Logo

Świąteczny klimat w nowym domu – projekty domów z kominkiem

Choinka i dekoracje świąteczne tworzą bożonarodzeniową atmosferę – ale nie tylko one. O świąteczny klimat możemy zadbać już na etapie wybierania projektu mieszkania, w którym znajduje się salon z kominkiem w ścianie. Dzięki niemu w pomieszczeniu będzie cieplej, a co za tym idzie – także przytulniej. Nie tylko od święta.

Klimat palącego się kominka w domu

Dom w świątecznym klimacie – jak wykreować świąteczną atmosferę w mieszkaniu?

Na bożonarodzeniową atmosferę w mieszkaniu składa się mnóstwo elementów – liczą się rzecz jasna wszelkiego rodzaju dekoracje, na jakie się zdecydujemy. Obowiązkowa jest duża choinka przystrojona bombkami, światełkami i łańcuchami, ale możemy też postarać się o inne ozdoby. Ciekawie zaprezentują się girlandy zawieszone na poręczach i barierkach schodów, a także ustawione na półkach i stołach świeczniki. Postawmy też na ledowe łańcuchy, które nie dość, że przyjemnie oświetlą otoczenie, to jeszcze nie będą generowały wysokich rachunków za energię elektryczną.

Pamiętajmy jednak także o tym, jak głęboko w tradycjach bożonarodzeniowych zakorzeniony jest kominek w ścianie – to właśnie przez niego do naszych mieszkań miał przedostawać się Święty Mikołaj i zostawiać prezenty dla grzecznych dzieci. Pomysłów na kominek w salonie w kontekście świąt może być bardzo wiele – obudowę możemy obwiesić girlandami, a na półce nad nim ustawić świeczki lub inne stroiki świąteczne. Dlaczego jeszcze warto wybrać kominek?

Kominek w domu – co warto wiedzieć przed decyzją?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu z salonem z kominkiem, musimy być świadomi kilku najważniejszych faktów:

  • Instalacja kominka w ścianie może okazać się kosztowna i wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.
  • Należy regularnie przeprowadzać przegląd kominka, aby zachować jego szczelność, a więc i bezpieczeństwo w domu.
  • Podczas aranżowania pomieszczenia z kominkiem pamiętajmy, by nie ustawiać blisko niego mebli i innych przedmiotów mogących reagować na wysoką temperaturę.
  • Konieczne będzie też przygotowanie miejsca do składowania opału – najlepiej do palenia nadaje się drewno sezonowane przez 2 lata.
Kominek w salonie w narożu

Zalety płynące z posiadania kominka w domu

Czy warto mieć kominek? Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, ale nie jest również wolne od wad. Poznajmy je wszystkie:

ZaletyWady
Może pełnić funkcję ogrzewania uzupełniającego lub głównegoWysokie ceny instalacji
Wyjątkowy, magiczny klimat w salonieJeśli kominek jest głównym ogrzewaniem domu, ten może się szybko wychładzać pod naszą nieobecność
Kominek z płaszczem wodnym zapewnia tani dostęp do ciepłej wody
Ogrzewanie niezależne od dostawców energii

Zalety przewyższają wady, dlatego można stwierdzić, że warto mieć kominek w mieszkaniu, tym bardziej że w okresie świąt Bożego Narodzenia poczujemy się przy nim prawdziwie przytulnie, bezpiecznie i stworzymy domowe ognisko, wokół którego chętnie będzie się zbierać cała rodzina.

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto go wybrać?

Decydując się na ogrzewanie kominkowe, koniecznie przemyślmy również wybranie kominka z płaszczem wodnym. Miejmy jednak świadomość, że przepisy nie pozwalają na korzystanie z kominka jako jedynego źródła ogrzewania, choć możemy używać go częściej niż alternatywnych źródeł, co przyniesie nam spore korzyści finansowe. Właśnie w takich sytuacjach najlepiej sprawdza się kominek z płaszczem wodnym.

Dogrzewanie kominikiem w domu

Kominek z płaszczem wodnym zapewnia o wiele wyższą efektywność od zwykłego modelu – woda, którą jest wypełniony płaszcz wodny, nagrzewa się od spalanego drewna, a następnie jest przekazywana do grzejników i ogrzewania podłogowego, więc możemy w ten sposób ogrzać całe mieszkanie. Co więcej, takie ogrzewanie kominkowe pozwala także na przygotowywanie ciepłej wody do kąpieli tańszym kosztem niż w przypadku kotłów gazowych.

Na chłodne jesienno-zimowe wieczory – kominek czy koza w salonie?

Jeśli jednak zależy nam głównie na aspekcie dekoracyjnym i podnoszeniu ciepła jedynie w salonie, możemy rozważyć nie tylko montaż kominka w ścianie. Zamiennikiem będzie koza, która jest o wiele mniej wymagającym rozwiązaniem. Zapewnia co prawda o wiele mniej ciepła i nie da się jej wykorzystać jako ogrzewanie całego domu, ale na pewno poprawi przytulność i pomoże stworzyć świąteczną, magiczną atmosferę we wnętrzu. Należy pamiętać, że to o wiele tańsze rozwiązanie, a do tego nie wymaga ingerencji w strukturę budynku.

Kominek łączący klasykę z nowoczesnością – jak tego dokonać?

Pomysłów na kominek w salonie może być wiele, jednak do tej pory olbrzymią popularnością cieszyły się kominki francuskie i inne bogato zdobione modele. Taka stylistyka pasuje tylko do klasycznych wnętrz, nawiązujących do aranżacji sprzed lat, obecnie jednak z powodzeniem możemy dobrać również coś pasującego do nowoczesnych pomieszczeń.

Kominek w dużym salonie jako główne ciepło

Pamiętajmy, że kominek w ścianie to tylko wkład, którego wykończenie będzie już zależało od naszych preferencji. Coraz częściej na rynku można spotkać proste obudowy, które idealnie wpiszą się w koncepcję wnętrz o minimalistycznym charakterze – wybierzmy właśnie je, jeśli zależy nam na takim efekcie wykończeniowym.

Przegląd projektów domów z kominkiem

Nad kominkiem w ścianie salonu należy się zastanowić już na etapie wybierania projektu domu – wówczas mamy pewność, że cała konstrukcja jest odpowiednio trwała, a ogrzewanie kominkowe nie obciąża zanadto fundamentów. Poznajmy kilka projektów, w których uwzględniono pomysły na kominek w salonie:

  • Projekt domu Azyl 94,37 m² – to najlepszy dowód na to, że miejsce na kominek w ścianie znajdzie się nawet w niewielkim domu.


  • Projekt domu Elf 96,57 m²kominek zaraz przy wejściu do salonu to dobry pomysł w małych domach – ciepło dotrze również do innych wnętrz.


  • Projekt domu Faust 134,49 m²narożny kominek w ścianie to bardzo oryginalny wybór – świetnie sprawdzi się w nowoczesnym salonie.  • Projekt domu Kaszmir 139,40 m²umieszczenie kominka w centralnej części salonu połączonego z jadalnią sprawi, że stanie się on centrum życia w naszym domu.

Po więcej propozycji niezwykłych projektów domów z kominkiem zapraszamy do naszej wyszukiwarki.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść