Logo

Rodzaje farb – poznaj zastosowanie i cenę najpopularniejszych farb do wnętrz i elewacyjnych

Malowanie jest jedną z najważniejszych czynności, jaką wykonuje się przy urządzaniu wnętrza. Kolor farby nie tylko wpływa na wystrój i charakter pomieszczenia, ale także samopoczucie domowników. Jakie rodzaje farb są obecnie dostępne na rynku? Które z nich nadają się do stosowania wewnątrz domu, a które można z powodzeniem wykorzystać jako farbę elewacyjną? Przedstawiamy praktyczne kompendium wiedzy o farbach.

Farby do wnętrz i elewacji

Farby elewacyjne do stosowania na zewnątrz

Podstawowy podział wyróżnia farby do wnętrz oraz produkty stosowane na zewnątrz budynków. Farby elewacyjne muszą być odporne na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak woda, promieniowanie ultrafioletowe czy uszkodzenia mechaniczne – nie mogą się więc łuszczyć i blaknąć. Farby fasadowe powinny również umożliwiać mycie pomalowanej powierzchni w razie zabrudzenia, a także chronić budynek przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.

Jaka farba fasadowa: silikonowa, winylowa czy akrylowa?

Na rynku znajdziemy trzy, podstawowe rodzaje farb elewacyjnych – winylowe, silikonowe oraz akrylowe. Pierwszy rodzaj zaliczany jest do produktów emulsyjnych, których rozpuszczalnikiem jest woda. Obecnie nie jest już tak popularna jak kiedyś, głównie ze względu na niską wytrzymałość oraz tendencję do pokrywania się grzybami i pleśnią. Winylowa farba elewacyjna może szybko zacząć się łuszczyć, cechuje się też niską odpornością na zabrudzenia.

O wiele lepsze parametry wykazuje farba silikonowa (krzemoorganiczna), której spoiwo stanowi żywica silikonowa. Produkty te nie wchłaniają wody, a ewentualne zabrudzenia spływają po powierzchni ściany wraz z deszczem. Farby silikonowe są też odporne na promieniowanie słoneczne, a ich dodatkowym atutem jest wysoka paroprzepuszczalność, co pozwala murom oddychać i umożliwia usuwanie wilgoci z budynku.

Ostatni rodzaj farb elewacyjnych to farby akrylowe, charakteryzujące się niską nasiąkliwością oraz dobrą przyczepnością do podłoża. Niestety mogą też wykazywać tendencję do porastania glonami. Nadają się do podłoży mineralnych i organicznych.

Farby do wnętrz – tradycyjne

Farby wewnętrzne emulsyjne można podzielić na lateksowe, akrylowe oraz winylowe. Ich rozpuszczalnikiem jest woda, dlatego dobrze nadają się do malowania ścian wewnątrz budynków i są bezpieczne dla zdrowia. Emulsyjne farby na ścianę w salonie czy sypialni dobrze się rozprowadzają, doskonale pokrywają malowaną powierzchnię oraz szybko schną.

Kolornik - paleta barw wybieranie odpowiedniej farby

Farby lateksowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Farby tego typu są bardzo odporne na ścieranie i szorowanie, dlatego nadają się do często używanych pomieszczeń oraz pokoików dziecięcych. Na powierzchni ściany tworzą dobrze kryjącą strukturę, są też paroprzepuszczalne.

Farby akrylowe do drewna

Ich spoiwo stanowi żywica akrylowa. Farby tego typu charakteryzują się paroprzepuszczalnością, na ścianie tworzą matową i elastyczną powierzchnię. Są mniej odporne na szorowanie niż farby lateksowe. Farby akrylowe do drewna są też bezpieczniejsze niż preparaty olejne – ich zapach krócej utrzymuje się w pomieszczeniu. Mogą być używane do malowania mebli czy boazerii.

Farby winylowe – cena i zastosowanie

Farby winylowe dobrze kryją, są bezpieczne dla zdrowia i dostępne w wielu kolorach, a na malowanej powierzchni tworzą trwałą i twardą powłokę. Ich spoiwem jest polichlorek winylu lub polioctan. Mogą być z powodzeniem stosowane do malowania ścian oraz sufitów wewnątrz pomieszczeń, nie poleca się natomiast używania ich w łazienkach. Ceny farb winylowych oscylują w granicach 50-60 zł/10 litrów.

Nakładanie farby wałkiem

Farby dekoracyjne i strukturalne na ścianę

Farby strukturalne pozwalają uzyskać oryginalny efekt w pomieszczeniu – mogą imitować beton, kamień, tkaninę, mieć nierówną fakturę i różne zabarwienie. Preparaty tego typu wykazują się niewielką rozlewnością, co pozwala na wytworzenie na nich charakterystycznej struktury. Farby strukturalne są trwałe, a do tego pozwalają ścianom oddychać. Można je stosować na różne rodzaje ścian – beton, tynki, płyty GK czy drewnopochodne.

A może farby specjalne do wnętrz?

Osobną grupą preparatów do malowania ścian są specjalne farby, które pozwalają osiągnąć niebanalny efekt w pomieszczeniu lub są stworzone z myślą o potrzebach alergików.

Farba dla alergików – przyjazna dla zdrowia i środowiska

Rodzaj farby należy dostosować nie tylko do rodzaju podłoża czy charakteru pomieszczenia, ale także indywidualnych potrzeb domowników. Najlepsze preparaty dla alergików to emulsje wodorozcieńczalne, których głównym składnikiem są żywice. Farby tego typu tworzą na powierzchni niepylącą powłokę, dzięki czemu nie potęgują objawów alergii wśród szczególnie wrażliwych mieszkańców. Alergikom odradza się stosowanie farb rozpuszczalnikowych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Zestaw do malowania

Farba tablicowa nie tylko do kuchni

Tablicówki na stałe zagościły w polskich kuchniach, tworząc w pomieszczeniu praktyczną strefę do zapisywania listy zakupów, przepisów czy wiadomości dla członków rodziny. Kuchnia to nie jedyne pomieszczenie, w którym używa się farby tablicowej – może być ona z powodzeniem stosowana również w pokoju dziecka lub gabinecie. Gładka, ciemna powierzchnia posłuży do tworzenia rysunków lub zapisywania ważnych informacji.

Farba fosforyzująca świecąca w ciemności

Ostatni rodzaj farby znakomicie sprawdzi się w pokoju dziecięcym – gwiazdki na suficie namalowane preparatem fosforyzującym stworzą w pomieszczeniu niezwykły klimat. Na rynku znaleźć można również szeroki wybór farb na bazie akrylu, które można stosować nie tylko na ścianach, ale również na metalu czy drewnie.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ