Logo

Rolety plisowane – stylowe i praktyczne osłony okienne do każdego domu

Osłonią przed silnym światłem słonecznym, zapewnią przyjemny cień we wnętrzach i pomogą zachować prywatność – żaluzje plisowane to funkcjonalne uzupełnienie każdego okna. Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, komponując się z całą aranżacją. Jakie plisy na okno wybrać?

plisy w salonie

Rolety plisowane – funkcjonalność i rodzaj zaciemnienia

Żaluzje plisowane stanowią jeden ze sposobów na zaciemnienie okien. Wyglądem przypominają harmonijkę, dzięki czemu efektownie ozdabiają wnętrze. Nie wymagają skomplikowanego montażu, a z uwagi na swoją budowę mogą być stosowane na oknach o nietypowych kształtach czy wymiarach.

Plisy wyróżniają się sposobem użytkowania – można nimi osłaniać tylko wybraną część okna zarówno z góry, jak i z dołu. Wszystko to za sprawą mechanizmu, który pozwala zasuwać roletę z obu stron – na dół i do góry. Plisami można sterować za pomocą uchwytów, sznurków, korby, a także elektrycznie, za pomocą pilota.

Jak działają plisy okienne? Regulacja z góry i z dołu

Plisy na okno różnią się tym od tradycyjnych rolet, że tkanina nie jest nawijana na drążek zamocowany na górze okna. Składają się z dwóch rynien (górnej i dolnej), do których przymocowany jest materiał o szerokości ok. 2 cm. Aby zapewnić swobodne przesuwanie i zabezpieczyć żaluzję przed uszkodzeniem, materiał nawleczony jest na cienkie sznureczki. Dzięki temu regulacja może odbywać się z góry do dołu i na odwrót.

Co ważne, materiał zatrzyma się w dowolnym miejscu, pozwalając zasłonić jedynie dolną, górną lub środkową część szyby. To dobre rozwiązanie w ciągu dnia, kiedy chcemy osłonić wnętrze przed słońcem, a jednocześnie zależy nam na dobrym oświetleniu.

rozsuwanie w roletach plisowych

W jakich pomieszczeniach montować rolety plisowane?

Ciekawy wygląd, szeroki wybór kolorów i łatwość w dopasowaniu plis do wnętrza sprawia, że mogą być one stosowane w każdym pomieszczeniu. W kuchni po zasłonięciu dołu okna uzyskamy efektowną zazdrostkę. W łazience zapewnimy sobie prywatność, a w sypialni usytuowanej od wschodu skutecznie osłonimy oczy przed pierwszymi promieniami słońca.

Żaluzje plisowane doskonale wyglądają także w salonie, szczególnie na dużych oknach, gdzie można samodzielnie regulować je zgodnie z potrzebami, osłaniając wnętrze przed wzrokiem sąsiadów czy telewizor przed naświetleniem. Sprawdzą się też w komplecie z markizami, zapewniając kompleksową osłonę salonu usytuowanego od strony południowej.

Jak zamontować roletę harmonijkową?

Montaż żaluzji plisowanych jest bardzo prosty, dzięki czemu można go wykonać we własnym zakresie, co nie jest takie oczywiste w przypadku rolet zewnętrznych.

Plisy można zamontować na dwa sposoby: inwazyjny i bezinwazyjny. W pierwszym przypadku nawiercamy otwory o głębokości ok. 2 mm i wsuwamy w nie uchwyty ze sznurkami sterującymi żaluzją. Sposób bez konieczności wiercenia polega na założeniu uchwytów na ramę okienną, a następnie przymocowaniu do nich plisy poprzez wsunięcie jej w uchwyt. Obydwie metody są nie tylko łatwe, ale i szybkie w wykonaniu.

rozmiar plisow

Plisy harmonijkowe: tkaniny i kolory

Żaluzje harmonijkowe dostępne są w niezwykle bogatej ofercie tkanin, wzorów i kolorów. Dzięki temu bez trudu dopasujemy je do aranżacji konkretnego wnętrza. Najpopularniejsze są plisy w stonowanych kolorach: bieli, beżu czy szarości, ale ciekawym rozwiązaniem są także odważne odcienie czerwieni czy zieleni. Co ważne, plisy można dowolnie łączyć, zestawiając ze sobą różne kolory lub wzory. Materiał na żaluzje plisowane to tkaniny transparentne, półprzezroczyste lub zaciemniające.

Tkaniny dopasowane do Twoich oczekiwań – czyszczenie i utrzymanie plis

Dużą zaletą żaluzji plisowanych jest łatwość w czyszczeniu. Można je wyczyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Wystarczy przetrzeć je ściereczką lub miotełką do kurzu. Jeśli doszło do większego zabrudzenia, usuniemy je za pomocą środków piorących. Podczas użytkowania nie wykonujemy gwałtownych ruchów, tylko spokojnie, ale zdecydowanie przesuwamy plisy w pożądanym kierunku.

Wymiary plis – rolety plisowane na wymiar

Rolety plisy dostępne są w większości sklepów z wyposażeniem wnętrz. Znajdziemy tam żaluzje w standardowych, odpowiadających tradycyjnym wymiarom okien długościach i szerokościach. Jednak bez problemu zamówimy także rolety plisy na wymiar. To szczególnie ważne przy oknach o niestandardowych wymiarach, oknach dachowych, okrągłych czy trójkątnych.

gdzie będą pasować rolety

Ile zapłacimy za rolety plisowane? Cena rolet plisowanych

 Jeśli chodzi o rolety plisowane, ceny zależą od wymiarów i zastosowanych tkanin. Te standardowe kupimy już za ok. 20 zł, średnia wycena to ok. 50-70 zł, a najdroższe oscylują w kwotach 150-200 zł. Warto pamiętać, że przy wyborze plis liczy się ich trwałość i solidność wykonania. Lepsze materiały gwarantują długoletnie użytkowanie.

Rolety plisowane to element wyposażenia wnętrza, który wyraźnie zwiększa komfort użytkowy domowników – osłania przed upalnym słońcem, daje poczucie prywatności i wprowadza do pomieszczenia ciekawy akcent dekoracyjny. Plisy idealnie sprawdzają się w tej roli, tworząc klimatyczną ozdobę okna.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść