Logo

Portfenetr – francuski sposób na doświetlenie pomieszczenia

Chcesz doświetlić pomieszczenie na poddaszu, a może sprawić, że nieruchomość będzie wydawała się optycznie wyższa i lżejsza? Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie portfenetru, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również podwyższa walory estetyczne budynku.

Portfenetr – historia i zastosowanie

Portfenetr to wysokie okno balkonowe, zabezpieczone znajdującą się na zewnątrz balustradą. Ten element architektoniczny wywodzi się z Francji, gdzie królował w architekturze pałacowej XVII, XVIII i XIX wieku. Nazwa pochodzi z francuskiego porte (drzwi) I fenetre (okno). Do dzisiaj jest stałym elementem paryskich kamienic, a jego uwspółcześnione wersje pojawiają się również w nowoczesnym budownictwie. Coraz popularniejszy staje się także w Polsce – inwestorzy wykorzystują go jako alternatywę dla balkonu, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, których elewacja ma być z założenia płaska. Po otwarciu okna rzeczywiście można mieć wrażenie, że stoi się na balkonie. Portfenetr może też ozdabiać budynek – na rynku dostępne są dekoracyjne balustrady, które sprawiają, że nieruchomość prezentuje się niezwykle szlachetnie i wyróżnia na tle innych. Obecnie inwestorzy mogą wybierać pomiędzy balustradami kutymi, wykonanymi z elementów stalowych, aluminiowych lub ze szkła hartowanego – ogromny wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że portfenetry mogą być zastosowane w budynkach utrzymanych zarówno w stylu klasycznym, jak i w projektach nowoczesnych domów.

Portfenetr – aktualne przepisy

Możliwość zamontowania portfenetru w mieszkaniach jest regulowana przez polskie prawo, choć nie jest to informacja szczególnie istotna dla inwestora domu jednorodzinnego. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w nieruchomościach na kondygnacjach położonych powyżej 12 metrów, lecz nie wyżej niż 25 metrów nad terenem, można stosować portfenetry, pod warunkiem zastosowania w nich progów o wysokości co najmniej 0,15 metra. Jest to oczywiście związane z kwestiami bezpieczeństwa. Okien francuskich nie można zatem montować na wysokości powyżej 25 metrów nad terenem. Konstrukcja balustrady powinna przenosić obciążenia poziome opisane w odpowiednich normach (PN-EN 1990:2004).

Projekt domu Bąbelek , wizualizacja 1

Kiedy warto zdecydować się na portfenetr?

Okno francuskie pozwala doświetlić pomieszczenia, dlatego stosuje się je z reguły w głębokich i wąskich pokojach – jest wówczas umieszczane na węższej ścianie. Taki układ sprawia, że wnętrze jest oświetlone równomiernie. Portfenetr nie sprawdzi się w przypadku szerokich i jednocześnie płytkich pomieszczeń – zamiast optycznie wydłużyć i doświetlić wnętrze, podzieli je na część oświetloną i zaciemnioną. W takiej sytuacji lepiej powiększać okno wszerz.

Przeszklona powierzchnia porfenetru będzie znakomitym rozwiązaniem w przypadku użytkowego poddasza lub strychu, szczególnie jeśli okna wychodzą na malowniczą okolicę. A jak okno francuskie prezentuje się na zewnątrz budynku? Oprócz funkcji dekoracyjnej, portfenetr może również sprawiać, że nieruchomość wydaje się wyższa i węższa, a jej konstrukcja lżejsza. Optyczne podwyższenie bryły budynku pozwala uzyskanie oryginalnego efektu i dlatego jest pożądane przez wielu inwestorów.

Ciekawą alternatywą dla klasycznego okna francuskiego jest portfenetr szklany, który zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Okno zabezpieczone minimalistyczną balustradą wykonaną ze szkła hartowanego lub laminowanego świetnie komponuje się z nieruchomościami utrzymanymi w nowoczesnym stylu. Użycie bezpiecznych i wytrzymałych komponentów sprawia, że szklany portfenetr nie tylko wygląda bardzo szlachetnie, ale także jest w pełni bezpieczny dla domowników. Szkło hartowane ma podwyższoną odporność na uszkodzenia i rozbija się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi.

Projekt domu Hornet II, wizualizacja 1

Portfenetry – kiedy się nie sprawdzą?

Modne obecnie portfenetry nie zawsze są rozwiązaniem optymalnym– jak zostało już wspomniane, lepiej spełnią swoje zadanie zamontowane w pomieszczeniu wąskim i jednocześnie głębokim. Okna francuskie mogą też nie spełnić oczekiwań osób, które lubią zrelaksować się na balkonie. Warto ponadto pamiętać o tym, że okna francuskie sięgające od podłogi aż do sufitu ograniczają możliwości aranżacyjne pomieszczenia i zabierają nieco przestrzeni, którą można by było wykorzystać na ustawienie mebli. Jeśli okno nie jest dostatecznie szczelne, portfenetr może też powodować uczucie chłodu na podłodze i podwyższać koszty związane z ogrzewaniem. Wielu inwestorów decyduje się zatem na alternatywne rozwiązanie – tzw. fixy, czyli okna francuskie nieotwierane. Popularne stają się również portfenetry, w których otwiera się jedynie górna część. Tego typu modele ograniczają uciekanie ciepła, dlatego są chętnie wybierane przez inwestorów.

domoweklimaty.pl

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść