Logo

Projekt domu w stylu amerykańskim

Kategorie: Blog

Projekty domów w stylu amerykańskim przyciągają lekką konstrukcją, oryginalnym designem oraz niezwykłym urokiem, który sprawia, że również w Polsce coraz więcej inwestorów decyduje się wybudować dom inspirowany stylistyką zza oceanu. Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy budynków w stylu amerykańskim? Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu takiego domu?

Projekt domu w stylu amerykańskim

Amerykańskie domy – najważniejsze cechy

Dom w stylu amerykańskimto marzenie wielu osób – charakterystyczne konstrukcje zdają się być uosobieniem ciepła domowego ogniska, a także łączyć w sobie walory estetyczne z funkcjonalnością. Do najbardziej rozpoznawalnych cech amerykańskiego designu należy tworzenie budynków parterowych, rzadziej piętrowych, które posiadają skomplikowaną konstrukcję dachu, a także garaż w bryle. Budynki te często stawiane są z gotowych komponentów, co nie tylko znacznie przyspiesza ich budowę, ale także zmniejsza koszty inwestycji – dlatego domy projektowane w amerykańskim stylu stają się coraz bardziej popularne również poza granicami tego kraju.

Domy utrzymane w stylistyce zza oceanu mają również przestronne werandy, często zadaszone oraz wykończone drewnianą balustradą, a uwagę inwestorów przyciągają także ozdobne gzymsy, kominy, liczne wykusze dachowe, okna o dużej powierzchni (często od podłogi do sufitu) ozdobione białymi listwami elewacyjnymi lub drewnianymi okiennicami oraz niskie parapety. Same okna także zasługują na wyróżnienie – posiadają liczne szprosy i w przeciwieństwie do europejskich nie otwierają się do środka, a przesuwają.

Sposób wykończenia elewacji domu w stylu amerykańskim również przyciąga uwagę – bardzo często są to lekkie, drewniane budynki posiadające murowane elementy, np. frontową ścianę lub ozdobny komin. Kolorystyka elewacji także jest bardzo specyficzna – na amerykańskich przedmieściach można spotkać domy w szarym lub brązowym kolorze, które posiadają kontrastowe, białe listwy przy gzymsach czy oknach. Popularne są również białe domy z poziomymi panelami na elewacji. Inną cechą charakterystyczną domów amerykańskich jest rozległa konstrukcja budynków parterowych – zwanych także. bungalowami – rzadko są one zbudowane na planie kwadratu i posiadają liczne „dobudówki” (fachowo zwane wykuszem czy ryzalitem), np. w postaci dodatkowych pomieszczeń. Rozległość wynika z faktu, iż trendy budowlane naszych zaoceanicznych sąsiadów kształtowały się w czasach boomu budowlanego. Niedrogie, powszechnie dostępne grunty blisko gużych aglomeracji kusiły wizją przestronnego domu na wielkiej działce. Obecne warunki budowlane w Polsce zwykle dyktują nieco większe ograniczenia zarówno w powierzchni i cenie gruntu, jak i w regulacjach (Warunki Zabudowy często ograniczają powierzchnię czy szerokość elewacji budynku).

Domy amerykańskie – wnętrze

Projektanci domów w stylu amerykańskim stawiają przede wszystkim na komfort mieszkańców posesji oraz walory funkcjonalne. Budynki, oprócz drzwi frontowych, posiadają również wyjście na rozległy taras lub do ogrodu. Garaż wbudowany w bryłę domu pozwala na szybkie przejście z samochodu do wnętrza, co okazuje się bardzo wygodne np. w czasie deszczu czy podczas przenoszenia zakupów. Przestrzeń nad garażem jest zagospodarowana i tworzy oddzielne pomieszczenie. Bardzo charakterystyczne są również amerykańskie sypialnie, które posiadają własną garderobę oraz łazienkę, co zdecydowanie podnosi komfort mieszkania, choć wiąże się też z większą powierzchnią oraz kosztem.

Centralnym punktem każdego domu urządzonego w zachodnim stylu jest przestronny salon, niejednokrotnie połączony z dużą kuchnią oraz jadalnią. To tutaj spędza najwięcej czasu przeciętna amerykańska rodzina, przygotowując i wspólnie spożywając posiłki czy relaksując się przy telewizorze, oglądając rozgrywki futbolu. Bardzo często jadalnię i salon można oddzielić od siebie przesuwanymi drzwiami – jest to rozwiązanie powszechnie spotykane w Stanach Zjednoczonych. Charakterystycznym elementem pokoju dziennego jest także duży, ozdobny portal kominkowy, często wykonany z kamienia (często z wkładem elektrycznym lub gazowym zamiast faktycznego paleniska).

A może amerykańska willa?

Domy w stylu amerykańskim to jednak nie tylko parterowe lub jednopiętrowe konstrukcje widywane najczęściej na przedmieściach. Bardzo popularne są tam również rozległe wille o białej elewacji i szarych dachówkach. Styl domu zależy również od jego lokalizacji – w niektórych stanach popularne są domy inspirowane stylem brytyjskim, zaś na południu często można spotkać kamienne budynki utrzymane w klimacie meksykańskim czy prowansalskim.

Projekty domów amerykańskich – a może budynek inspirowany stylem zza oceanu?

Nieregularna bryła budynku, a także wielospadowy dach może powodować liczne trudności konstrukcyjne i tworzyć miejsca o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła, co może się okazać wadą np. w sezonie zimowym. Oprócz tego nieregularna bryła przyczynia się do podwyższenia kosztu budowy domu, dlatego wiele osób decyduje się na postawienie konstrukcji jedynie inspirowanej stylem amerykańskim, z którego zaczerpnięta jest tylko część elementów. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów projektu, pomyśl o parterowym domku z białymi, poziomymi panelami na elewacji, rozległej werandzie, na której będziesz mógł odpoczywać po pracy czy charakterystycznych szarych dachówkach. Z kolei we wnętrzu domu warto postawić na otwartą przestrzeń – salon połączony z kuchnią i jadalnią będzie bardzo funkcjonalny, zwiększy przestrzeń dzienną i nawiąże do amerykańskiego stylu. Warto też zdecydować się na garaż w bryle budynku i zagospodarowanie nad nim dodatkowej przestrzeni do wykorzystania.
Oddzielną kwestią jest dostępność w naszym kraju konstrukcji szkieletowych, tak typowych dla budownictwa w USA. Niestety, mała ilość fachowców oraz słaba dostępność wysokiej klasy drewna budowlanego nie sprzyja temu stylowi konstrukcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dom w stylu amerykańskim został zbudowany w technologii murowanej. Ograniczeniem jest jak zwykle jedynie wyobraźnia inwestora.

domoweklimaty.pl

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść