Logo

Projekty domów z częścią usługową, czyli pracownia w domu – czy to możliwe?

Kategorie: Blog

Osoby planujące budowę domu i jednocześnie prowadzące działalność gospodarczą, mają do wyboru ciekawe rozwiązanie. To właśnie dla nich powstają projekty domów z częścią usługową, które pozwalają na prowadzenie biznesu w miejscu zamieszkania. Kiedy warto zdecydować się na taką opcję i o czym należy pamiętać?

Mieszkanie i praca pod jednym dachem – jak pogodzić dom z częścią usługową?

Budynki o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym z pewnością zainteresują inwestorów, którzy prowadzą lub planują w przyszłości rozpocząć własny biznes. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wiąże się z dużą wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy potrzebnych na dojazdy do pracy, a także uniknięciem kosztów najmu lokalu usługowego, które najczęściej stanowią bardzo duże obciążenie dla budżetu. Dom z lokalem usługowym stanowi też świetny wybór dla wszystkich, którzy chcą połączyć życie zawodowe z prywatnym.

Projekty domów z pracownią w domu

Mieszkanie i pracę w tym samym budynku da się pogodzić, pod warunkiem, że działalność zawodowa nie będzie uciążliwa dla domowników, a domownicy nie będą przeszkadzali pracownikom. Kluczem do tego jest umiejętne połączenie w projekcie obu części domu, tak by można było z nich korzystać niezależnie od siebie. Tylko w ten sposób obiekt z częścią usługową może okazać się przytulnym miejscem zamieszkania i jednocześnie lokalem zapewniającym odpowiednie warunki osobom zatrudnionym oraz klientom.

O czym pamiętać, wybierając projekty domów z przeznaczeniem mieszkalno-usługowym?

Planując budowę domu, w którym będzie możliwa również praca zarobkowa, należy pamiętać przede wszystkim o wyborze właściwego projektu uwzględniającego część usługową – zwykle znajdują się one w kategorii dom z usługą lub dom z częścią usługową. Dzięki temu, nawet jeśli prowadzenie działalności pojawia się jedynie w dalszej perspektywie, inwestor ma już pomieszczenia gotowe do wykończenia i wyposażenia; nie musi w żaden sposób adaptować domu jednorodzinnego do potrzeb biznesu ani zgłaszać zmiany sposobu użytkowania obiektu.

Wybierając projekt domu z lokalem usługowym, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim część usługowa powinna być dostosowana do konkretnego rodzaju działalności, a także planowanej liczby zatrudnionych osób – chodzi w tym przypadku m.in. o wielkość powierzchni oraz spełnienie wymagań przeciwpożarowych i sanitarnych, które dla różnych rodzajów działalności mogą być inne. Zmiany w pierwotnym projekcie można wprowadzić na etapie jego adaptacji do warunków zabudowy – w wielu projektach powierzchnię usługową można dowolnie przekształcić, tak by odpowiadała indywidualnym potrzebom. Ponadto część usługowa powinna być dobrze widoczna i łatwo dostępna z ulicy oraz wyposażona w osobne wejście, co zapewni maksymalny komfort zarówno domownikom, jak i pracownikom.

Do jakich usług rozwiązanie z gabinetem w domu to dobry pomysł?

Projekt domu z częścią usługową sprawdzi się w przypadku różnego typu działalności. W bryle takich budynków może być uwzględniona duża przestrzeń na warsztat samochodowy czy salon auto detailingu. Lokal z efektowną witryną sprawdzi się także w roli osiedlowego sklepu, biura projektowego, a nawet salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego.

Wśród projektów gotowych domów mieszkalno-usługowych znajdują się także takie, w których dodatkowa powierzchnia świetnie zaspokoi potrzeby osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oddzielony od części mieszkalnej gabinet posłuży za stanowisko pracy freelancerom wielu branż, m.in. grafikom, copywriterom czy projektantom, a także lekarzom, księgowym czy osobom zajmujących się własnoręcznym tworzeniem biżuterii lub dekoracji.

Pracownia w domu – jak urządzić część usługową?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności. W pewnych przypadkach przepisy będą wymagały wydzielenia pomieszczenia socjalnego i łazienki, z których będą mogli korzystać pracownicy. W wielu przypadkach przydatne okaże się także wydzielenie niewielkiego pomieszczenia gospodarczego lub biurowego. Tam, gdzie będą przyjmowani klienci, przyda się także poczekalnia z miejscami siedzącymi – powinien je uwzględniać m.in. projekt domu z gabinetem lekarskim, w którym warto umieścić także niewielką toaletę dla pacjentów.

Rozkład pomieszczeń w części usługowej jest ważny z punktu widzenia jej funkcjonalności. Natomiast z punktu widzenia klientów niezwykle istotna jest także aranżacja przestrzeni, która rozpoczyna się od estetycznego wykończenia poziomych i pionowych powierzchni, a kończy na wyposażeniu oraz detalach, czyli dekoracjach. Decydując się na projekt domu z lokalem usługowym, trzeba też pamiętać, że o pierwszym wrażeniu potencjalnych klientów będzie decydował zewnętrzny wygląd budynku – nie warto więc rezygnować z eleganckiego wykończenia fasady oraz aranżacji terenu zielonego.

Polecane projekty domu z miejscem na działalność gospodarczą z naszych gotowych projektów

Gotowe projekty domów z częścią usługową można znaleźć w serwisie w projektach dom z usługą uwzględnia niewielką przestrzeń zaprojektowaną z myślą o działalności handlowej, salonie kosmetycznym albo fryzjerskim. Obie części budynku zostały sprytnie połączone przedsionkiem oraz funkcjonalną pralnią, przy czym cześć usługowa zajmuje frontową część budynku i dzięki temu jest doskonale widoczna.

Projekt domu Dom z usługą , wizualizacja 1 Link: Projekt dom z usługą

„Klimek” to z kolei propozycja dla osób zainteresowanych projektem domu z gabinetem lekarskim. Osobne wejście, przedsionek, mała toaleta oraz przestronny gabinet zostały wkomponowane w bryłę budynku, a jednocześnie są w pełni niezależne od jego mieszkalnej części. Duet jest natomiast nowoczesnym piętrowym domem z dużym gabinetem, węzłem sanitarnym oraz przedsionkiem – taka przestrzeń sprawdzi się np. w roli niezależnego biura lub pracowni.

Projekt domu Klimek, wizualizacja 1 Link: Projekt domu Klimek

Dom z lokalem usługowym to w wielu sytuacjach doskonała inwestycja. Po spełnieniu wymagań technicznych stawianych pomieszczeniom przeznaczonym na działalność gospodarczą, a także dostosowaniu ich do indywidualnych potrzeb, można w nim stworzyć profesjonalne miejsce pracy.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść