Logo

Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego? Taryfy i ceny

Trudno wyobrazić sobie budowę bez prądu. Większość sprzętu musimy podłączyć do energii elektrycznej, ale jak to zrobić, kiedy działka nie jest podłączona do sieci? Rozwiązaniem jest podpisanie umowy z dostawcą na prąd budowlany.  Czym on jest i jaki jest jego koszt?

prąd budowlany na działce

Pozwolenie na podłączenie działki do mediów

Rozpoczynając budowę domu, jednym z pierwszych najważniejszych kroków jest podłączenie działki do mediów, w tym przyłącze energetyczne. Inaczej w nowo powstałym budynku niemożliwe będzie działanie instalacji energetycznej. Wymaga to przygotowania stosownych dokumentów i postępowania w ustalonej kolejności.

Podłączenie prądu do działki to zadanie firmy oferującej energię elektryczną. Po złożeniu stosownych dokumentów zakład ma 14 dni na wydanie warunków przyłączeniowych do sieci wraz z projektem. Termin przyłączenia nie powinien natomiast przekraczać od 6 do 12 miesięcy. Czas oczekiwania jest długi, dlatego wielu inwestorów decyduje się na inne rozwiązania. Do wyboru są dwie najpopularniejsze opcje:

  • prąd budowlany,
  • agregat prądotwórczy.

Prąd budowlany – czym różni się od standardowego?

Inwestorzy, którzy rozpoczynają budowę domu, mogą skorzystać z prądu budowlanego. Czym jest prąd budowlany i czym różni się od prądu zwykłego? Takim terminem określa się specjalną taryfę energii elektrycznej, którą dostawca sprzedaje na czas budowy domu lub innych prac budowlano-montażowych. Prąd budowlany dostarczać może lokalny dostawca energii lub dowolna firma, która posiada koncesję na obrót energią elektryczną.

podłącz pradu tymczasowego na działce

Zakład instaluje na działce tymczasową rozdzielnię elektryczną. Po zakończeniu budowy może nastąpić zamiana prądu budowlanego na stały. W tym celu niezbędne będzie dopełnienie formalności oraz przedstawienie dostawcy dokumentów potwierdzających częściowe lub całkowite zakończenie budowy.

Jaką należy ustalić moc prądu budowlanego?

Przy zawieraniu umowy z dostawcą na prąd tymczasowy należy określić warunki dostawy prądu oraz wybrać jego moc umowną. Jaka moc umowna prądu budowlanego będzie potrzebna w trakcie realizacji prac budowlanych? Jest to zależne od następujących kwestii:

  • technologii budowy,
  • maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • wykorzystania prądu przez ekipę budowlaną.

Ostateczne szacunki najlepiej skonsultować z elektrykiem, ponieważ najczęściej zapotrzebowanie na prąd w czasie budowy jest znacznie większe niż podczas standardowej eksploatacji domu. Ma na to wpływ przede wszystkim użytkowanie sprzętów. Dodatkowo warto wiedzieć, że prąd budowlany jest droższy niż przyłącze stałe.

przyłącz prądu tymczasowego w budynku

Taryfy – ile możesz ugrać na samej opłacie handlowej?

Po wyborze dostawcy i oferty energetycznej możemy określić godziny, w jakich będziemy korzystać z prądu na budowie. To od nich zależy opłata za energię elektryczną. Jaką taryfę budowlaną wybrać? Aktualnie firmy oferują trzy opcje:

  • Taryfa C11 (jednostrefowa) – stała stawka za kWh przez całą dobę. Możemy korzystać z maszyn i sprzętu budowlanego zarówno w dzień, jak i w nocy bez obaw o wzrost rachunku. Z tego powodu jest to najpopularniejsza opcja,
  • Taryfa C12a (dwustrefowa) – stawki za kWh są dwie i zależą od pory dnia, w której korzystamy z prądu (tzw. szczytowa i pozaszczytowa). Najlepiej sprawdzi się dla osób, które mają plan budowy i wiedzą, w jakich godzinach będą się odbywały prace i ile energii do niej potrzebują,
  • Taryfa C12b (dwustrefowa) – stawki za kWh są dwie, ale w godzinach nocnych jest ona znacznie niższa. To rozwiązanie dla inwestorów planujących większość prac budowlanych w nocy.

Dzięki podziałowi na strefy czasowe i tym samym różne stawki za zużycie energii elektrycznej można tak zmodyfikować oraz zaplanować prace, aby najbardziej wymagające maszyny działały w czasie tańszej taryfy. Jeśli nie wiemy, kiedy dokładnie będziemy potrzebować danego sprzętu, najlepszą opcją będzie wybór taryfy z ujednoliconą stawką.

Jak poradzić sobie bez prądu? Agregaty prądotwórcze na budowie

podlacz mediow

Jeśli przyłącze energetyczne stałe i tymczasowe nie wchodzą w grę, możemy uzyskać dostęp do prądu z przenośnego agregatu. To urządzenie, które autonomicznie wytwarza prąd i dostarcza go w odpowiedni sposób do konkretnej instalacji. Siłą napędową agregatu jest paliwo, bardzo często benzyna. Urządzenia przeznaczone do użytku prywatnego mają zwykle trzy fazy z 230 V napięcia. Jednak na potrzeby budowy lepszym rozwiązaniem będzie 400 V, co zagwarantuje prawidłowe działanie nawet najcięższych maszyn budowlanych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia, aby wytwarzany przez niego hałas nie zakłócał pracy na budowie.

Ile kosztuje prąd budowlany – ceny w 2020 roku

Prąd budowlany jest droższy niż stały nawet o połowę. Wynika to z faktu, że składnik stały stawki sieciowej i stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną przez inwestora moc umowną. Jeśli chodzi o prąd budowlany, cennik zależy od taryfy – jedno- lub dwustrefowej, opłaty abonamentowej i handlowej oraz konkretnego dostawcy.

Średnio za taryfę C11 zapłacimy 0,45 zł/kWh, za taryfę C12a – 0,56 zł/kWh (szczytowa) i 0,39 zł/kWh (pozaszczytowa), a za taryfę C12b – 0,54 zł/kWh (dzienna) i 0,38 zł/kWh (nocna). Koszt przyłącza prądu wynosi ok. 2100-3000 zł za stałe przyłącze kablowe i ok. 1800-2250 zł za stałe przyłącze napowietrzne.

Prąd budowlany to rodzaj przyłącza energetycznego pozwalającego na korzystanie z energii podczas budowy. Warto znać taryfy i kwoty za prąd, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do konkretnej inwestycji.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść