Logo

Program „Moja Woda” – dofinansowanie łapania deszczówki w wysokości 5 tys. zł

Kategorie: Blog Finanse

Od 1 lipca 2020 roku ruszył program „Moja Woda”, którego celem jest ochrona zasobów wody na terenie działek przy budynkach jednorodzinnych oraz gromadzenie i wykorzystanie deszczówki. Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i zaplanowano go na lata 2020-2024.

łapanie deszczówki - wody z rynien

Susza dająca się we znaki w Polsce nakłania do racjonalnego gospodarowania wodą

Postępujące zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na warunku hydrologiczne na świecie. Pomimo tego, że roczne sumy opadów utrzymują się na stałym poziomie, to znacznie zmieniły się ich charakter i częstotliwość. Ostatnio coraz częściej odnotowujemy długie okresy suszy, po których następują bardzo nagłe opady, a wręcz nawałnice.

Mówi się, że do 2050 roku poziom wód gruntowych będzie się stopniowo obniżał, co tym samym spowoduje ubytek wody z naturalnych zbiorników wodnych. Prowadzi to do zmniejszenia ogólnych zasobów wodnych i zagrożenia suszą. Z uwagi na prognozy ekspertów podjęto decyzję o programie propagującym gromadzenie wody deszczowej na działce, która obecnie trafia do kanalizacji, rowów odwadniających, na sąsiednie tereny czy ulice.

Instalacja zbiorcza deszczówki

Zasady programu „Moja Woda” – jak złożyć wniosek?

Budżet, jaki przeznaczono na realizację programu „Moja Woda”, to bezzwrotne dotacje, których kwota całkowita wynosi do 100 mln zł. Biorąc udział w przedsięwzięciu, można uzyskać dofinansowanie, które pokryje nawet 80% kosztów, ale nie więcej niż 5000 zł na jedną instalację.

Cały program zakłada sfinansowanie nawet 20 tys. przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Wnioski przyjmowane i obsługiwane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), które zawarły umowy z osobami fizycznymi.

Kto może skorzystać z programu?

Wniosek o dotację mogą złożyć osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami działki, na której znajduje się dom jednorodzinny. O dofinansowanie nie można się ubiegać, jeśli zgromadzoną deszczówkę planujemy wykorzystać do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu prawa unijnego oraz działalności rolniczej.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Osoby, którym zostanie przyznana dotacja, będą mogły w ramach programu zrealizować kompletną instalację zatrzymania i wykorzystania wody deszczowej lub roztopowej. Oznacza to, że dofinansowanie deszczówki obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien do zbiornika nadziemnego i podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
  • instalacja rozsączająca, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny, oczko wodne;
  • instalacje do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Ładapnie deszczówki do zbiornika - dofinansowanie

Warunkiem bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez 3 lata od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego przez wnioskującego i wykonawcę.

Jak można otrzymać środki z programu?

Wnioski na łapanie deszczówki można składać od 1 lipca 2020 w wojewódzkich oddziałach Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty można złożyć w formie elektronicznej. Formularz i instrukcja jego wypełnienia udostępnione są w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Aby z nich skorzystać, należy założyć konto, które podpisuje się podpisem elektronicznym. Wniosek, który w wersji papierowej składamy w oddziale FOŚiGW, powinien być wygenerowany z GWD i zawierać na pierwszej stronie kod kreskowy. Termin końcowy podpisywania umów to 3 czerwca 2024, a wypłat – 31 grudnia 2024.

Podlewanie ogródka deszczówką

Oczko wodne – budowa małego akwenu na własnej posesji

Jedną z instalacji objętych dofinansowaniem w programie „Moja woda” jest sowie oczko, czyli niewielki akwen dekoracyjny w ogrodzie. Na efektowną działkę składa się kilka elementów: zielony trawnik, kwitnące rabaty, solidna nawierzchnia ścieżek i alejek, a dopełnieniem może być właśnie oczko wodne. Przepisy mówią o tym, że oczka wodne o lustrze wodnym mniejszym niż 50 m2 nie wymagają ani wydania pozwolenia na budowę, ani wcześniejszego zgłoszenia ich budowy.

Sposób na oszczędność wody – zbiorniki na deszczówkę

Woda deszczowa lub opadowa mogą być gromadzone w pojemnikach podstawionych pod rynnę lub rozstawionych na działce. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zbiornik na deszczówkę z pompą, który można zainstalować pod powierzchnią gruntu lub w ustronnym miejscu w ogrodzie.

Systemy nawadniania deszczówka

Produkty dostępne są w różnych wielkościach i kształtach, co pozwoli dopasować idealne rozwiązanie do konkretnej sytuacji. Zaoszczędzoną wodę wykorzystamy do podlewania ogrodu, mycia samochodu, a nawet spłukiwania toalety. Jest to nie tylko ukłon w stronę środowiska, ale także sposób na domowe oszczędności.

Koszt instalacji zbiornika na deszczówkę

Cena zbiornika na wodę uzależniona jest od jego wielkości i jest bardzo rozpięta. Naziemne pojemniki o pojemności od 750 do 1000 l kupimy już za 150-300 zł. Większe modele od 1100 do 2000 l wiążą się z wyższą opłatą, wynoszącą ok. 800-1200 zł. Podziemne zbiorniki o pojemności od 2000 do 3000 l będą kosztowały od 1000 do 1800 zł.

Podlewanie deszczówką w szklarni

Do kosztów całkowitych musimy doliczyć koszt instalacji wodnej (wykonanie wykopu czy sama instalacja). Dostępne są także pojemniki na deszczówkę z dodatkowymi filtrami i możliwością podłączenia do instalacji domowej. Ich koszt to przekracza 6000 zł razem z montażem.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ