Logo

Przeszklone ściany działowe ze szprosami, przesuwne lub gładkie - wadu i zalety takich rozwiązań

Kategorie: Blog

Szkło to popularny w budownictwie surowiec, pozwalający na bardzo szerokie zastosowanie. Obecnie służy nie tylko jako materiał do drzwi i okien. Coraz częściej szkło stosowane jest do wykonania ścianek działowych. Ten dekoracyjny element wystroju wnętrz daje ogromne możliwości rozwiązań aranżacyjnych.

Poznaj rodzaje szklanych ścianek działowych

Szklane ścianki działowe występują w różnych rodzajach. W zależności od sposobu mocowania wyróżniamy zabudowę szklaną w systemie ramowym oraz bezramowym. Ze względu na stopień transparentności dzielimy ścianki na wykonane ze szkła hartowanego bezbarwnego i na ścianki matowe. Czyste, przejrzyste szkło nie posiada wzorów i kolorów. Jest idealnym rozwiązaniem w dużych pomieszczeniach, gdzie bardzo dużą rolę odgrywa właściwe doświetlenie. Ścianki matowe mogą być pokryte wzorami i mieć różne barwy. Przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną. Ścianki mogą być stałe lub przesuwne. To doskonały sposób na doświetlenie i podział małych pomieszczeń.

Nowoczesne systemy ramowe i bezramowe

Ściana ze szkła może być wykonana w systemie ramowym lub bezramowym. Zabudowa systemem ramowym to profil aluminiowy wypełniony szkłem. Wypełnienie ze szkła utrzymywane jest przy pomocy systemu listew zatrzaskowych z PCV. Profile mogą mieć różną kolorystykę i kształty. Łączone są łącznikami mimośrodowymi, dzięki czemu bardzo łatwo i szybko można je wielokrotnie demontować i montować. Taki system umożliwia zastosowanie drzwi uchylnych i przesuwnych.

Ścianka szklana w łazience

Zabudowa bezramowa wykonywana jest ze szkła mocowanego przy pomocy specjalnych okuć. Pozwala na zastosowanie drzwi z samozamykaczem, wahadłowych, zamków podłogowych oraz współpracujących z elektrozaczepem.

W obydwu systemach można tworzyć ścianki dowolnej wielkości i z dowolnym, hartowanym szkłem. Może ono być kolorowe lub przeźroczyste, we wzory lub matowe.

Jakie zalety mają ścianki ze szkła w naszym wnętrzu?

Szklana ścianka działowa w mieszkaniu często wykorzystywana jest przez architektów wnętrz jako sposób na nadanie wnętrzu lekkości i elegancji. Dzięki temu przestrzeń optycznie wydaje się większa. Duża ilość naturalnego światła, wpadająca do budynku, nadaje mu przestronności. Połączenie salonu z tarasem czy ogrodem za pomocą szklanej ściany to zatarcie granic między nimi i obcowanie z naturą bez konieczności wychodzenia z domu. Szklane przestrzenie dodają wnętrzu elegancji i nowoczesności. Są ponadczasowe i niebanalne. Ich odpowiednie usytuowanie może podnieść energooszczędność budynku.

Przeszklenia w domu

Gdzie znajdą zastosowanie modne przeszklenia ścianek?

Ścianki działowe ze szkła doskonale sprawdzą się wewnątrz budynków jako lekkie przepierzenia. Szkło sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy, by ściana nie przytłaczała. Pomieszczenia bez okien, jak przedpokój, łazienka, czy ciemna kuchnia, dzięki przeszkleniu nabiorą światła. Salon z aneksem kuchennym oddzielony delikatną przesuwną ścianką zyska na kameralności i elegancji. Kolejnym pomysłem na to, by ścianka ze szprosami dodała szyku i elegancji, jest oddzielenie sypialni od garderoby lub łazienki. Tafla wyznaczy dyskretnie strefy, nie zaburzając stylistyki, lecz zapewniając intymność. Ściany modułowe sprawdzą się w biurowcach, do wyodrębnienia pokoi do pracy i przestrzeni wspólnej.

Co warto rozdzielić w naszym mieszkaniu, by zwiększyć je optycznie?

Szklane ścianki wykorzystywane są do optycznego powiększania i doświetlania pomieszczeń. Umożliwiają wydzielenie wnętrz bez okien, które mimo to będą większe i jaśniejsze niż w rzeczywistości. Szklana tafla daje możliwość stworzenia transparentnej zasłony tam, gdzie z przyczyn technicznych powstałaby odcięta od światła przestrzeń. Wydzielenie z sypialni miejsca do pracy czy łazienki zmniejszyłoby pomieszczenie, dając w efekcie dwa, niewielkie wnętrza. Podział przy pomocy szklanej ścianki nie tylko sprawi, że poszczególne strefy będą jasne, ale też wydadzą się większe. Ściana przesuwna w domu pozwala na połączenie dwóch różnych pomieszczeń w jedno. Jest to niezwykle praktyczne, gdyż np. w przypadku wizyty gości można połączyć kuchnię z jadalnią, stwarzając przestrzeń odpowiednio dużą do sytuacji.

Ścianka w łazience

Całoszklana ścianka – przeszklona zabudowa na poddaszu

Całoszklana ściana to idealne rozwiązanie do zabudowy poddasza. Pozwoli na uzyskanie wystroju w stylu industrialnym lub loftowym. Jest idealnym sposobem na oddzielenie poszczególnych stref na poddaszu, bez zaburzania i ograniczania przestrzeni. Pozwoli na doświetlenie całego wnętrza, nawet przy niewielkiej ilości okien dachowych. Doskonale sprawdzi się na antresoli, zacierając różnicę między górą i dołem. Równocześnie będzie pełniła funkcję barierki. Rozwiązania tego rodzaju znaleźć można w projektach domów z poddaszem użytkowym. Zaletą całoszklanej ściany na poddaszu jest jej lekkość. Nie każde poddasze pozwala na wydzielenie pomieszczeń ciężkimi ścianami murowanymi, ze względu na duże obciążenie stropu. Często wymaga to zmian w projekcie. Ścianka ze szkła jest lekka, nie stanowi więc przyczyny tego rodzaju problemów.

Ścianki działowe ze szkła to nowoczesny sposób na doświetlenie i podział pomieszczeń. Ich minimalistyczna uroda dodaje niepowtarzalnego charakteru i elegancji każdemu wnętrzu

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść