Logo

Projekt domu dla singla. Czym kierować się przy wyborze projektu małego domu?

Kategorie: Blog

W ostatnich latach odchodzi się coraz częściej od budowania dużych, wielopokoleniowych domów. Dostępne obecnie projekty nastawione są na wygodę użytkowników i niskie koszty eksploatacji obiektu. Ponadto coraz więcej osób wybiera życie w pojedynkę. Nie wszyscy również chcą mieszkać w blokach – dla takich klientów dostępne są projekty wygodnych domów o niewielkiej powierzchni. Mały, jednokondygnacyjny domek to także wygodne rozwiązanie dla seniorów, którzy z reguły nie mają sił na opiekę nad dużym metrażem i unikają poruszania się po schodach.

Projekt małego domu dla singla

Czym kierować się przy wyborze domu dla jednej osoby?

Przy wyborze projektu małego domu warto najpierw określić wymaganą przestrzeń oraz to, czy w przyszłości właściciel planuje założenie rodziny.Dom dla jednej osobymoże być zarówno parterowy, jak i piętrowy. Pierwsze rozwiązanie wymaga działki odpowiedniej wielkości, tak by mogła spełnić wymagania przepisów prawa. Projekty małych domów jednopiętrowych to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się na niewielkich działkach, gdzie przy mniejszej powierzchni zabudowy uzyska się większą powierzchnię użytkową budynku. Wielkość domu dla singla może być różna – jednej osobie wystarczy budynek o powierzchni niecałych 40 metrów kwadratowych lub mniejszy, inna zaś będzie wymagała powierzchni nawet 100 metrów kwadratowych, by poczuć się swobodnie. Jednak dla większości singli optymalną wielkość majądomy do 55m2,choć wiele osób decyduje się na jeszcze mniejszą powierzchnię budynku – będą to na przykładdomy do 45m2. Projekty tak małych domów również są dostępne, choć trzeba mieć na uwadze, że te najmniejsze często bywają oferowane np. jako budynki gospodarcze lub domki letniskowe. Warto wtedy dokładniej przyjrzeć się projektowi żeby nie być zaskoczonym kosztami ogrzewania (mała izolacja termiczna) czy brakiem pomieszczeń pomocnicznych jak przedsionek czy kotłownia.

Wybór zbyt dużego dla potrzeb jednej osoby domu, szczególnie piętrowego, także będzie skutkował nie tylko niewspółmiernie drogim utrzymaniem, ale też wysokimi kosztami jego budowy. O dużym metrażu warto pomyśleć w przypadku chęci powiększenia rodziny. Można wtedy wybrać projekt budynku z dodatkową sypialnią, która na początku może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju dla gości, zaś po przyjściu na świat dziecka stanie się jego pokojem. Gdy nie wyklucza się powiększenia rodziny,dom jednoosobowymoże być zaopatrzony w poddasze użytkowe, które może stać się w przyszłości podstawą dla powiększenia funkcjonalności bryły, m.in. przez wydzielenie pokoi.

Pozostałe kryteria wyboru małego domu

Wybierając projekt małego domu, trzeba zwrócić uwagę na to, by projekt spełniał obecne normy energetyczne dla budynków całorocznych i był zaopatrzony we wszelkie, niezbędne instalacje, czyli elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Dopiero taki projekt da pewność, że w wybudowanym budynku będą panować komfortowe warunki przez cały rok, a koszty jego użytkowania nie osiągną absurdalnych wartości. Kolejnym elementem, który musi być spełniony, jest zgodność dokumentu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie warto kupować projektu, którego w danej lokalizacji nie da się zbudować z powodów prawnych. Dlatego mając już działkę budowlaną lub planując jej zakup w określonej lokalizacji, trzeba sprawdzić w miejscowym urzędzie warunki zabudowy dla działki.

Projekty małych domów

Większość projektów domów, w tym również tych małych, opiera się na typowych rozwiązaniach architektonicznych i popularnych materiałach budowlanych. Czasem warto dołożyć trochę pieniędzy po to, by zmodyfikować projekt pod kątem możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć budownictwa i uzyskać w ten sposób możliwości, które z czasem będą owocowały np. niskimi kosztami użytkowania lub łatwą możliwością rozbudowy. Np. w domu jednokondygnacyjnym bez poddasza użytkowego można zrezygnować z lanych stropów i tradycyjnej, opartej na nich więźby dachowej, a zastąpić je prefabrykowanymi dźwigarami kratownicowymi, które opierając się tylko na ścianach zewnętrznych, pozwolą na rezygnację ze ścian nośnych we wnętrzu budynku, co da większe możliwości aranżacji wnętrz. Uzupełnieniem takiego stropu może być elegancki sufit podwieszany, który w takich okolicznościach sprawdzi się najlepiej, ukrywając przy okazji instalację elektryczną i wentylacyjną.

Drobiazgi podnoszące wygodę korzystania z małego domu

Małe domy jest łatwo ogrzać, ale też i wychłodzić, dlatego poza odpowiednią termoizolacją ścian i okien, warto by projekt uwzględniał wiatrołap w wejściu głównym, bez którego każdy, silniejszy podmuch wiatru zimą zmieni mieszkanie w lodownię.

Jeśli lokalne przepisy nie zabraniają całkowicie korzystania z paliw stałych, w tym z drewna, warto poszukać projektu (lub uwzględnić to w jego modyfikacji) kominek z układem rozprowadzenia pochodzącego z niego ciepła po całym budynku. W małych domach dobrym rozwiązaniem grzewczym będzie np. ogrzewanie podłogowe elektryczne, ponieważ nie zabierze ono cennego miejsca w przeciwieństwie do centralnego ogrzewania opartego na grzejnikach.

Ważnym elementem w małym domu jest garaż. W przypadku małej nieruchomości dobrym rozwiązaniem, również pod względem stylistycznym, jest garaż wolno stojący lub też wiata.

Jednak dla wielu osób taka opcja jest nie do zaakceptowania. W takim przypadku można wybierać projekty małych domów z garażem znajdującym się w bryle budynku. Połączenie go z przestrzenią użytkową nieruchomości poprzez wewnętrzne drzwi zdecydowanie poprawi wygodę korzystania z pomieszczenia.

Dobranie odpowiedniego projektu oraz wykonawcy domu dla singla może być trudniejsze niż wybór, którego trzeba dokonać w przypadku dużej nieruchomości. W przypadku małego budynku wszelkie błędy będą znacznie bardziej widoczne, dlatego warto im zapobiec już u samego początku.

domoweklimaty.pl

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ