Logo

Projektowanie kuchni a koszty jej wykończenia i wyposażenia

Wykończenie i aranżacja kuchni stanowi duże wyzwanie. Czy warto zainwestować w indywidualny projekt i kiedy należy to zrobić? Czy jest to opłacalne? Gdy czeka nas remont tego pomieszczenia, zwykle zadajemy sobie te pytania. Jeżeli chcemy, by wnętrze spełniało nasze oczekiwania, było funkcjonalne, eleganckie, a każdy szczegół dopracowany, warto zgłosić się do projektanta.

Projekt kuchni

Zanim zabierzemy się za wykończenie kuchni, powinien zostać opracowany całościowy projekt jej aranżacji, dzięki niemu bowiem wszystkie instalacje będą znajdowały się na właściwych miejscach. Nie istnieje uniwersalny pomysł na urządzenie kuchni. Projektant uwzględni wymiary pomieszczenia, potrzeby rodziny, umiejscowienie przyłączy, a także nasze upodobania estetyczne. Na ich podstawie wykonuje indywidualny projekt. Posiada on wiedzę, która pomaga mu znaleźć korzystne rozwiązania techniczne oraz oszczędności. Cena projektu kuchni w pełni spersonalizowanego z wizualizacją 3D to koszt około 150 zł za metr kwadratowy (warto tutaj wspomnieć, że ceny mogą ulegać znacznym wahaniom). Jest to opłacalny wydatek, gdyż dzięki niemu nasza kuchnia stanie się niepowtarzalna, a my nie wydamy pieniędzy na poprawki i przeróbki, które mogłyby się zdarzyć bez projektu. Mamy też wówczas możliwość wyboru materiałów, którymi ma być wykończona nasza kuchnia. Projekt uwzględnia możliwości finansowe klienta.

Projekt kuchni koszt

Wykończenie kuchni

W mieszkaniach w stanie deweloperskim konieczne jest położenie płytek, pomalowanie ścian oraz wykończenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Następnym etapem jest wyposażenie pomieszczenia w armaturę, meble i oświetlenie. Koszt wykończenia zależy od rodzaju użytych materiałów. Płytki ścienne i podłogowe mogą być luksusowe lub ze średniej półki cenowej. Można zastosować rozwiązania alternatywne. Zamiast płytek na ściany można wykorzystać np. szklane panele lub inne materiały. Średni koszt wykończenia ścian i podłogi w kuchni o powierzchni 20 m materiałami w umiarkowanych cenach to około 4 tysiące zł. Jeżeli projekt przewiduje przeniesienie przyłączy wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych w inne miejsca, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy mieć na środku kuchni wyspę ze zlewem czy kuchenką. Dodatkowe punkty świetlne i kontakty często są niezbędne. Te zmiany łącznie nie powinny przekroczyć 2 tysięcy zł. Jeżeli nasz projekt przewiduje kuchnię zamkniętą, wtedy dodatkowo musimy zapłacić za drzwi z ościeżnicą i ich montaż.

Wyposażenie kuchni

Projekty kuchni na wymiar zapewniają meble idealnie dostosowane do wnętrza. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i efektowne, ale niestety droższe od gotowych zestawów. Najmniejszy koszt to około 6 tysięcy zł. Do ceny mebli musimy doliczyć cenę sprzętów do zabudowy, wyższą o około 1/3 od wolno stojących. Jednak możliwość ukrycia niektórych urządzeń dają wyłącznie kuchnie pod zabudowę. Projekty uwzględniają każdy z elementów wyposażenia. Od nas zależy, czy piekarnik, zmywarka lub mikrofalówka będą widoczne. Wyposażenie kuchni to wydatek minimum 14 tysięcy zł. Jeżeli kuchnia ma spełniać także rolę jadalni, niezbędny będzie w niej stół z krzesłami. Najlepiej wybrać gotowy komplet z możliwością rozkładania stołu. Oprócz mebli i urządzeń projekt może zawierać dodatki, takie jak rolety, ozdoby ścienne itp.

Kosztorys wykończenia kuchni 12 m2

Źródło: https://www.domoweklimaty.pl/app/uploads/2018/07/Ile_kosztuje_wyposazenie_6503284.jpg

Czy warto zainwestować w projekt kuchni?

Gotowy projekt wraz z wykończeniem i wyposażeniem stanowi wydatek około 24 tysięcy zł przy zastosowaniu materiałów ze średniej półki cenowej. Klient ma do wyboru różne warianty – od ekonomicznych po luksusowe. Bez względu na to, który wybierze, jego kuchnia będzie idealnie zaaranżowana według potrzeb i oczekiwań. Wydatki te można zredukować, kupując gotowy zestaw mebli, jednak nie wykorzysta on optymalnie przestrzeni i nie będzie tak ergonomiczny, jak meble robione na wymiar. Aranżując kuchnię samodzielnie, nie zapłacimy za projekt, jednak stanowi to niewielką oszczędność w porównaniu z całością kosztów. Lepiej zaoszczędzić, wybierając tańsze materiały, które nie muszą ustępować jakością tym z górnej półki cenowej. Jeszcze na etapie projektu mamy możliwość wprowadzenia zmian, co jest niezmiernie ważne, gdyż dzięki temu unikniemy później dodatkowych kosztów. Nieprzemyślane rozwiązania mogą doprowadzić do błędów i zmusić nas do ich naprawy. Wystarczy zapomnieć o przeniesieniu przyłącza wody na czas, by nie móc podłączyć zmywarki czy zlewu. Naprawianie tego błędu to nie tylko dodatkowy wydatek czy strata czasu, ale też ryzyko uszkodzenia wcześniej wykonanej nawierzchni.

Na czym można zaoszczędzić?

Oczywiście można projektowanie kuchni przeprowadzić samodzielnie. Podobnie jak wybrać gotowe meble i tańsze sprzęty wolno stojące. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy samodzielnie wykonać większość prac. Jeżeli jednak chcemy, by nasza kuchnia była funkcjonalna i estetyczna, lepiej by wykończyli ją fachowcy. Wbrew pozorom jest to oszczędne wyjście, gdyż wysoka jakość wykonania gwarantuje nam większą trwałość.

Przeczytaj również: Kuchnia ze spiżarnią - czy tego pragnie idealna pani domu?

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść