Logo

Sterowanie ogrzewaniem w domu inteligentnym.

Inteligentne systemy zarządzania domowymi instalacjami umożliwiają również sterowanie ogrzewaniem. To, co jeszcze kilka lat temu było zarezerwowane dla zamożniejszych inwestorów, dzisiaj dostępne jest nie tylko dla osób o dużej zasobności portfela.

Dobrze zaprojektowana automatyka domowa ułatwia codzienne zarządzanie budynkiem i pracującymi w nim instalacjami. Dzięki systemowi automatyki wszystkie urządzenia, zaprogramowane w odpowiedni sposób, pracują optymalnie, przyczyniając się do znaczących oszczędności. Efektywność energetyczną, poprzez optymalną regulację temperatury w pomieszczeniu, zapewnia system inteligentnego sterowania ogrzewaniem.

Co to jest system inteligentnego sterowania? To układ, który automatycznie steruje np. zamykaniem lub otwieraniem rolet albo okien, dba o nasze bezpieczeństwo, kontroluje instalacje. Na rynku dostępnych jest wiele przykładów inteligentnych systemów oferowanych przez firmy tak jak system bezprzewodowej komunikacji radiowej Z-Wave umożliwiający zarządzanie m. in. systemami ogrzewania. Sterowanie odbywa się dzięki pilotowi - urządzenie umożliwia programowanie dowolnych ustawień.

Podobnym systemem jest io-homecontrol®. Jest to dwukierunkowa, bezprzewodowa technologia komunikacyjna, w którą mogą być wyposażone urządzenia domowe łącznie z urządzeniami służącymi do ogrzewania. Do komunikacji, podobnie jak w przypadku systemu Z-Wave służy pilot. Wśród systemów inteligentnego domu warto wymienić również system Xcomfort, którym można zarządzać za pośrednictwem internetu i smartfona oraz ogólnoeuropejski system magistralny, zrzeszający około 300 producentów z zakresu automatyki budynkowej – KNX.

Najlepiej, kiedy na montaż systemu inteligentnego sterowania zdecydujemy się na etapie projektowania lub budowy domu, określając jednocześnie czy będzie to system radiowy czy sterowany przewodowo oraz czy system będzie zarządzany przez jedną jednostkę centralną bądź będzie miał charakter rozproszony. Sterowanie może odbywać się, oprócz pilota, dzięki zaawansowanym panelem sterującym, lub za pośrednictwem aplikacji. Oczywiście, aby system mógł działać konieczne jest posiadanie kotła wyposażonego w odpowiednią automatykę lub internetowy moduł. W zaawansowanych systemach możliwe jest również zintegrowanie współpracy instalacji grzewczej z solarną. Dzięki temu, uzyskuje się maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

fot. Junkres

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ