Logo

Sufitowe dekoracje: listwy, kasetony i panele sufitowe. Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach

Sztukateria styropianowa kojarzy nam się przede wszystkim z bogato zdobionymi wnętrzami stylizowanymi na modłę pałacową. Okazuje się jednak, że kasetony sufitowe czy listwy przysufitowe mogą się z powodzeniem sprawdzić jako element wystroju nowoczesnych mieszkań. Podpowiadamy, jak je wykorzystać.

Nowoczesne wnętrza z artystycznym sufitem

Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu

Nowoczesne wnętrza lubią prostotę, ale i oryginalne połączenia. Wybierając do nich sztukaterię, możemy uzyskać zupełnie niespodziewany efekt, pasujący do współczesnego podejścia do aranżacji pomieszczeń. Przede wszystkim, zamiast skupiać się na bogato zdobionych listwach sufitowych czy płytach styropianowych na sufit, skoncentrujmy się na nieskomplikowanych formach.

Mogą to być zarówno zupełnie proste kasetony sufitowe, jak i listwy wykończeniowe styropianowe z delikatnymi zdobieniami – stawiajmy jednak na geometryczne ornamenty, zrezygnujmy całkowicie z motywów roślinnych, które narzucają pałacową stylistykę. Kluczem do sukcesu jest tutaj zachowanie umiaru.

Sztukateria w nowojorskim stylu – dlaczego listwy styropianowe powracają do łask?

Sztukateria styropianowa jest typowa dla nowojorskiego stylu wykończenia wnętrz i jest najlepszym dowodem na to, że wykorzystanie listew przysufitowych i kasetonów może być nowoczesne i bardzo efektowne. Tutaj również musimy pamiętać o prostocie – najlepiej, jeśli listwy będą miały proste linie; jeśli jednak zależy nam na bardziej wyszukanej dekoracji, zdecydujmy się na kaskadowe zdobienia.

Pamiętajmy również, że styl nowojorski nie ogranicza się tylko do dekoracji sufitowych – mamy również pełne pole do popisu, jeśli chodzi o sztukaterię styropianową lub gipsową ścienną. To właśnie dzięki niej i utrzymaniu wnętrza w odcieniach bieli możemy zyskać prawdziwie amerykański charakter naszego otoczenia.

Ozdoby sufitowe w artystycznym wnetrzu

Rodzaje kasetonów i listew sufitowych

Kasetony sufitowe i listwy wykończeniowe można podzielić ze względu na materiał wykonania – zobaczmy, czym różnią się poszczególne rodzaje sztukaterii:

MateriałZalety
Sztukateria styropianowa· Lekki materiał, nie obciąża ścian
· Spora trwałość
Sztukateria gipsowa· Nadaje się do malowania
· Łatwy montaż
· Duża plastyka materiału
Sztukateria poliuretanowa· Wysoka odporność na uszkodzenia
· Łatwa do utrzymania w czystości
· Szerokie możliwości formowania

Każde z rozwiązań ma swoje zalety, jednak to właśnie listwy przysufitowe poliuretanowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ raz zamontowane zachowują swój doskonale dekoracyjny czas na dłużej i nawet jeśli się w nie uderzy, nie niszczą się.

Listwy dekoracyjne i rozety sufitowe sposobem na metamorfozę wnętrz

Jeśli chcemy zmienić wystrój naszego otoczenia niskim kosztem i małym nakładem sił, świetnym sposobem na to jest zastosowanie właśnie sztukaterii sufitowej. Dzięki temu nie musimy wymieniać mebli, malować ścian czy zastępować całkiem tekstyliów dekoracyjnych nowymi, a wystarczy, że urozmaicimy wygląd naszego sufitu. Oprócz listew wykończeniowych styropianowych doskonale sprawdzą się tutaj np. rozety sufitowe, którymi najprędzej uzyskamy pożądany efekt – elementy powinny być dość duże, by zwracały na siebie uwagę osób wchodzących do pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że taka sztukateria styropianowa ma mieć wiele zawijasów i ornamentów – nawet prosta stylistyka rozety sufitowej zrobi na nas wrażenie!

Montaż listew przysufitowych

Rozety sufitowe styropianowe – dekoracyjne z oświetleniem

Warto wiedzieć, że rozety sufitowe występują najczęściej w połączeniu z lampami wiszącymi i wyjątkowo dobrze się z nimi prezentują. To właśnie taka sztukateria styropianowa stanowi bazę, do której przyczepiona jest lampa. Komponując ze sobą te dwa elementy, musimy pamiętać, by spasować je ze sobą stylistycznie. Ale to nie jedyne rozwiązanie.

Rozety sufitowe mogą być także zamontowane na sufitach podwieszanych w taki sposób, by w pewnym stopniu przykrywały źródło światła – pozostawiają jednak szczelinę, przez którą przesącza się blask. Nie jest to co prawda sposób na skuteczne oświetlenie wnętrza, ale na pewno ma doskonałą wartość dekoracyjną, która najlepiej sprawdzi się w aranżacjach o nowoczesnym charakterze.

Panele sufitowe LED – zalety paneli sufitowych

Bardzo ciekawym pomysłem na wykończenie sufitu we wnętrzach jest również zastosowanie paneli sufitowych LED, które będą uzupełniały płyty styropianowe na suficie. Takie panele najczęściej mają bardzo prosty, geometryczny kształt, a cała ich powierzchnia jest źródłem światła – do tego bardzo oszczędnym dzięki zastosowaniu technologii ledowej.

Panele sufitowe LED warto układać na suficie naprzemiennie z kasetonami styropianowymi, by uzyskać ciekawy efekt wykończeniowy w domu. Pamiętajmy jednak, żeby podczas wybierania sztukaterii styropianowej i paneli sufitowych LED postawić na elementy w takich samych rozmiarach – wówczas stworzymy symetryczną i estetyczną kompozycję.

Podświetlenie led w listwach sufitowych

Kasetony, sztukateria styropianowa i panele – poznaj ceny sztukaterii na ścianę

Ceny sztukaterii mogą być bardzo różne, ale najczęściej można powiedzieć, że listwy przysufitowe czy kasetony sufitowe nie są drogie. Same elementy dekoracyjne mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący. Jednak wiele zależy od wzoru, wielkości czy materiału wykonania sztukaterii.

Nowoczesne wnętrze stylizowane na klimat pałacowy

Inną kwestią są prace związane z mocowaniem sztukaterii – jeśli nie chcemy podjąć się tego zadania samodzielnie, musimy liczyć się z tym, że montaż kasetonów sufitowych, listew wykończeniowych ze styropianu czy rozet również może nas trochę kosztować. Cena za położenie 1 m² kasetonów sufitowych wyniesie ok. 20-40 zł, podobne stawki dotyczą metra bieżącego listew przysufitowych, choć należy pamiętać, że w dużych miastach mogą one być nieco wyższe.

Więcej o nowoczesnym wystroju mieszkań w naszej czytelni.

Przeczytaj więcej: Jakie dekory wybrać na łączenia ściany z sufitem?

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść