Logo

Dlaczego warto wybrać sufit podwieszany - ile kosztuje m2 i jak je montować?

Sufity podwieszane to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i w budynkach użyteczności publicznej lub obiektach przemysłowych. Prawidłowo zainstalowany sufit podwieszany jest nie tylko estetyczny, ale pełni także funkcję izolacji akustycznej oraz może osłaniać zainstalowane pod sufitem przewody instalacji elektrycznej, sieci komputerowej, wentylacyjnej czy grzewczej.

Montaż sufitów podwieszanych

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany to wygodne rozwiązanie, które można zastosować w większości domów jednorodzinnych, zarówno w tych niewielkich, jak i dużych rezydencjach. Najpopularniejsze wśród nich są sufity z kasetonów kartonowo-gipsowych, choć mogą być one wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, gipsowo-włóknistych, a także z paneli metalowych, drewnianych, drewnopochodnych czy plastikowych. Nowością wśród sufitów podwieszanych są sufity napinane, wykonane ze specjalnych, elastycznych folii.

Praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu sprawdzi się sufit podwieszany. Salon, kuchnia czy łazienka – wszystko zależy od pomysłów projektanta. W pokoju dziennym można dzięki niemu uzyskać nietuzinkowy charakter wnętrza, zwłaszcza jeśli sufity wykona się wielopłaszczyznowo i połączy z efektownym oświetleniem punktowym, które uzupełni światła główne. Z kolei sufit podwieszany w kuchni najlepiej wykonać z wodoodpornych płyt włóknisto-gipsowych lub odpornych na wilgoć płyt kartonowo-gipsowych.

Za pomocą sufitów podwieszanych z płyt kartonowo-gipsowych lub włóknisto-gipsowych można formować także skosy, łuki i podcienie.

Koszt montażu sufitu podwieszanego

Cena podwieszanego sufitu wiąże się z zastosowanymi rozwiązaniami. Najprostsze, jednopoziomowe sufity kasetonowe to wydatek rzędu 55 do prawie 80 złotych za metr kwadratowy. Zaletą tego rozwiązania jest szeroka gama produktów od najprostszych kształtów, po różne geometryczne wzory.

 

Kaseton Labe 50x50 cm

Materiał: polistyren EPS

Zobacz w sklepie »

Kaseton Luksemburg 2 50x50cm

Materiał: polistyren EPS

Zobacz w sklepie »

Jednopoziomowy sufit z płyt kartonowo-gipsowych to wydatek rzędu 75 do 85 złotych za metr kwadratowy, zaś wielopoziomowy to kilkanaście złotych za metr kwadratowy więcej. Najdroższe są sufity z elementami łukowymi, których cena zaczyna się od 100 złotych za metr kwadratowy.

Zalety sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany to przede wszystkim bezpieczeństwo przeciwpożarowe osłoniętego nim stropu. Szczególnie przydatny będzie on jako osłona drewnianych stropów w budynkach drewnianych.

Można go wykorzystać do budowy sufitów w budynkach, w których zastosowano prefabrykowane dźwigary kratownicowe więźby dachowej i zrezygnowano z tradycyjnego, lanego stropu.

Dzięki sufitowi podwieszanemu można przykryć stary strop lub ukryć wystające elementy konstrukcyjne. Sufit podwieszany obniża pomieszczenia, dzięki czemu łatwo można uzyskać poprawę ich proporcji. Jeśli ułoży się ponad nim wełnę mineralną, to zyska się dodatkową izolację termiczną oraz akustyczną. Przyda się to szczególnie wtedy, gdy nad sufitem znajduje się nieocieplone poddasze lub inne mieszkanie.

Montaż punktów świetlnych, różnego rodzaju czujników oraz wyprowadzeń instalacji wentylacji mechanicznej także zdecydowanie ułatwi właśniesufit podwieszanyKonstrukcjaumożliwi wygodny dostęp do instalacji - w razie potrzeby wystarczy unieść i zdemontować poszczególne kasetony.

Jak zainstalować sufit podwieszany krok po kroku

Decydując się na wybór sufitu podwieszanego, trzeba wybrać jego rodzaj. Instalację można zrealizować samodzielnie; zwłaszczasufit podwieszanykasetonowy nie wymaga prac mokrych. Dopiero w przypadku prac z płytami kartonowo-gipsowymi lub gipsowo-włóknistymi konieczne będą prace wykończeniowe na mokro.

Pierwsze kroki polegają na dokładnym zmierzeniu pomieszczenia, wyznaczeniu poziomu przyszłego sufitu i wyliczeniu odpowiedniej liczby elementów montażowych i wykończeniowych. Mając wszystkie niezbędne materiały, można przystąpić do montażu sufitu.

W wyznaczonym na sufit miejscu wytycza się za pomocą poziomicy poziome linie. Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsc montażowych dla wieszaków przeznaczonych dla głównych profili montażowych, które powinny być zamontowane w odległości około 1 metra od siebie. Do ścian na całym obwodzie pomieszczenia, na wysokości planowanego sufitu instaluje się profile UD z użyciem kołków szybkiego montażu. W stropie umieszcza się pręty z wieszakami obrotowymi, które po zakotwieniu prętów wygina się pod kątem prostym. Profile C docina się na wymiar pomniejszony o 1 centymetr, wsuwa się je w profile przyścienne i osadza na nich wieszaki. Dopiero wtedy montuje się profile nośne w odległości 40 centymetrów jeden od drugiego i co najwyżej 20 centymetrów od ścian. Profile nośne i profile C łączy się ze sobą łącznikami krzyżowymi, a potem cały szkielet poziomuje z użyciem poziomicy. Do tak przymocowanego szkieletu montuje się płyty kartonowo-gipsowe, przykręcając je za pomocą blachowkrętów do profili C. Odległości między blachowkrętami nie powinny przekraczać 20 centymetrów. Miejsca, gdzie są łebki blachowkrętów oraz miejsca łączenia płyt, szpachluje się i wygładza. Szczeliny wzmacnia się taśmą zbrojącą. Po zarobieniu spoin i ich wyschnięciu można przystąpić do nakładania tynku lub gładzi gipsowej, malowania sufitu lub montażu profili dekoracyjnych.

 

 

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść