Logo

Przepuszczalne nawierzchnie w ogrodzie.

Kategorie: Otoczenie

Planując ułożenie nawierzchni w ogrodzie warto wziąć pod uwagę estetykę oraz względy praktyczne. Alejki czy ścieżki ogrodowe muszą być nie tylko odporne i funkcjonale, ale także harmonijnie wpisać się w ekosystem ogrodu. Dzięki zastosowaniu nawierzchni przepuszczających wodę nie zakłócamy naturalnej zdolności jej magazynowania w glebie, co pozytywnie wpływa na rozwój roślin.

Nastrojowa aranżacja ogrodu wynika z przemyślanej w najdrobniejszych szczegółach kompozycji. W przypadku ogrodowych nawierzchni ważny jest nie tylko rodzaj materiału, ale sposób ich ułożenia. Dzięki zastosowaniu nawierzchni umożliwiających wnikanie wody w głąb gleby zapewniamy roślinom lepsze warunki rozwoju. Ponadto parująca z ziemi woda, nawilżając powietrze, tworzy niepowtarzalny mikroklimat ogrodu. Inną zaletą z zastosowania przepuszczalnych nawierzchni jest znaczna oszczędność kosztów związanych z podlewaniem ogrodu oraz... brak kałuż.

Wizytówkami ogrodów są m.in. ścieżki. Mogą wydzielać granicę poszczególnych stref, kreują estetykę zielonej oazy, wyznaczają szlaki komunikacyjne. Jednym z najpopularniejszych materiałów do ich tworzenia są dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i fakturach kostki brukowe. Kostka Iberia, o charakterystycznym kształcie wielokąta zwraca uwagę niebanalną formą, która odróżnia ją od innych, standardowych produktów. Dzięki zaskakującym kształtom projektanci mogą tworzyć nawierzchnię o różnorodnych wzorach. Kompozycje z kostki Iberia sprawdzają się w ogrodach urządzonych w każdym stylu, zaś ażurowa budowa w naturalny sposób przyczynia się do odprowadzania wody do gruntu oraz umożliwia swobodny porost traw. Ze względu na bardzo dobre parametry wytrzymałościowe kostkę można układać nie tylko na ścieżkach, ale również na podjazdach czy tarasach. Powierzchnia biologicznie czynna w przypadku ułożenia nawierzchni z udziałem kostki Iberia dochodzi do 36%.

Ogród to miejsce wyjątkowe. Stworzona zarówno do relaksu jak i spotkań w większym gronie zielona strefa wymaga odpowiedniej oprawy. W ogrodzie o aranżacji pozornie zaniedbanej, dobrze będzie wyglądała kostka Farmerska. Jest ona szczególnie polecana do miejsc, gdzie deszczówka powinna szybko wsiąkać w podłoże. Dzięki zastosowaniu charakterystycznych odstępników możliwe jest szybkie odprowadzanie wody do gruntu, zaś przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami można wypełnić trawą, mchem lub grysem. Kostka Farmerka jest bardzo wytrzymała. Można z niej śmiało tworzyć nawierzchnie parkingowe czy podjazdy. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 23%.

Nowoczesne, geometryczne formy płyty Stream Line idealnie współgrają z uwerturą ogrodowej harmonii, a przy tym świetnie spisują się na ogrodowych podjazdach. Ażurowa budowa płyty umożliwia swobodny odpływa wody do gruntu, a wypełnione trawą wolne przestrzenie, tworząc zielony kobierzec, idealnie współgrają z klimatem ogrodu przyjaznego roślinom. Potencjalna powierzchnia biologicznie czynna, w przestrzeniach pomiędzy elementami kostki, wynosi ok. 31%.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ