Logo

Pralnia w domu - czy jest potrzebna i gdzie powinna być zlokalizowana?

Kategorie: wod. - kan.

Utarło się, że pralka musi stać w łazience lub ostatecznie w kuchni – jeśli w tym pierwszym pomieszczeniu brakuje wystarczającej przestrzeni. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej byłoby wygospodarować osobne pomieszczenie – pralnię. Jeśli stoimy przed wyborem projektu domu, warto przyjrzeć się szczególnie tym rozwiązaniom, które zakładają budowę pomieszczenia z przeznaczeniem na pralnię.

Pralnia w domu - czy jest potrzebna i gdzie powinna być zlokalizowana

Nawet najbardziej odprężającą kąpiel skutecznie może popsuć hałasująca, włączona pralka. Wydzielając osobną przestrzeń na czynności gospodarcze, uwalniamy naszą łazienkę od tej funkcji, zyskując pomieszczenie przeznaczone do relaksu. Nie ulega wątpliwości, że urządzona w oddzielnym pomieszczeniu pralnia w domu bardzo praktyczne rozwiązanie dla wszystkich domowników. Możemy tu umieścić wszystko, co wiąże się z praniem i suszeniem odzieży, czyli: pralkę, suszarkę, deskę do prasowania (której nie będziemy już musieli składać i chować po każdym użyciu!), dodatkową umywalkę, stół do składania ubrań oraz szereg praktycznych półek, szafek i schowków, które posłużą nam nie tylko podczas prania i segregowania odzieży, ale także do przechowywania innych, okazjonalnie użytkowanych przedmiotów.

Gdzie powinna być umiejscowiona pralnia?

Przestrzeń przeznaczona na pralnię można zlokalizować na dowolnej kondygnacji domu, zaczynając od piwnicy, a kończąc na strychu. Ponadto takie pomieszczenie wcale nie musi być ogromne. Istnieje bardzo dużo sposobów na zaoszczędzenie i praktyczne zagospodarowanie nawet ograniczonego metrażu. Projekty domów z pralnią autorstwa architektów pracowni domowe klimaty, takie jak np. As 9albo Igraszka II, przewidują oddzielne pomieszczenie na pralnie o powierzchni zaledwie 4 m2. Pomysłów jest wiele: można zamontować suszarkę na pranie podwieszaną do sufitu albo wykorzystać przestrzeń nad pralką poprzez dodanie zabudowy w postaci półek i szafek lub składanego blatu, który wykorzystamy zarówno jako deskę do prasowania, jak i miejsce do składania ubrań. Projekty takie jak kamealub goliat IIIprzewidują budowę pralni z suszarnią o powierzchni ok. 6-7 m2. Zyskując dodatkowe metry możemy pokusić się o zakup suszarki eklektycznej, która wprawdzie zabierze nieco miejsca, ale dzięki niej zaoszczędzimy czas niezbędny na suszenie oraz nie będziemy musieli wygospodarowywać dodatkowego miejsca na suszenie tradycyjną metodą. Możemy również wyposażyć naszą pralnię w większą ilość koszy do segregacji, z których każdy będzie przeznaczony na konkretną kolorystykę ubrań. Dzięki temu, przed włączeniem pralki nie będziemy musieli zmagać się z sortowaniem odzieży, a tym samym zaoszczędzimy cenny czas. Kosze mogą być ukryte w zamykanych szafkach, a jeśli chcemy potraktować je jako element dekoracyjny, warto wybrać ozdobne modele lub kosze w pasujących do siebie kolorach.

Pralnia w piwnicy czy na poddaszu?

Jeśli zdecydujemy się na projekt domu z możliwością adaptacji poddasza, właśnie w tej przestrzeni możemy zlokalizować pomieszczenie gospodarcze z przeznaczaniem na pralnię z suszarnią. Na poddaszu często umiejscowione są szafy i garderoby, dlatego pranie i prasowanie odbywające się na tym samym poziomie domu będą stanowić spore ułatwienie dla domowników, którzy zostaną uwolnieni od konieczności biegania po schodach z koszami suchej odzieży. Pralnia na poddaszu może również zostać połączona z suszarnią, jeśli pomieszczenie posiada odpowiednią wentylację lub uchylne okna dachowe.

Kolejną kondygnacją domu, w której możemy urządzić pralnie z suszarnią, jest piwnica. Projekt domu Bławatekprzewiduje aż dwa pomieszczenia gospodarcze na parterze oraz dwa dodatkowe w piwnicy, o powierzchni ok. 19 m2każde. Na takim metrażu możemy spokojnie umieścić pralkę oraz suszarkę automatyczną, deskę do prasowania, stację parową albo prasowacz parowy ze stojakiem oraz rozbudowaną zabudowę gospodarczą z systemem koszy, półek i szafek na zapasy detergentów. Wiele projektów domów, jak np. AS IIIprzewiduje pralnię w piwnicy, umiejscowioną obok kotłowni i garażu. Pralnia i suszarnia w domu, usytuowana na najniższej kondygnacji albo w pomieszczeniu graniczącym z garażem oznacza jednak odizolowanie od często użytkowanych pomieszczeń. Będzie się to wiązać z koniecznością noszenia wypranej odzieży po schodach. Ponadto pomieszczenia piwniczne, w ramach oszczędności, w okresie grzewczym często są mniej ogrzewane. Może to utrudniać suszenie ubrań, a nawet konieczność przenoszenia suszarki do cieplejszych miejsc.

Chociaż dobrym pomysłem wydaje się również ustawienie pralki w kotłowni, nie zaleca się suszyć tam ubrań. Wilgoć w pomieszczeniu technicznym może uszkodzić kocioł grzewczy i narazić nas na duże koszty jego naprawy. Lepiej w tym wypadku korzystać z możliwości suszenia prania na świeżym powietrzu lub – jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca oraz projekt domu to umożliwi – wydzielić oddzielną część na pralnie w obrębie kotłowni.

Pralnia na poddaszulub w piwnicy może okazać się też utrudnieniem dla młodych mam, które często łączą obowiązki domowe z opieką nad dziećmi.

O czym pamiętać podczas budowy pralni?

Decydując się na budowę pralni i suszarni w domu, warto pamiętać, że w pomieszczeniu gospodarczym do tego celu przeznaczonym powinna być zapewniona bardzo dobra wentylacja w postaci kanału wentylacyjnego i dodatkowej kratki na drzwiach. Ze względu na wilgoć drzwi do pralni mogą ulegać wypaczeniu, warto więc zdecydować się na montaż specjalnych modeli łazienkowych, wykonanych z materiałów odpornych na parę i wodę. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie w pralni wentylatora z czujnikiem wilgotności, który uruchamia się, gdy wilgotność przekroczy ustawiony poziom.

Pralnia w domuto luksus, na który każdy z nas może sobie pozwolić. Warto więc się na niego zdecydować już na etapie projektowania domu.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść