Logo

Rekuperacja – wymiana powietrza z odzyskiem ciepła w domu energooszczędnym

Przyjmuje się, że straty ciepła przez otwory wentylacyjne mogą wynosić nawet do 56% strat energii cieplnej domu w ogóle. Jednym ze sposobów zapobiegania takim deficytom jest zastosowanie rekuperacji. W domach energooszczędnych wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jedno z wymagań projektowych. Jak działa rekuperacja i dlaczego ma tak duże znaczenie dla energooszczędności budynków?

Kobieta rozprowadza wentylacje w domu

Wentylacja w domu energooszczędnym – wymagania projektowe

Każdy dom powinien zostać wyposażony w system wentylacyjny. W przypadku projektów budynków energooszczędnychwymagania są jeszcze wyższe, bo z założenia mają one generować jak najmniejsze straty ciepła. Tego typu budynku muszą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, a takim jest bez wątpienia rekuperacja w domu. Jest ona konieczna, ponieważ naturalna wentylacja grawitacyjna, z uwagi na szczelność przegród, w nim nie zachodzi. Wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala odzyskać nawet 70% uciekającego ciepła!

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Za sprawą wentylacji mechanicznej następuje wymiana powietrza pomiędzy tym wewnątrz budynku a tym na zewnątrz. Proces ten następuje w wyniku działania wentylatorów, które wytwarzają dużą różnicę ciśnienia w przewodach. Rekuperacja składa się z dwóch części:

  • nawiewnej – w jej skład wchodzi czerpnia powietrza, kanał czerpalny oraz centrala z filtrem powietrzanagrzewnicą i wentylatorem nawiewnym. Powietrze rozprowadzane jest do pomieszczeń przewodami nawiewnymi zakończonymi nawiewnikami.
  • wywiewnej – w jej skład wchodzi wentylator wywiewny i kanały wywiewne uzbrojone w kratki. Instalacja wywiewna zakończona jest wyrzutnią powietrza zanieczyszczonego.

Schemat systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym

Najlepsza pod względem łatwości i swobody w rozprowadzeniu kanałów jest rekuperacja w nowym budynku. Oczywiście montaż wentylacji mechanicznej w gotowym domu jest możliwy, ale wiąże się z przeróbkami, które są bardziej skomplikowane i pociągną za sobą dodatkowe koszty. Układ przewodów w domu jednorodzinnym powinien być maksymalnie prosty i logiczny. Przewody w układzie zaleca się jak najkrótsze. W sąsiedztwie centrali niezbędny jest otwór kanalizacyjny do odprowadzania skroplin. Wszelkie kanały do czerpania i usuwania powietrza powinny być szczelne i zaizolowane wełną mineralną. Cały system musi być zgodny z projektem.

Projekt wentylacji w domu energooszczednym

Część nawiewna: lokalizacja czerpni powietrza na budynku

Czerpnia powietrza powinna być zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych. Najlepiej, aby umożliwić jej pobieranie jak najczystszego powietrza. Należy zachować odpowiedni odstęp od wyrzutni. Czerpnia może być usytuowana na poziomie terenu lub na ścianie, ale wtedy należy zachować co najmniej 8-metrowy odstęp od ulicy w poziomie. Popularnym miejscem montowania czerpni jest dach. W takim przypadku trzeba zapewnić przynajmniej 0,4 m odstępu od powierzchni dachu. Należy też pamiętać, aby zachować co najmniej 6 m odstępu od wylewek kanalizacyjnych.

Emisja hałasu w rekuperatorze

Największy hałas dobiega z kanałów nawiewnych, które najczęściej znajdują się w pokojach i sypialni. Warto mieć to na uwadze, ponieważ osoby, które muszą mieć bezwzględną ciszę podczas snu, mogą odczuwać dyskomfort. Dźwięki z wlotów kanałów wyciągowych są zwykle mniej dokuczliwe ze względu na to, że ich umiejscowienie to kuchnia i łazienka. Zwykle wszystkie odgłosy da się wyciszyć, ale niezbędna w tym celu będzie pomoc specjalisty.

Rury osłonięte i zaizolowane

Rekuperator latem: sposoby na chłodny dom bez klimatyzacji

System wentylacji mechanicznej to nie tylko rozwiązanie na zimę, ale także doskonały sposób na wymianę nagrzanego powietrza latem. Dzięki temu uzyskamy w budynku świeże i przyjemne powietrze bez konieczności wietrzenia. Za schłodzone powietrze odpowiada anemostat nawiewny, które montuje się razem z rekuperacją. Jednak najlepsze parametry w chłodzeniu domu latem daje zastosowanie GWC, czyli gruntowego wymiennika ciepła.

Jeśli chodzi o GWC, cena całego systemu wzrośnie, ale w ostatecznym rozrachunku wydatki na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń będą znacznie niższe. Co ważne, rolą gruntownego wymiennika ciepła jest nie tylko chłodzenie powietrza latem, ale także ogrzewania go zimą. Urządzenie wykorzystuje do tego energię cieplną zgromadzoną w gruncie. W związku z tym GWC stanowi kompleksowe wsparcie rekuperacji przez cały rok.

Odczucie świerzosci w domu

Jaki jest koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym?

Koszt rekuperacji obejmujący projekt, montaż, rekuperator i kompletną instalację oraz uruchomienie systemu to ok. 24 000 zł. Jeśli chodzi o sam rekuperator, cena będzie różniła się w zależności od modelu i mocy. Podobnie, jeśli chcemy dodatkowo zamontować gruntowny wymiennik ciepła – cena wzrośnie. Dużo zależy od lokalizacji i wyceny ekipy fachowców, którzy zajmą się całą instalacją.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system, bez którego nie ma możliwości budowy domu energooszczędnego. W związku ze zbliżającymi się terminami zaostrzenia wymogów dotyczących budownictwa energooszczędnego warto zaplanować montaż rekuperacji już na etapie projektu.

Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść