Logo

Dobór odpowiednich profili stalowych i aluminiowych do płyt gipsowych, ścian i sufitów

Ścianki działowe i podwieszane sufity to powszechnie wykonywane konstrukcje budowlane w ramach systemów suchej zabudowy. Aby zachować ich odpowiednią trwałość i funkcjonalność, konieczne jest właściwe dobranie nie tylko samych płyt kartonowo-gipsowych, ale także profili. Sprawdźmy, jakie są rodzaje profili do g-k oraz jak prawidłowo je dobrać.

Rodzaje profili

Rodzaje profili w konstrukcjach kartonowo-gipsowych

Konstrukcje gipsowo-kartonowe wykonywane są z przegród, poszycia płyt oraz z warstwy izolacyjnej. Ze względu na zróżnicowane miejsca przeznaczenie oraz sposoby montażu płyt kartonowo-gipsowych stelaże pod płyty gipsowe na ścianę i pod sufit podwieszany przyjmują różnorodne formy i wykonywane są z różnych profili.

Wśród standardowych i powszechnie stosowanych profili do g-k należy wymienić:

  • profile CW (C) – pionowe, wykorzystywane do wznoszenia ścian działowych i umożliwiające wykonanie instalacji suchej zabudowy wewnątrz ściany;
  • profile UW (U) – obwodowe (poziome), wykorzystywane do wznoszenia ścianek działowych i mocowane do stropu oraz podłogi;
  • profile UA – przyścienne, wykorzystywane do usztywniania ościeżnic drzwiowych, wysokich ścian działowych oraz ścian instalacyjnych; wykonywane z grubej blachy;
  • profile CD (UD) – sufitowe i poddaszowe, wykorzystywane do montażu sufitów podwieszanych lub do podtrzymywania grubej warstwy ocieplenia wychodzącej poza płaszczyznę krokwi.
Kręcenie profili do sufitu

Czym się różnią profile do płyt g-k?

Profile do g-k różnią się m.in.: przekrojem, grubością, długością, wysokością oraz rodzajem zastosowanej blachy. Do wznoszenia ścianek działowych wykorzystuje się profile stalowe, natomiast do sufitów podwieszanych i na poddaszach rekomendowane są lekkie i wytrzymałe profile aluminiowe.

Jakie profile wybrać do ścianki działowej? W systemach suchej zabudowy wykorzystuje się profile z blachy gładkiej oraz z blachy ryflowanej. Te drugie, ze względu na niejednorodną konstrukcję, odznaczają się większą sztywnością i odpornością na odkształcenia. Profile ryflowane stosowane są głównie jako profile pionowe, pionowe akustyczne i poziome, sufitowe główne i przyścienne, a także jako profile do okładzin ściennych i sufitowych.

Wyróżnić należy również profile gięte stosowane do podwieszania sufitów. Kształtowniki te pozwalają na dowolne i łatwe kształtowanie powierzchni sufitu – np. w formie łuków i krzywizn, ułatwiając prowadzenie instalacji. W tego typu realizacjach przydatne są także profile kapeluszowe o niewielkiej wysokości, które montuje się bezpośrednio do ścian lub stropów i wykorzystuje się do wykonywania sufitów łukowych.

Rodzaje profili do płyt gipsowo kartonowych

Profile UW, UA i CW – czyli jakie profile do budowy ścianki działowej

Stelaż pod płyty gipsowe na ścianę wykonywany jest z kilku rodzajów profili stalowych.Są to profile UW, UA oraz CW.

Pionowe słupki tworzące szkielet ściany działowej wykonuje się z profili CW ustawianych pionowo w rzędzie. Zazwyczaj profile te wyposażone są w otwory, dzięki czemu umożliwiają poprowadzenie instalacji elektrycznej oraz teletechnicznej wewnątrz suchej zabudowy.

Do mocowania płyt kartonowo-gipsowych w poziomiedo stropu i podłogi oraz do ościeżnic wykorzystuje się profile UW. Ich montaż pozwala lepiej wypozycjonować ścianę działową oraz zmarginalizować ryzyko przesuwania się słupków. Zazwyczaj profile UW wykonywane są ze stalowej blachy ryflowanej o grubości 1,2 mm lub z blachy gładkiej o grubości 0,6 mm.

Do wykonywania ościeżnic stosuje się profile UA. Stawiane są one w pionie w newralgicznych i podatnych na większe obciążenia miejscach – m.in. w krawędziach otworów drzwiowych i na krawędziach ścianek działowych. Profile te są mocniejsze od profili CW i umożliwiają efektywne usztywnienie otworów drzwiowych i ościeżnic.

Profile do poddaszy – podział ze względu na miejsce zastosowania

Jak zrobić sufit podwieszany? W tym celu wystarczą nam profile CD, które można wykorzystać także przy montażu ścianek kolankowych, okładzin sufitowych czy podczas rozbudowy poddasza lub przedścianek. Jako uzupełnienie profili CD stosuje się przyścienne profile UD stanowiące obramowanie kratownicy wykonanej z profili CD.

Sprawdzanie kąta w profilach

Zamiast profili UD do budowy krzywoliniowych sufitów podwieszanych wybiera się kształtowniki gięte.Okładziny sufitowe wykonywane są z profili kapeluszowych montowanych bezpośrednio do krokwi lub ściany.

Akcesoria do profilów do płyt gipsowo-kartonowych: łączniki, wieszaki, kątowniki

Profile i płyty kartonowo-gipsowe nie wystarczą do wykonania ścianek działowych i sufitów podwieszanych. W ramach niezbędnych akcesoriów należy wymienić:

  • wieszaki do poddaszy – do podwieszania profili na krokwiach;
  • wieszaki obrotowe – do podwieszania profili na belkach dachowych lub na stropie;
  • łączniki wzdłużne – pozwalające na przedłużenie zbyt krótkiego profilu;
  • łączniki krzyżowe – pozwalają na wykonanie stelaża dwupoziomowego;
  • łączniki poprzeczne – pozwalają na poprzeczne łączenie profili z płytami g-k.

Jakich wkrętów do montażu płyt gipsowo-kartonowych powinniśmy używać?

Do montażu profili do płyt g-k stosuje się najczęściej fosfatowane wkręty stalowe.Występują one z gwintem grubym i drobnym (podwójnym). Wkręty z gwintem grubym stosuje się do mocowania płyt g-k w konstrukcji drewnianej, a wkręty z gwintem drobnym do konstrukcji z profili metalowych.

Dzięki powłoce ochronnej wkręty fosfatowane są odporne na wysokie temperatury i korodowanie. Do profili o grubości do 0,7 mm rekomenduje się wkręty TN 3 x 5 x 25 mm, a do profili grubszych wkręty TB 3 x 5 x 35 mm.

Rodzaje łaczen profili

Na rynku istnieje wiele rodzajów profili o zróżnicowanych parametrach technicznych. Jeżeli mamy problemy z doborem profili do konstrukcji wznoszonych w suchej zabudowie, producenci oferują gotowe systemy do budowy ścian działowych i sufitów podwieszanych.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ