Logo

Przegląd gotowych projektów domów w kształcie litery L – domów w elke

Kategorie: Technologie

W ostatnich latach domy w kształcie litery L stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów. Tego rodzaje budynki są bardzo funkcjonalne, a do tego pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną na działce budowlanej.

Dużą popularność domów w kształcie litery L doskonale widać po rosnącej liczbie gotowych projektów takich budynków. Ma je w swojej ofercie każda licząca się pracownia architektoniczna. Dom w kształcie L to często ciekawa architektura, niebanalne rozwiązania pomieszczeń i takie ich rozmieszczenie, które pozwala lepiej wyeksponować przestrzeń użytkowaną w dzień. Najczęściej jest to dom parterowy, a rzadziej – budynek z poddaszem użytkowym. Nieprzypadkowo dla wielu osób popularna „elka” jest projektem pierwszego wyboru.

Projekt domu w elke

Plan w kształcie litery L – jakie daje możliwości?

Dom w kształcie litery L często zbiera wśród architektów pozytywne opinie. Budynek o takim kształcie stawiany jest przeważnie na dużych działkach, ale o nietypowych kształtach. Duża funkcjonalność popularnych „elek” pozwala optymalnie zagospodarować teren nawet bardzo mocno zróżnicowany. Taki dom może zostać zbudowany bez problemu zarówno w stylu klasycznym, jak i modernistycznym. Poza tym wnęka między dwoma skrzydłami „elki’ to dobre miejsce, żeby urządzić tam na przykład zadaszony taras lub oranżerię, bez zajmowania innej części działki.

Projekt domu Pralina, wizualizacja 1

Dom w kształcie litery L umożliwia łatwe oddzielenie strefy dziennej budynku (np. salonu, kuchni) od nocnej (sypialni i łazienki). „Elka” pozwala dobrze doświetlić naturalnym światłem część frontową budynku, którą umieszcza się najczęściej od południowej strony. Ta część sprzyja aktywności dziennej i służy wspólnemu przebywaniu domowników. Natomiast drugie skrzydło „elki” ze strefą nocną usytuowane jest na tyłach budynku i zapewnia prywatność. Dom w kształcie L pozwala również oddzielić łatwo strefę mieszkalną od gospodarczej. Wtedy w krótszym skrzydle znajdują się zwykle pomieszczenia tej drugiej strefy.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L?

Projekty domów w „elkę” często zakładają wąskie pomieszczenia. Bardzo dobrze sprawdzają się w nich kuchnie również w kształcie litery L. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków – znajdziemy je w 34% polskich domów. Jest ono również idealne również wtedy, gdy mamy do czynienia z połączonymi przestrzeniami dziennymi lub gdy kuchnia łączy się z salonem. Ustawienie kuchni w kształcie litery L sprawia, że użytkownik porusza się w takiej przestrzeni po linii trójkąta – jest tzw. trójkąt roboczy łączący strefy zgodne z kolejnością wykonywanych czynności (wyjmowanie produktów z lodówki, mycie ich i gotowanie). W tradycyjnych kuchniach poruszamy się po linii prostej. Trójkąt roboczy sprawia, że wszystko jest pod ręką, co przyspiesza pracę; poza tym taka aranżacja ułatwia dobranie wymiarów szafek i wyposażenia do wielkości pomieszczenia. Łatwo zaprojektować taką kuchnię, nawet gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże.

Kuchnia w elke

Kuchnia w kształcie litery L jest najczęściej aranżowana na dwa sposoby. W pierwszym wariancie dwa ciągi mebli (szafki stojące i wiszące) ustawia się pod kątem prostym względem siebie. Ich kolejność należy tak dobrać, aby utworzyć wygodną powierzchnię roboczą. Zwykle na dłuższym boku umieszcza się piekarnik, płytę grzewczą i zlew, natomiast krótszy bok to blat roboczy. Należy jednak pamiętać, żeby wysokie elementy wyposażenia (przede wszystkim lodówkę) przesunąć na skrajne obszary ciągów.

Coraz popularniejszym sposobem aranżacji jest drugi wariant kuchni w kształcie L. W tej opcji również mamy dwa ciągi. Jednak jeden z nich tworzą szafki z blatem roboczym, kuchenką i zlewem. Drugi natomiast zbudowany jest ze wszystkich wysokich elementów wyposażenia kuchni – najczęściej lodówki, ale także zabudowy z różnymi sprzętami AGD, takimi jak kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, słupek z piekarnikami itp.).

Salon z aneksem kuchennym w projekcie domu

Projekty domów parterowych i piętrowych w kształcie litery L często przewidują aneks kuchenny połączony z salonem. W takim rozwiązaniu również bardzo dobrze sprawdza się opisywany wyżej układ L części kuchennej. Trzeba jednak tak zaaranżować tę przestrzeń, żeby nie dominowała nad salonem.

Aneks kuchenny z salonem dobrze sprawdza się nie tylko w małych przestrzeniach, ale również w bardzo dużych. Do tego takie połączenie daje wrażenie dużego wnętrza, nawet gdy w rzeczywistości nie jest ono zbyt przestronne. Ponadto taka kuchnia zwykle jest lepiej oświetlona dzięki oknom z salonu. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że zapachy z kuchni łatwo przenikają do części salonowej, a nieporządek po gotowaniu od razu rzuca się w oczy z salonowej kanapy. Zaaranżowanie aneksu kuchennego powinno być bardzo przemyślane. Trzeba zdecydować się na styl, który będzie harmonijny z przestrzenią salonu, a jednocześnie nie zakłóci funkcjonalności kuchni.

Ciągi komunikacyjne w domu w „elkę”

Optymalne rozplanowanie ciągów komunikacyjnych w każdym domu ma kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkańców i funkcjonalności budynku. Dojścia do poszczególnych pomieszczeń muszą być wygodne i łatwe, ale nie mogą być projektowane kosztem ich wnętrz. Powierzchnia komunikacyjna musi zostać ściśle dobrana względem powierzchni domu, ale to nie znaczy, że trzeba radykalnie zmniejszać korytarze. Te powinny mieć minimalną szerokość 1,2 m. Dopuszczalne są węższe odcinki (ok. 90 cm), ale na bardzo krótkich odcinkach.

Oczywiście główną częścią ciągu komunikacyjnego jest hol, który zwykle przecina część dzienną domu „elki”, a potem zakręca do części nocnej. Taki ciąg może mieć różne warianty, ale mniej lub bardziej również przypomina literę L. Tuż przed holem czasem pojawia się także wiatrołap (przedsionek).

Zobacz najciekawsze projekty domów o podstawie w kształcie litery L

Dom w kształcie litery L to modne i praktyczne rozwiązanie. W naszej ofercie można znaleźć bardzo wiele gotowych projektów domów w „elkę”. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o całej serii projektów „Bagatela” – są to budynki o powierzchni użytkowej 86,30–119,50 mkw. Inne projekty domów w kształcie litery L to na przykład „Karmel” (mała, ale dobrze rozplanowana powierzchnia użytkowa 80,92 mkw. – 3 pokoje i salon) lub „Trzmiel” (powierzchnia użytkowa 82,30 mkw., a do tego jednostanowiskowy garaż, 2 pokoje i salon).

Pralina projekt - Parter 121.48 m² + garaż 19.48 m²

Link: Projekt domu Pralina

Szukając projektu funkcjonalnego i komfortowego domu, warto wziąć pod uwagę popularną „elkę”. To rozwiązanie, które sprawdzi się nawet przy nietypowej działce, a do tego często posiada innowacyjne rozwiązania pomieszczeń i ciekawą architekturę.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść