. Dzięki temu zyskamy miejsce na wymarzoną wannę wolnostojącą oraz nie będziemy musieli słuchać hałasu bębna w czasie gotowania lub spożywania posiłków. Pralnia w pomieszczeniu gospodarczympozwoli nam także na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na suszarkę, co z kolei wyeliminuje konieczność rozkładania nieporęcznej suszarki na balkonie lub na strychu. Takie rozwiązanie sprawi, że nasza domowa przestrzeń stanie się wygodniejsza i bardziej uporządkowana.

Pomieszczenie gospodarcze jako pralnia w domu jednorodzinnym

Strefy funkcjonalne i powiązania między pomieszczeniami w domu jednorodzinnym

Projektując pomieszczenie gospodarcze w domu jednorodzinnym, koniecznie uwzględnijmy podział mieszkania na strefy funkcjonalne. Mowa o strefie nocnej i dziennej, które najczęściej rozmieszcza się ze względu na piętra. Jeśli zatem w budynku panuje klasyczne rozdzielenie na sypialnie na piętrze, a salon, kuchnia i jadalnia są na parterze, wówczas postarajmy się także odpowiednio wykorzystać przynależące do stref pomieszczenia gospodarcze – te na górze możemy przeznaczyć na składzik lub garderobę, co pozwoli zachować intymny charakter strefy nocnej. W strefie dziennej z powodzeniem możemy sobie natomiast pozwolić na stworzenie gabinetu, stanowiska do majsterkowania czy dowolnej przestrzeni rekreacyjnej.

Pomieszczenie na narzędzia w domu

Pomieszczenia gospodarcze w domu dają cały ogrom nowych możliwości – możemy w nich realizować swoje marzenia i stworzyć azyl tylko dla siebie lub za ich pośrednictwem polepszyć funkcjonalność całego mieszkaniaJeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwego zagospodarowania miejsca w domu, koniecznie zajrzyj do naszej czytelni.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ