Logo

Świąteczny klimat w nowym domu – projekty domów z kominkiem

Choinka i dekoracje świąteczne tworzą bożonarodzeniową atmosferę – ale nie tylko one. O świąteczny klimat możemy zadbać już na etapie wybierania projektu mieszkania, w którym znajduje się salon z kominkiem w ścianie. Dzięki niemu w pomieszczeniu będzie cieplej, a co za tym idzie – także przytulniej. Nie tylko od święta.

Klimat palącego się kominka w domu

Dom w świątecznym klimacie – jak wykreować świąteczną atmosferę w mieszkaniu?

Na bożonarodzeniową atmosferę w mieszkaniu składa się mnóstwo elementów – liczą się rzecz jasna wszelkiego rodzaju dekoracje, na jakie się zdecydujemy. Obowiązkowa jest duża choinka przystrojona bombkami, światełkami i łańcuchami, ale możemy też postarać się o inne ozdoby. Ciekawie zaprezentują się girlandy zawieszone na poręczach i barierkach schodów, a także ustawione na półkach i stołach świeczniki. Postawmy też na ledowe łańcuchy, które nie dość, że przyjemnie oświetlą otoczenie, to jeszcze nie będą generowały wysokich rachunków za energię elektryczną.

Pamiętajmy jednak także o tym, jak głęboko w tradycjach bożonarodzeniowych zakorzeniony jest kominek w ścianie – to właśnie przez niego do naszych mieszkań miał przedostawać się Święty Mikołaj i zostawiać prezenty dla grzecznych dzieci. Pomysłów na kominek w salonie w kontekście świąt może być bardzo wiele – obudowę możemy obwiesić girlandami, a na półce nad nim ustawić świeczki lub inne stroiki świąteczne. Dlaczego jeszcze warto wybrać kominek?

Kominek w domu – co warto wiedzieć przed decyzją?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu z salonem z kominkiem, musimy być świadomi kilku najważniejszych faktów:

  • Instalacja kominka w ścianie może okazać się kosztowna i wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.
  • Należy regularnie przeprowadzać przegląd kominka, aby zachować jego szczelność, a więc i bezpieczeństwo w domu.
  • Podczas aranżowania pomieszczenia z kominkiem pamiętajmy, by nie ustawiać blisko niego mebli i innych przedmiotów mogących reagować na wysoką temperaturę.
  • Konieczne będzie też przygotowanie miejsca do składowania opału – najlepiej do palenia nadaje się drewno sezonowane przez 2 lata.
Kominek w salonie w narożu

Zalety płynące z posiadania kominka w domu

Czy warto mieć kominek? Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, ale nie jest również wolne od wad. Poznajmy je wszystkie:

ZaletyWady
Może pełnić funkcję ogrzewania uzupełniającego lub głównegoWysokie ceny instalacji
Wyjątkowy, magiczny klimat w salonieJeśli kominek jest głównym ogrzewaniem domu, ten może się szybko wychładzać pod naszą nieobecność
Kominek z płaszczem wodnym zapewnia tani dostęp do ciepłej wody
Ogrzewanie niezależne od dostawców energii

Zalety przewyższają wady, dlatego można stwierdzić, że warto mieć kominek w mieszkaniu, tym bardziej że w okresie świąt Bożego Narodzenia poczujemy się przy nim prawdziwie przytulnie, bezpiecznie i stworzymy domowe ognisko, wokół którego chętnie będzie się zbierać cała rodzina.

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto go wybrać?

Decydując się na ogrzewanie kominkowe, koniecznie przemyślmy również wybranie kominka z płaszczem wodnym. Miejmy jednak świadomość, że przepisy nie pozwalają na korzystanie z kominka jako jedynego źródła ogrzewania, choć możemy używać go częściej niż alternatywnych źródeł, co przyniesie nam spore korzyści finansowe. Właśnie w takich sytuacjach najlepiej sprawdza się kominek z płaszczem wodnym.

Dogrzewanie kominikiem w domu

Kominek z płaszczem wodnym zapewnia o wiele wyższą efektywność od zwykłego modelu – woda, którą jest wypełniony płaszcz wodny, nagrzewa się od spalanego drewna, a następnie jest przekazywana do grzejników i ogrzewania podłogowego, więc możemy w ten sposób ogrzać całe mieszkanie. Co więcej, takie ogrzewanie kominkowe pozwala także na przygotowywanie ciepłej wody do kąpieli tańszym kosztem niż w przypadku kotłów gazowych.

Na chłodne jesienno-zimowe wieczory – kominek czy koza w salonie?

Jeśli jednak zależy nam głównie na aspekcie dekoracyjnym i podnoszeniu ciepła jedynie w salonie, możemy rozważyć nie tylko montaż kominka w ścianie. Zamiennikiem będzie koza, która jest o wiele mniej wymagającym rozwiązaniem. Zapewnia co prawda o wiele mniej ciepła i nie da się jej wykorzystać jako ogrzewanie całego domu, ale na pewno poprawi przytulność i pomoże stworzyć świąteczną, magiczną atmosferę we wnętrzu. Należy pamiętać, że to o wiele tańsze rozwiązanie, a do tego nie wymaga ingerencji w strukturę budynku.

Kominek łączący klasykę z nowoczesnością – jak tego dokonać?

Pomysłów na kominek w salonie może być wiele, jednak do tej pory olbrzymią popularnością cieszyły się kominki francuskie i inne bogato zdobione modele. Taka stylistyka pasuje tylko do klasycznych wnętrz, nawiązujących do aranżacji sprzed lat, obecnie jednak z powodzeniem możemy dobrać również coś pasującego do nowoczesnych pomieszczeń.

Kominek w dużym salonie jako główne ciepło

Pamiętajmy, że kominek w ścianie to tylko wkład, którego wykończenie będzie już zależało od naszych preferencji. Coraz częściej na rynku można spotkać proste obudowy, które idealnie wpiszą się w koncepcję wnętrz o minimalistycznym charakterze – wybierzmy właśnie je, jeśli zależy nam na takim efekcie wykończeniowym.

Przegląd projektów domów z kominkiem

Nad kominkiem w ścianie salonu należy się zastanowić już na etapie wybierania projektu domu – wówczas mamy pewność, że cała konstrukcja jest odpowiednio trwała, a ogrzewanie kominkowe nie obciąża zanadto fundamentów. Poznajmy kilka projektów, w których uwzględniono pomysły na kominek w salonie:

  • Projekt domu Azyl 94,37 m² – to najlepszy dowód na to, że miejsce na kominek w ścianie znajdzie się nawet w niewielkim domu.


  • Projekt domu Elf 96,57 m²kominek zaraz przy wejściu do salonu to dobry pomysł w małych domach – ciepło dotrze również do innych wnętrz.


  • Projekt domu Faust 134,49 m²narożny kominek w ścianie to bardzo oryginalny wybór – świetnie sprawdzi się w nowoczesnym salonie.  • Projekt domu Kaszmir 139,40 m²umieszczenie kominka w centralnej części salonu połączonego z jadalnią sprawi, że stanie się on centrum życia w naszym domu.

Po więcej propozycji niezwykłych projektów domów z kominkiem zapraszamy do naszej wyszukiwarki.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ