Logo

Dlaczego warto wyprowadzić prąd i wodę na elewację domu?

Budując dom, skupiamy się przede wszystkim na tym, by doprowadzić do wnętrza wszystkie niezbędne media. Przyłącza instalacji okazują się jednak przydatne także na zewnątrz. Dlaczego warto mieć wodę i prąd na działce?

Mycie samochodu przed domem

Dlaczego warto przygotować przyłącza mediów przy domu?

Takie rozwiązanie jest po prostu bardzo praktyczne, w szczególności, jeśli dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu lub chcemy dbać o swój ogród. Z instalacją wodną wyprowadzoną na elewację, nie musimy prowadzić z domu węża ogrodowego, przeciągając go przez środek salonu czy też inne pomieszczenia, by podlać rośliny – dzięki temu nie potrzebujemy również aż tak długiego szlaucha. Z kolei mając prąd na działce, możemy z niego wygodnie korzystać, by podłączać rozmaite urządzenia lub oświetlenie i nie wymaga to stosowania przedłużaczy. Aby jednak móc w pełni cieszyć się funkcjonalność tego rozwiązania, koniecznie pomyślmy o zabezpieczeniu podłączeń wody i prądu znajdujących się na zewnątrz.

Prąd i woda na elewacji – zabezpieczenie przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi

W przypadku kranu na elewacji konieczne jest jedynie zabezpieczenie go przed mrozem – do tego potrzebny będzie tylko zawór odcinający, dzięki któremu pozbędziemy się wody z instalacji zewnętrznej, tym samym zapobiegając jej zniszczeniu – gdyby woda zamarzła w rurach, zwiększyłaby swoją objętość i mogłaby uszkodzić przewody.

Zabezpieczenie prądu na działce jest już nieco bardziej skomplikowane, ponieważ tę instalację musimy ochronić przed wilgocią i opadami atmosferycznymi. Koniecznie wybierzmy więc hermetyczne gniazdka elektryczne o wysokim poziomie szczelności – poznamy go po oznaczeniach stopnia ochrony IP. Dobrym wyborem są gniazdka z klapką i oznaczeniem IP45 lub wyższym.

Wygoda w podlewaniu i sprzątaniu przy domu – woda na działce

Kranik na elewacji zapewni nam skuteczne czyszczenie przy pomocy wody – dlatego też warto umieścić go w pobliżu tarasu lub przy podjeździe, by można było do niego podłączyć szlauch i móc się wygodnie z nim poruszać w czasie sprzątania czy mycia auta. Takie rozwiązanie przyda się również w pobliżu rabatek i fragmentów ogrodu przeznaczonych na warzywniki. Zastanówmy się zatem nad zamontowaniem również drugiego zaworu na elewacji – wtedy zapewnimy sobie komfort korzystania z wody w każdej części działki, bez konieczności obsługiwania bardzo długiego węża ogrodowego. Warto się również dowiedzieć, czy bardziej opłaca się woda ze studni czy z sieci wodociągowej.

Podłacz wody na elewacji budynku

Warto również zaznaczyć, że dzięki przyłączom wody i prądu możliwe jest ustawienie basenu w ogrodzie – łatwo napełnimy go wodą, ale też zadbamy o podłączenie filtrów pozwalających na utrzymanie jej w czystości.

Urządzenia na prąd i wodę przydatne na działce i przy domu

Co zyskamy, wyprowadzając wyjścia wody i prądu na elewację? Z jakich urządzeń będziemy mogli korzystać?

 • Myjka ciśnieniowa – urządzenie, którego funkcjonalność docenimy już po pierwszym użyciu. Jej szerokie zastosowanie sprawi, że zaczynając sprzątać podwórze, na pewno będzie pierwszym urządzeniem, po które sięgniemy.
 • Kosiarka elektryczna – w przeciwieństwie do kosiarki spalinowej jest tania, lekka i ekologiczna w użyciu. Ma także przewagę nad kosiarkami akumulatorowymi, których praca jest ograniczona możliwościami baterii.
 • Dmuchawa – kolejne urządzenie przydatne w czasie sprzątania. Okaże się niezastąpiona latem, kiedy umożliwi wciąganie i wydmuchiwanie liści.
 • Oświetlenie – trudno wyobrazić sobie nowoczesny ogród bez oświetlenia. Dzięki latarniom pięknie podświetlimy starannie wypielęgnowane rośliny, a na tarasie stworzymy warunki sprzyjające wieczornemu, a nawet nocnemu, letniemu wypoczynkowi.
 • Urządzenia RTV – jeśli latem spędzamy dużo czasu na zewnątrz, z pewnością przeniesiemy sporą część życia na taras. Tam będziemy mogli podłączyć laptopa do prądu lub puścić muzykę z głośników.
Podłącz gniazdek na zewnątrz budynku

Myjka ciśnieniowa – najczęstsze zastosowania

Jednym z najbardziej przydatnych urządzeń, które korzysta zarówno z wody, jak i prądu podczas działania, jest myjka ciśnieniowa. Pozwala na skuteczne czyszczenie przy pomocy wody rozmaitych elementów ogrodowych. Do czego jest najczęściej wykorzystywana?

 • Utrzymanie elewacji w czystości – umycie fasady budynku zdaje się niemal niemożliwe, ale myjka ciśnieniowa o sporym zasięgu poradzi sobie z tym bez trudu.
 • Mycie samochodu – dzięki myjce ciśnieniowej możemy umyć nasze auto bezdotykowo!
 • Czyszczenie podjazdu i ścieżek – woda pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie również z uciążliwymi plamami na kostce brukowej i płytach betonowych.
 • Czyszczenie ogrodzenia – po spotkaniu z myjką ciśnieniową nasz płot będzie wyglądał jak nowy.
 • Mycie mebli ogrodowych i tarasu – myjka ciśnieniowa zapewnia także skuteczne czyszczenie przy pomocy wody wszystkich elementów potrzebnych do rekreacji na podwórku.
Mycie elewacji budynku

Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

Zanim jednak będziemy mogli się cieszyć doskonałą funkcjonalnością myjki ciśnieniowej, musimy wybrać odpowiednie urządzenie. Które okaże się najlepsze?

MarkaCo warto o niej wiedzieć?
KärcherMyjki ciśnieniowe Kärchera to urządzenia wygrywające we wszelkich rankingach tego typu sprzętów. Ogromne doświadczenie i popularność marki pozwalają zaufać tym myjkom, ale też nakazuje liczyć się z ich wysoką ceną.
MakitaMarka Makita jest dobrze znana z wysokiej klasy urządzeń i narzędzi, w tym także myjek wysokociśnieniowych, które często zdobywają szczyty list najlepiej sprzedających się modeli.
ClatronicDobry wybór dla tych, którzy szukają budżetowego rozwiązania pozwalającego na efektywne korzystanie z myjek ciśnieniowych.

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji i kostki brukowej

Spośród najlepszych sposobów na utrzymanie elewacji i kostki brukowej w czystości można wymienić:

 • skuteczne czyszczenie przy pomocy wody pod ciśnieniem,
 • mycie myjką wysokociśnieniową z dodatkiem specjalistycznych detergentów,
 • piaskowanie powierzchni – ta metoda, choć skuteczna, sprawdza się jedynie na niektórych materiałach elewacyjnych.

Warto dowiedzieć się także więcej o kosztach przyłączy i stacjach uzdatniania wody w domach jednorodzinnych.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ