Logo

Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy z pomocą fachowca

Kategorie: Finanse

Musi minąć trochę czasu od momentu odebrania kluczy do wymarzonego mieszkania, zanim nieruchomość będzie można nazwać ciepłym gniazdkiem. Gdy dopełnione zostały formalności, najważniejszą kwestią staje się urządzenie pustych wnętrz. Powinny one być ładne, przytulne, funkcjonalne i o wystroju, który spełnia wymagania wszystkich domowników.

Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy z pomocą fachowca

Co jest najważniejsze w projektowaniu wnętrz?

Przestrzeń mieszkalna powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Zanim zaczniemy projektować wnętrza lub spotkamy się z architektem, po pierwsze zastanówmy się, jak chcemy, by wyglądało nasze wymarzone lokum. W kolejnym kroku zapoznajmy się z planem mieszkania. Dzięki temu dowiemy się, które ściany można ewentualnie usunąć, by powiększyć przestrzeń i zmienić funkcjonalność wnętrz. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania z rynku wtórnego, możemy również poprosić fachowca od remontów o ocenę techniczną stanu nieruchomości. Skupmy się także na opracowaniu wstępnego budżetu i określeniu kwoty planowanej inwestycji. Mając zebrane wszystkie najważniejsze informacje, możemy umawiać spotkanie z architektem wnętrz lub rozpocząć samodzielne projektowanie.

Współpraca z architektem przy projektowaniu wnętrz

Zakres działań architekta wnętrz wykracza poza obowiązki dekoratora, czy projektanta. Architekt może przejąć projektowanie wnętrz kompleksowo: począwszy od stworzenia planu, wykonania jego wizualizacji, poprzez składanie zamówień na materiały, kupowanie niezbędnych mebli i akcesoriów, wybieranie kolorów, nadzorowanie prac wykończeniowych, a na wybieraniu dekoracyjnych dodatków kończąc. Od momentu przekazania kluczy do mieszkania przy współpracy kompleksowej fachowiec bierze odpowiedzialność za przebieg remontu. Możemy również zlecić architektowi wykonanie standardowego projektu, w którym skupimy się na najważniejszym dla nas pomieszczeniu. Efektem współpracy będzie na przykład gotowa aranżacja łazienki, czy sypialni.

Jakie są koszty współpracy z architektem wnętrz?

Przed skorzystaniem z usług architekta wnętrz mogą powstrzymać nas koszty. Na standardową usługę musimy przeznaczyć od 30,00 do 50,00 złotych za metr kwadratowy mieszkania. W przypadku projektu kompleksowego, czyli nadzoru nad całością prac remontowych i wykończeniowych, od 90,00 do 130,00 złotych za metr kwadratowy. To oznacza, że do kosztów aranżacji pięćdziesięciometrowego mieszkania musimy doliczyć od 1500,00 do 6500,00 złotych. Kwoty nie są wysokie, jednak w przypadku napiętego budżetu remontowego czasami każda złotówka ma znaczenie. Opłacalną pod kątem kosztów alternatywą dla skorzystania z oferty profesjonalisty jest samodzielne zaprojektowanie i urządzenie mieszkania.

Jakie są koszty współpracy z architektem wnętrz?

Samodzielne aranżowanie wystroju mieszkania

Aranżacja wnętrz własnego mieszkania lub domu wydaje się wymarzonym zajęciem. Mamy wpływ na wszystko i możemy w miarę postępowania prac remontowych dokonywać zmian w projekcie – tak, by dobrze dostosować funkcjonalność wnętrz do naszych potrzeb. Z drugiej strony jesteśmy za wszystko odpowiedzialni. Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, trudno dokładnie zaplanować przebieg prac. Warto pamiętać, że zmiany w projekcie dokonywane na bieżąco, będą generować dodatkowe koszty.

Przy samodzielnej aranżacji najtrudniej zadbać o odpowiednią ergonomię i funkcjonalność wnętrz na przykład kuchni i łazienki. Powinniśmy również wziąć pod uwagę ilość czasu, jaką stracimy na organizację całego remontu, jeżdżenie po sklepach, domawianie wszystkich szczegółów z ekipą remontową. Z drugiej strony projektowanie wnętrz to okazja do zdobycia nowych umiejętności, a dla osób, które mają czas oraz zdolności, również świetna zabawa. Do największych zalet samodzielnego urządzania mieszkania należy brak kosztów poniesionych na zatrudnienie architekta wnętrz. Jeśli jednak czujemy się niepewnie w roli projektanta, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy architekta wnętrz i odbycie konsultacji. To dobry pomysł, gdy jakiś punkt planu, na przykład aranżacja kuchni, sprawia nam trudność.

Samodzielne aranżowanie wystroju mieszkania

Podział prac i obowiązków – fachowa pomoc w samodzielnym projektowaniu

Współpracując z architektem wnętrz, na bieżąco kontrolujemy postęp prac remontowych, czy zakupy materiałów. Z drugiej strony z naszych barków spada ciężar szukania podwykonawców, czy regularne odwiedzanie sklepów oraz hurtowni. Architekt przejmuje na siebie część obowiązków, pomaga nam podjąć najtrudniejsze decyzje, a przy tym bierze na siebie odpowiedzialność za należyte wykonanie prac. Do aranżacji mieszkania wybierzmy osobę z polecenia, której styl nam odpowiada. To pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowania po zapoznaniu się z gotowym projektem naszego mieszkania.

Remont generalny jest niemałą inwestycją, w której kluczowe znaczenie ma funkcjonalność pomieszczeń oraz ich wygląd. Zatem jak zaprojektować mieszkanie? Można zlecić wykonanie całego remontu architektowi wnętrz lub – gdy najważniejsze są koszty – samodzielnie podjąć się projektowania. Świetnym rozwiązaniem dla osób, które liczą się z budżetem, ale chcą upewnić się, że ich mieszkanie będzie estetyczne i wygodne, jest umówienie konsultacji u profesjonalisty i skorzystanie z jego pomocy przy aranżacji wnętrz.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ