Logo

Projekt domu - parterowy czy z poddaszem?

Wybór między domem parterowym a domem z poddaszem nie jest tematem banalnym. Oprócz oczywistych różnic w budowie, funkcjonalnie te rozwiązania mogą się przenikać. W domu parterowym można przecież zagospodarować poddasze na cele użytkowe. Każdy dom ma swój wyraz estetyczny, funkcjonalny i finansowy. Warto zwrócić uwagę na każdy z nich.

Polska kocha przepych

Obserwując już od dobrych paru lat rosnącą modę na parterówki, trudno czasem nie odczuć panującej wśród inwestorów lekkiej tęsknoty za popularnymi niegdyś dworkami. Szeroki, reprezentacyjny front budynku skrywający za sobą wygodne, rozległe wnętrze. Zarówno salon, jak i pokoje wychodzące do ogrodu, zbliżające mieszkańców z otoczeniem. Ten opis, pasujący do wielu projektów domów parterowych, zdradza potrzebę wybudowania “posiadłości”. Podobnie jednak jak w przypadku dworków, tak i tutaj miewamy skłonność do przesady i ignorowania otoczenia. Niejedno dobrze zapowiadające się, przytulne osiedle zostało zepsute dzięki przesadnie pstrokatym kolorom bądź budynkom kompletnie odstającym od panującej w okolicy stylistyki. Sednem problemu nie jest nawet fakt, że ten czy inny dom jest brzydki. Przyglądając się harmonijnie wyglądającym osiedlom czy wsiom zauważymy, że to właśnie szacunek dla otoczenia jest kluczem do mieszkania w ładnej okolicy. Czy to jednak znaczy, że musimy mieszkać tak, jak sąsiad? Nic bardziej mylnego!


Rys. malownicza wioska w górach

Wyobraźmy sobie małą, podmiejską dzielnicę, a w niej krętą uliczkę. Wąska, zadbana, brukowana droga oflankowana jest jeszcze węższym chodnikiem, obudowanym ogrodzeniami. Domy z wielospadowym dachem stoją gęsto, ale nieregularnie, pooddzielane nasadzeniami by sąsiedzi nie zaglądali sobie w okna. Głębokie, drewniane okapy rzucają cień na frontowe elewacje budynków. W starszych domach podeszły długo nie przycinanym bluszczem. Na naszej pustej działce idealnie pasowałby najprostszy dom z poddaszem. My jednak marzymy o nowoczesnym domu parterowym, z dużym przedpolem i szerokim podjazdem pod dwustanowiskowy garaż. To miejsce może po prostu nie być dla nas :) Nie oznacza to jednak, że nie da się tutaj wkomponować domu parterowego. Wyobraźmy sobie chociażby 4 Pory Roku, Arabeskę czy Alfę 7. I odwrotnie. W nowoczesnym, minimalistycznym osiedlu w stylu amerykańskim nie będzie dobrze wyglądała nowoczesna stodoła.

Liczy się (też) wnętrze

Wybór projektu nie sprowadza się jednak wyłącznie do jego wyglądu i otoczenia. Równie istotne jest to, co skrywa w środku. Przede wszystkim - parterówka nie posiada schodów. Każde pomieszczenie może uzyskać wyjście na podwórko. Brak schodów to też ułatwienie dla osób starszych (a to przytrafia się z czasem każdemu) i dla małych dzieci (nie trzeba montować płotków na schodach na czas, w którym bobas uczy się chodzić). Typowym przedstawicielem takiego domu może być nasz Neptun.

Rys. projekt domu Neptun II od frontu

Projekt domu Neptun II - parterowa rezydencja z reprezentacyjnym przedpolem.

Walory domu z poddaszem to przede wszystkim klarowny podział na strefy dzienną i nocną. Piętro może być też świetnym izolatorem dźwięków pomiędzy pomieszczeniami. Poddasze ma swój specyficzny klimat w znajdujących się na górze sypialniach. Dla wielu wnętrze ze spadkami dachu może być archetypem domowego klimatu. Za przykład posłużyć może nasz Bławatek.

Rys. - wizualizacja pokoju w projekcie Bławatek

Pokoje w domach z poddaszem mają specyficzny, ciepły klimat. Wiele może zmienić dachowe oświetlenie. Powyżej wizualizacja wnętrza domu Bławatek.

Czy któreś z tych rozwiązań jest lepsze? Wszystko zależy od stylu życia i przyzwyczajeń. Schody na starość można potraktować jako trening i motywację. Rozdział strefy dziennej i nocnej można zaaranżować w domu parterowym, oddzielając korytarz do pokojów od holu. Pewnym kompromisem są projekty z naszej serii Alfa. Oferują one minimalną funkcjonalność domu parterowego z możliwością aranżacji w pełni funkcjonalnego poddasza. Daje to możliwość pogodzenia atutów domu parterowego i domu z poddaszem.

Trochę o finansach

O wyborze projektu może też zdecydować trywialny ale niezwykle ważny temat kosztów budowy. Tutaj wyraźnie przodują domy z poddaszem. Sprawa jest prosta - taniej jest budować w górę niż wszerz. Im więcej pomieszczeń chcemy zmieścić na jednej kondygnacji, tym więcej musimy wykonać podłogi na gruncie oraz więcej metrów fundamentów. Większą powierzchnię domu trzeba również przekryć dachem. Koszty te ulegają redukcji kiedy decydujemy się na dom z poddaszem. Nie bez znaczenia jest też cena i dostępność gruntu. Dom z poddaszem, mając mniejszą powierzchnię zabudowy, potrzebuje mniej terenu i można go zmieścić na mniejszej parceli.


Apel, który każdy architekt powinien wystosować do swojego odbiorcy - szanujmy otoczenie! W naszym kraju nieraz nie ma do czego nawiązać. Jeżeli jednak okolica ma swój wyraz, klimat - postarajmy się go nie zrujnować sobie i innym :) Zwykle da się to zrobić zarówno domem z poddaszem, jak i parterowym. Wszystko inne sprowadza się do rozważenia całkowicie osobistych, wynikających z całego życia doświadczeń budujących. Miejmy nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziesz miał świadomość specyficznych cech domu parterowego i z poddaszem.


Masz inne zdanie? Daj nam znać na forum!

domoweklimaty.pl

Od czego zacząć drogę do własnego domu? Architekt, urzędy, przepisy.
Blog
03 Czerwiec 2023
Początek inwestycji w dom jednorodzinny może wydawać się przytłaczający. Decyzji do podjęcia jest wiele, a procedury urzędowe nie dla każdego są czytelne. Nikt z nas nie chce ulokować oszczędn
Minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Blog
15 Maj 2023
  Mówiąc o projektach domów jednorodzinnych i aranżacji poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, co znajduje się na ziemi i na wysokości naszego wzro
Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Blog
15 Maj 2023
  Budowa domu jednorodzinnego niemal zawsze jest procesem kosztownym i dość skomplikowanym. Wyzwanie to jest tym większe, gdy pod uwagę trzeba wziąć potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Ile trwa budowa domu?
Blog
15 Maj 2023
  Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść