Logo

Projekt luksusowej rezydencji. Co powinna zawierać nowoczesna willa?

Kategorie: Blog

Współczesne wille wyróżniają się dużą powierzchnią oraz innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, które gwarantują komfort mieszkania. Dysponujesz okazałą działką i marzysz o przestronnym domu urządzonym w klasycznym stylu? Uważasz, że budynek powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również reprezentacyjny? Sprawdź, jakie elementy powinny zawieraćprojekty rezydencji!

Projekt luksusowej rezydencji. Co powinna zawierać nowoczesna willa?

Projekty nowoczesnych willi – cechy charakterystyczne

Nowoczesna rezydencja to okazały budynek zlokalizowany najczęściej na dużej działce. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje przestronny ogród, a nierzadko również basen, kryty bądź znajdujący się na wolnym powietrzu. Na wybudowanie basenu decyduje się coraz więcej inwestorów, którzy marzą o nowoczesnej willi utrzymanej na przykład w amerykańskim stylu. Komfort mieszkania podnosi również wielostanowiskowy garaż znajdujący się w bryle budynku, a zlokalizowana na najniższej kondygnacji strefa rekreacyjna, z sauną, jacuzzi, siłownią czy pokojem telewizyjnym, pozwala mieszkańcom nowoczesnej rezydencji zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.

Wnętrze luksusowej willi zaskakuje funkcjonalnością oraz niebanalnym designem, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzona. W nowoczesnym domu przeważa otwarta przestrzeń – przestronny salon w naturalny sposób łączy się z wygodną jadalnią oraz funkcjonalną kuchnią. Zastosowane rozwiązania architektoniczne zdecydowanie podnoszą komfort domowników: mogą oni na przykład zrelaksować się przy ogniu buchającym z kominka czy skorzystać ze słonecznego tarasu. W luksusowej rezydencji kominek zlokalizowany jest najczęściej w centralnej części domu, a znajdujące się w salonie duże okna, często od sufitu do podłogi, sprawiają, że pomieszczenia są niezwykle jasne. Wiele projektów nowoczesnych willi uwzględnia też oddzielne łazienki przy każdej sypialni, a także przestronne garderoby do dyspozycji mieszkańców.

Projekty dworków i rezydencji – najwyższa jakość

Przestronne wnętrza i funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne to jednak nie wszystko, bowiem luksusowa willa powinna być również wykonana z najwyższej jakości materiałów, zarówno jeśli chodzi o surowce użyte do jej budowy, jak i elementy potrzebne do wykończenia i urządzenia wnętrza. W nowoczesnym domu wrażenie robią włoskie marmury na podłogach i ścianach, a ozdobne gzymsy czy drewniane listwy elewacyjne na konstrukcji przyciągają spojrzenia przechodniów. Wiele luksusowych willi to budynki o nieregularnej bryle, posiadające liczne wykusze oraz dach o skomplikowanej budowie. Wśród inwestorów popularne są również projekty dworków, które inspirowane są ziemiańskimi siedzibami i nawiązują do klasycznych rozwiązań architektonicznych. Pojawiają się również projekty rezydencji z płaskimi dachami – to propozycja dla inwestorów ceniących minimalistyczne, ekskluzywne budynki, wyróżniające się na tle innych domów.

Dom energooszczędny – projekty willi

Nowoczesne rezydencje budowane w energooszczędnej technologii, mimo że generują więcej wydatków związanych z procesem budowy, pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewanie. Według definicji za dom energooszczędny możemy uznać taki budynek, który do ogrzania nie potrzebuje więcej niż 40 kWh w przeliczeniu na metr kwadratowy rocznie. Oczywiście budynki o nieregularnej bryle, z licznymi wykuszami czy wielospadzistym dachem, a także sauną czy basenem mogą generować więcej wydatków, choć i je można wybudować w technologii energooszczędnej. Jakie rozwiązania pozwalają zmniejszyć koszty zużycia energii? Przede wszystkim warto zdecydować się na wielkoformatowe okna oraz dużą liczbę przeszkleń, które wpuszczą do wnętrza naturalne światło – najlepiej, żeby przeszklenia znajdowały się od południowej strony budynku. Tam też powinny być zaplanowane pomieszczenia pełniące funkcję tzw. strefy dziennej, czyli salon, jadalnia czy kuchnia. Innym rozwiązaniem mogą być kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku, które pozwalają na zaopatrzenie willi w energię potrzebną do jej ogrzania.

A może inteligentna willa?

Projekty nowoczesnych willi mogą również uwzględniać innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zawierają nie tylko monitoring budynku, ale także zdalnie sterowane urządzenia i elementy wyposażenia wnętrza. Dostępne obecnie na rynku rozwiązania umożliwiają regulowanie poziomu oświetlenia w domu, włączanie pieca centralnego ogrzewania, podnoszenie i opuszczanie rolet czy uruchamianie zraszaczy ogrodowych przez internet za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym lub innym urządzeniu mobilnym. System kamer umieszczonych w najważniejszych punktach domu, a także na ganku ułatwi właścicielom luksusowej rezydencji sprawdzanie na bieżąco, co dzieje się w budynku, nawet jeśli domownicy przebywają właśnie na zagranicznych wakacjach. Inteligentne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne i sprawiają, że nowoczesny dom jest nie tylko funkcjonalny, ale także maksymalnie bezpieczny, a mieszkańcy czują się komfortowo.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść