Logo

Rodzaje fundamentów.

Kategorie: fundamenty

Parametry fundamentu w katalogowych projektach domów określa się w oparciu o przeciętne warunki gruntowe. Zdarza się jednak, że rzeczywiste warunki odbiegają od określonych w projekcie. W takiej sytuacji zachodzi konieczność przystosowania fundamentów budynku do lokalnych warunków gruntowych.

Główną rolą fundamentu jest przeniesienie obciążeń ze ścian, stropów i dachu na grunt – odpowiednio zaprojektowany zapewnia równomierne osiadanie budynku. Ale aby fundament spełnił swe zadanie, przed rozpoczęciem budowy warto wykonać na działce badania geotechniczne, które odpowiedzą jaki jest rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej. To pozwoli na zastosowanie odpowiedniej konstrukcji fundamentów.

W budownictwie wyróżniamy fundamenty bezpośrednie, czyli ławy, płyty, stopy, skrzynie i ruszty fundamentowe, oraz posadowione pośrednio słupy, pale oraz studnie. W przypadku budynków lekkich, np. o konstrukcji szkieletowej stosuje się fundamentowanie bez ław, tzw. uproszczone. W takim przypadku ściany fundamentowe bezpośrednio stykają się z gruntem.

Typowy fundament złożony jest z ławy fundamentowej oraz ścian fundamentowych. W domach z podpiwniczeniem są one jednocześnie ścianami piwnic. Ławy betonowe mogą być wylewane bezpośrednio w gruncie. Taką konstrukcję zbroi się podłużnie. W przypadku niedostatecznej nośności gruntu stosowane są, zbrojone poprzecznie, ławy żelbetowe.

Płyta fundamentowa jest idealnym rozwiązaniem dla budynków stawianych na gruntach o słabej nośności i niejednorodnych. Zaletą tego rozwiązania jest krótki czas budowy oraz niższe, w porównaniu do tradycyjnego fundamentowania koszty wykonania. Ponadto w przypadku płyty fundamentowej stanowi ona jednocześnie podłogę na gruncie. Grubość ścian fundamentowych dostosowywana jest do grubości ścian nadziemia. W przypadku domów z podpiwniczeniem muszą być one ocieplone. Ściany fundamentowe mogą być monolityczne, wylewane (wymagają użycia deskowania) lub murowane z z bloczków: betonowych, silikatowych, pustaków zasypowych.

Fot. Homebuilding

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ