Logo

Sala kinowa w nowoczesnym domu jako osobne pomieszczenie – jak je wydzielić i przystosować?

Domowa sala kinowa to marzenie wielu osób uwielbiających oglądać filmy. Duży ekran, odpowiednie nagłośnienie i wygodny fotel to absolutne minimum, aby samodzielnie stworzyć pokój kinowy, jednak warto zagłębić się w temat i pójść krok dalej – jak wydzielić przestrzeń na kino w domu i co powinno się w niej znajdować?

Sala kinowa w domu jak urządzić? i gdzie w planie domu powinna znaleźć się?

Kino w domu – jak wybrać pomieszczenie na domową salę?

Podejmując się wyzwania, jakim jest stworzenie domowej sali kinowej, należy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy na pewno możemy sobie na to pozwolić. Trzeba mieć świadomość, że pomieszczenie na pokój kinowy nie może być zbyt małe ani mocno oświetlone – ważne więc, by nie było w nim dużych okien czy przeszkleń. Odpowiednie wnętrze będzie miało minimum 20 mi może być usytuowane w podziemiu lub na poddaszu.

Na salę kinową w domu mogą sobie więc pozwolić osoby mające do wykorzystania sporą przestrzeń użytkową i wolny pokój do zagospodarowania. Czy zatem ci mieszkający w M2 lub M3 muszą pożegnać się z wizją oglądania ulubionych dzieł kinematografii w komfortowych warunkach w domowym zaciszu?

Salon, pokój telewizyjny czy sala kinowa w domu?

W każdym domu i mieszkaniu znajdzie się wspólna przestrzeń dla wszystkich lokatorów. Taką funkcję najczęściej pełni salon lub pokój, w którym znajduje się wspólny, ogólnodostępny telewizor. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie tam stworzyć przestrzeń do oglądania filmów, choć trzeba się liczyć z tym, że nie będzie ona aż tak komfortowa jak pokój kinowy w domu. Aby jednak mieć choćby namiastkę sali kinowej, wystarczy wyposażyć salon w zestaw wygodnych mebli – kanap lub foteli – duży, przynajmniej 50-calowy telewizor oraz soundbar lub zestaw głośników. Elementy te nie zdominują wypoczynkowego charakteru salonu, a pozwolą cieszyć się filmami w niezłych warunkach.

Pomieszczenie w domu wydzielenie go w planie domu

Projekt prywatnej sali kinowej – co powinien zawierać?

Wróćmy jednak do idei osobnego pomieszczenia i projektu sali kinowej. Przede wszystkim musimy się zastanowić nad elementami, które pozwolą na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, zanim zaczniemy ją urządzać:

  • Wentylacja – myśląc o najważniejszych elementach w projekcie kina w domu, mało kto wskazuje na wentylację. Tę powinno się jednak przemyśleć już na samym początku, zaraz po tym, jak wybierzemy odpowiednie wnętrze na salę kinową w domu. W takim pomieszczeniu okna i drzwi będą ciągle zamknięte w czasie seansów, a jeśli w kinie przebywać będzie kilka osób, szybko odczujemy wzrost temperatury i zaduch. Dlatego też koniecznie zamontujmy instalację wentylacyjną, która będzie automatycznie dbała o cyrkulację powietrza. Pamiętajmy jednak, by nie była ona zbyt głośnia i nie przeszkadzała w oglądaniu filmów. Przeczytaj więcej o wentylacji mechanicznej tutaj.
  • Oświetlenie – zarówno w profesjonalnej, jak i domowej sali kinowej światła powinno być jak najmniej. Warto więc wybrać pomieszczenie bez lub z małą liczbą okien, a te wyposażyć w zaciemniające zasłony lub rolety. Aby jednak nie skazywać się na całkowitą ciemność, która zresztą mogłaby tworzyć nienaturalny kontrast pomiędzy obrazem na ekranie a otoczeniem, warto zainwestować w punktowe oświetlenie ścienne o niskiej mocy lub wybrać taśmy LED do montażu na podłodze, które wskażą nam bezpieczną drogę do wyjścia z pokoju kinowego.
  • Okablowanie– wybór kabli do sprzętu w domowej sali kinowej może mieć wpływ na jakość otrzymywanego dźwięku. Dlatego też wszelkie przewody warto nabyć wraz z urządzeniami audio lub dokupić je w profesjonalnym sklepie.

Usytuowanie sprzętu w sali kinowej – okablowanie i zestawy kina domowego

Zanim zaczniemy rozmieszczać kable po pomieszczeniu, przygotujmy ostateczny projekt kina domowego – powinniśmy dokładnie wiedzieć, gdzie będą znajdowały się meble, a gdzie ustawimy poszczególne głośniki i pozostałe urządzenia. Jeśli to możliwe, okablowanie poprowadźmy pod tynkiem, by nie przeszkadzało i nie zaburzało wystroju wnętrza. Jeśli nie, warto umieścić je zaraz przy ścianie i ukryć pod specjalnymi maskownicami lub listwami przypodłogowymi.

Akustyka i dobra izolacja ścian i podłogi w kinowym kąciku

Izolacja akustyczna w sali kinowej w domu jest ważna z dwóch względów – pozwala odciąć się od odgłosów pochodzących z pozostałych części mieszkania, ale i eliminuje ryzyko przeszkadzania sąsiadom zbyt głośnymi efektami dźwiękowymi, szczególnie jeśli mieszkamy w apartamencie. Warto więc na etapie projektowania pokoju kinowego zadbać o wykończenie ścian odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.

Młoda para ogląda seans filmowy w domu

Ściany, podłogi i sufity powinny wyróżniać się nie tylko odpowiednią izolacją akustyczną, ale też mieć wysoki wskaźnik pochłaniania dźwięku, co zapobiegnie jego odbijaniu się i deformacji, a my zyskamy idealną jakość odsłuchu. Ściany warto wykończyć więc boazerią lub gobelinami, na podłogę położyć gruby, miękki dywan lub wykładzinę, a na sufit zastosować specjalnymateriał wygłuszający.

Urządzenie sali kinowej – jak odpowiednio zaaranżować salę kinową?

Sama aranżacja domowej sali kinowej to czysta formalność. Pomieszczenie powinno być urządzone skromnie i w ciemnych barwach, aby nie odciągać uwagi od akcji na ekranie. Meble muszą być przede wszystkim wygodne, by zapewniały komfort nawet w czasie wielogodzinnych maratonów filmowych – zrezygnuj ze skórzanych foteli i sof i na rzecz ciepłych i miękkich modeli tapicerowanych. Nie tylko łatwiej się w nich zrelaksujesz, ale zadbasz jednocześnie o jeszcze lepsze wygłuszenie pokoju kinowego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w cenie będą również wszelkiego rodzaju tkaniny wykończeniowe na ściany oraz wykładziny podłogowe.

Stworzenie sali kinowej w domuto nie lada wyzwanie. Jednak osiągnięcie oczekiwanego efektu pozwoli nam, naszej rodzinie i znajomym czerpać maksimum przyjemności z oglądania ulubionych filmów. Więcej na temat wykończenia wnętrz przeczytasz w artykułach z naszej czytelni.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ