Logo

Stropodach wentylowany a niewentylowany – budowa i różnice

Kategorie: dach

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany stropodach ma ogromne znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa całego budynku. Ze względów konstrukcyjnych i fizycznych stropodachy dzielimy na wentylowane oraz niewentylowane. Czym się od siebie różnią? W jaki sposób są zbudowane? Wreszcie: z czym wiąże się budowa stropodachu wentylowanego, a z czym niewentylowanego?

Stropodach wentylowany a niewentylowany – budowa i różnice

Czym jest stropodach?

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest stropodach. To nic innego, jak strop nad ostatnią kondygnacją, który pełni zarazem funkcję dachu. W domach ze stropodachem nie ma poddasza, a sam dach jest płaski. Oczywiście niezupełnie – niewielki spadek jest konieczny, by woda spływała do rynien. Stropodach jest znacznie tańszy w budowie niż dachy spadziste, dlatego często wybierają go inwestorzy, którym zależy na ograniczeniu kosztów inwestycji. Jednocześnie, jeśli będzie odpowiednio zaprojektowany, stropodach dorównywać będzie trwałością dachom spadzistym bez konieczności częstych napraw i konserwacji.

Stropodach wentylowany i niewentylowany

Warstwa konstrukcyjna, warstwa paroizolacji, warstwa termoizolacji i pokrycia dachowego – tak najczęściej zbudowany jest stropodach. Warstwy te pełnią określone funkcje i w zależności od rodzaju stropodachu, wyglądają nieco inaczej.

Projekt domu Kaskada N, wizualizacja 1

Budowa stropodachu wentylowanego

Stropodachy wentylowane powstają z następujących warstw: warstwy konstrukcyjnej (a więc stropu), warstwy paroizolacji (stosowanej najczęściej nad pomieszczeniami o dużym nasycenia powietrza parą wodną), warstwy termoizolacji wykonanej z wełny mineralnej, celulozy lub styropianu, przestrzeni powietrzna wentylowanego lub odpowietrzanego, warstwy konstrukcyjnej pod pokrycie dachowe, warstwy pokrycia dachowego (papa). Warstwa konstrukcyjna najczęściej wykonana jest z żelbetonowych płyt korytkowych lub panwiowych. Popularnym rozwiązaniem jest również stropodach odwrócony, którego budowa wygląda nieco inaczej – zamiast powłoki bitumicznej stosuje się warstwę żwiru lub betonowe płytki. Niekiedy zastępuje się nawierzchnię żyzną glebą i na dachu tworzy się zieloną przestrzeń rekreacyjną.

House design Jowisz, wizualizacja 1

Budowa stropodachu pełnego

Stropodachy pełne, a więc niewentylowane, powstają z warstwy konstrukcyjnej, warstwy paroizolacji (wykonanej z folii lub papy, nie zawsze stosowanej), warstwy termoizolacji (podobnie jak w przypadku stropodachu wentylowanego, termoizolacja wykonywana jest z wełny mineralnej, celulozy, a rzadziej ze styropianu) oraz warstwy pokrycia dachowego (a więc papy lub blachy).

Projekt domu Orka II, wizualizacja 1

Stropodach wentylowany i niewentylowany – różnice

W każdym stropodachu nad pomieszczeniem ogrzewanym istotna jest warstwa termoizolacji, która zatrzymuje ciepło wewnątrz. Dostaje się do niej jednak para wodna, która musi mieć możliwość odparowania. W przypadku stropodachów wentylowanych do tego celu służy warstwa wentylacyjna, która eliminuje wszelkie problemy związane z niekontrolowanym przepływem wilgoci. W przypadku stropodachów niewentylowanych wszystkie warstwy przylegają do siebie, dlatego pod izolacją cieplną należy ułożyć paroizolację (a więc izolację paroszczelną). Inny powinien być również zachowany spadek. W stropodachu niewentylowanym powinien mieć on 3-5% (jeśli pełni jedynie funkcję tarasu, musi mieć 1,5%-2,5%), natomiast stropodach wentylowany buduje się z ze spadkiem nie mniejszym niż 5% i nie większym niż 20%.

Stropodach wentylowany czy niewentylowany – co wybrać?

Stropodach niewentylowanyjest rozwiązaniem stosowanym coraz rzadziej. Nie bez przyczyny – w przypadku nieszczelności górnej warstwy wymaga kosztownego remontu! Co więcej, jeśli wełna ulegnie zawilgoceniu, straci swoje termoizolacyjne właściwości, a woda przeciekać będzie do pomieszczeń. Oczywiście, można łatać nieszczelności, ale metoda ta na dłuższą metę nie zda egzaminu. Stropodach niewentylowany wydaje się więc rozwiązaniem odpowiednim tylko w przypadku pomieszczeń nieogrzewanych, w których emisja pary wodnej jest najmniejsza. Niestety – w gorące, słoneczne dni taki stropodach silnie się nagrzewa i w miejscu oparcia konstrukcji stropu na zewnętrznych ścianach mogą pojawiać się pęknięcia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zatem stropodach wentylowany, w którym powietrze porusza się przez otwory w szczytowych ścianach zabudowy oraz w ściankach kolankowych. Oczywiście należy pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć je przed pakami, które mogłyby dostać się do przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. Tak przygotowany stropodach zapobiegnie wykraplaniu się pary wodnej z ogrzewanych pomieszczeń, a warstwa izolacyjna nie ulegnie zawilgoceniu.

Projekt domu Antares N, wizualizacja 1

Niewentylowany stropodach może nastręczać nam problemów, dlatego w przypadku generalnego remontu domu, warto pomyśleć o zmianie. Należy wówczas nadbudować drewnianą konstrukcję dachu, zadbać o lepsze docieplenie stropodachu i zapewnić niezbędną przestrzeń wentylacyjną. Taki remont wiąże się jednak ze sporymi kosztami, dlatego – by ich uniknąć – warto już na etapie projektowania stropodachu uwzględnić przyszłe konsekwencje i wybrać stropodach wentylowany.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść