Logo

5 zalet jednoprzestrzennej strefy dziennej w wybranych projektach domów z otwartą kuchnią

Czasy, w których gospodarze znikali za kuchennymi drzwiami i po pewnym czasie pojawiali się z posiłkiem, odchodzą w niepamięć. Nowoczesne kuchnie otwierają się na strefę dzienną domu, łącząc nie tylko funkcje różnych przestrzeni, lecz także samych domowników.

Rzut z sufitu na kuchnie otwarta na salon

Funkcjonalne wnętrze domu z kuchnią w modelu otwartym

Przestrzeń i światło – tych dwóch elementów potrzebujemy, by czuć się dobrze we wnętrzu domu i móc odpocząć. Współczesne rozwiązania dla domu zapewniają nie tylko funkcjonalność przestrzeni mieszkalnej, lecz także komfort jego użytkowników, stąd coraz większa popularność projektów domów z kuchnią w modelu otwartym. Tutaj należy od razu zauważyć, że kuchnia jest pomieszczeniem gospodarczym szczególnie narażonym na wilgoć i zmiany temperatury. Z tego względu podłoga w kuchni otwartej na salon powinna być dobrze przemyślana, wykonana z dobrej jakości materiałów – płytek, desek lub ich kompozycji albo wodoodpornych paneli o odpowiednich dla kuchni parametrach technicznych.

O czym warto pamiętać aranżując otwartą przestrzeń dzienną

Rozplanowanie otwartej przestrzeni dziennej zależy od projektu domu (jedno- np. w projekcie domu Maciejka lub wielokondygnacyjnego - projekcie domu Tantal), a także od metrażu, którym dysponujemy. Warto o tym pamiętać, przystępując do aranżacji tej przestrzeni. Warto też dokładniej przyjrzeć się zaletom takiego rozwiązania, jeśli z różnych powodów chwilowo nie czujemy się do niego przekonani.

1. Umiejscowienie otwartej strefy dziennej

Strefa dzienna jest przestrzenią, z której domownicy korzystają najczęściej. Z tego względu powinna mieć najlepszy dostęp do naturalnego światła. Jeśli dopiero wybieramy projekt domu z kuchnią otwartą, zwróćmy uwagę na strony świata. Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie okien przestrzeni dziennej na południe, czyli w stronę najbardziej nasłonecznioną. Dzięki temu przestrzeń będzie jasna, co z kolei da wrażenie przestronności wnętrza i komfortu. Taki układ przyczyni się również do zysków energetycznych, ponieważ jesienią i zimą wnętrze strefy dziennej nagrzeje się od promieniowania słonecznego. Otwarta strefa dzienna może obejmować całą kondygnację, jeśli mamy do czynienia z projektem domu dwukondygnacyjnego – wówczas można pokusić się o wydzielenie dodatkowych aneksów na indywidualne potrzeby domowników, np. na miejsce do pracy. W przypadku domu parterowego otwarta strefa dzienna znajduje się blisko pokojów sypialnych. Ogranicza to znacznie przestrzeń, zmuszając do pewnych kompromisów aranżacyjnych, np. do rezygnacji z wydzielania osobnej jadalni.

Maciejka projekt - Parter 142.83 m²  + garaż 43.65 m²

Rzuty dla projektu domu: Maciejka

2. Zyski z otwartej kuchni w projekcie domu w poszczególnych częściach: jadalnej, porządkowej i do gotowania

Połączenie kuchni z pokojem dziennym ma wiele zalet. Przede wszystkim nie izoluje osoby przebywającej w kuchni od reszty domowników. Część jadalna jest na tyle blisko, że przenoszenie zastawy stołowej i kolejnych dań przebiega płynnie. Przy takiej organizacji przestrzeni łatwiej o dobrą organizację stref roboczych, a także o utrzymanie porządku. Będąc integralną częścią reszty strefy dziennej, kuchnia otwarta wymusza zmywanie naczyń i chowanie garnków na bieżąco. Zorganizowana przestrzeń kuchenna to również lepsza jej funkcjonalność.

Skromny projekt - Parter 61.17 m² + kotłownia 5.57 m²

Rzuty dla projektu: Skromny 3

3. Otwarte przestrzenie oszczędzają miejsce i nie zagracają

Nie da się ukryć, że otwarte przestrzenie między kuchnią a strefą dzienną to w znacznej mierze oszczędność miejsca – aspekt szczególnie istotny w przypadku małych wnętrz. Zamiast klasycznej ściany działowej i drzwi skrzydłowych pojawia się wyspa z płytą do gotowania lub blatem do krojenia albo barem, tworząc wspólne miejsce do szykowania posiłków i swobodnych rozmów z domownikami. Przestronność i lekkość wnętrza, z którego usunięto drzwi i ścianę, pomaga też zachować w nim porządek – każdy przedmiot ma swoje miejsce i przypisaną funkcję.

Kamrat projekt - Parter 53.90 m²  + garaż 17.30 m²

Rzuty dla projektu domu: Kamrat

4. Łatwość w codziennym poruszaniu się i przyrządzaniu wspólnych posiłków

Dawniej kuchnia była przestrzenią, w której pani domu znikała na wiele godzin, gotowała, piekła i dopiero w porze posiłku pojawiała się wśród domowników lub gości z gotowymi daniami. Potem znów w niej znikała, by myć naczynia. Dziś czasy i obyczaje się zmieniły, a wraz z nimi – projekty domów i rozplanowanie przestrzeni. Wspólne gotowanie staje się formą spędzania czasu w gronie najbliższych, rodziny i przyjaciół. Kuchnia otwarta na salon staje się przestrzenią wspólną, miejscem do przygotowania posiłku, spożycia go, a także do odpoczynku i wielogodzinnych rozmów. Funkcje przestrzeni łączonych przeplatają się i uzupełniają, dając ich użytkownikom możliwość komfortowego poruszania się po wnętrzu, funkcjonowania w gronie bliskich ludzi i zacieśniania więzi rodzinnych poprzez spędzanie czasu wspólnie, choćby przy najprostszych domowych czynnościach.

Alfa 2 projekt - Parter 86.61 m²

Rzuty dla projektu domu: Alfa 2

5. Duża elastyczność jednoprzestrzennego wnętrza w zmianach aranżacji

Nie da się ukryć – lubimy zmiany i od czasu do czasu chętnie wprowadzamy je do wnętrz naszych domów. Nie muszą być wielkie, czasem wystarczy przestawić ten czy inny mebel, zmienić oświetlenie bądź wprowadzić nowy kolor. Aranżacje kuchni otwartej na salon łatwo zmieniać w zależności od aktualnych trendów, upodobań czy sezonu, a to stanowi dodatkową zaletę strefy otwartej. We wnętrzach jednoprzestrzennych granice wyznaczone przez stałe elementy aranżacji można swobodnie przesuwać, dostosowując tym samym przestrzeń do aktualnych potrzeb domowników lub wymogów sytuacji, np. jeśli mamy przygotować obiad dla większego grona krewnych.

Nowoczesna kuchnia  w modelu otwartym

Kuchnie otwarte na salon powiększają optycznie wnętrze domu, sprzyjają integracji domowników i umożliwiają szybką zmianę aranżacji w zależności od sytuacji. Przede wszystkim jednak dają ich użytkownikom poczucie komfortu.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść