Logo

Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze

Kategorie: Blog

Świetliki tunelowe na dachu to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli doświetlić odpowiednio każde wnętrze, w którym nie da się zamontować okna. Nowoczesne świetliki instaluje się łatwo bez względu na rodzaj dachu.

Żadne sztuczne światło nie zastąpi naturalnego. Producenci stolarki okiennej już dawno to zauważyli, dlatego proponują obecnie szeroką gamę świetlików tunelowych. Ich zadaniem jest doprowadzenie światła słonecznego tam, gdzie nie można zamontować okna. Świetliki dachowe sprawdzają się doskonale w łazienkach, korytarzach i innych pomieszczeniach.

świetlik kuchnia

Świetlik tunelowy do dachów skośnych

Świetliki tunelowe wykorzystywane są tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania okna dachowego. Taki świetlik nadaje się nie tylko do dachów płaskich, ale również skośnych. Trzeba jednak pamiętać, że do każdego rodzaju dachu nadają się nieco inne świetliki i trzeba je stosownie dobrać. W przypadku dachów skośnych można zazwyczaj montować świetliki przy nachyleniu 15–60°. Wykorzystuje się do tego zarówno świetliki z tunelami elastycznymi, jak i sztywnymi. Te ostatnie możliwe są jednak do zamontowania tylko wtedy, gdy element okienny na dachu znajduje się bezpośrednio pod elementem sufitowym świetlika.


Świetliki tunelowe – ozdobny element wnętrza

Wiele osób zastanawia się, jak zamontować świetlik dachowy, ale nie wszyscy zwracają uwagę na jedną ważną kwestię – świetlik tunelowy to także element wnętrza. Ma to oczywiście swoje konsekwencje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki świetlik pełnił nie tylko funkcję użytkową, ale był również elementem ozdobnym. Ogromny wybór świetlików dachowych na rynku pozwala bez problemu wybrać taki model, który będzie pasował do danego wnętrza.

Najlepiej wybrać taki element sufitowy świetlika, który stylem będzie harmonizował z aranżacją wnętrza. Nie zawsze musi być to standardowy biały pierścień – warto postawić na taki świetlik, który stanie się ważnym elementem wnętrza i będzie przyciągał wzrok. Element sufitowy może na przykład przypominać nowoczesną lampę, która w dodatku umożliwi ustawienia kąta padania światła i jego natężenie. Możliwości jest bardzo wiele, a niektóre świetliki to prawdziwe arcydzieła sztuki wzorniczej.


Ile światła dostarcza świetlik?

O dużym znaczeniu dobrego oświetlenia wnętrza nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, a zadaniem świetlika tunelowego jest właśnie dostarczanie światła słonecznego. Wpada ono przez element dachowy, potem jest odbijane w rurze i przedostaje się do wnętrza poprzez element sufitowy. W czasie słonecznego dnia świetlik dachowy może dostarczyć nawet 14 razy więcej światła niż żarówka o mocy 60 W. Należy jednak pamiętać, że całkowita ilość dostarczanego przez świetlik tunelowy światła zależy od wielu czynników jak np. szerokość geograficzna, położenie domu względem stron świata, pogoda, godzina, pora roku i długość rury.


Rodzaje świetlików dachowych

Na rynku można znaleźć różne rodzaje świetlików dachowych o odmiennej konstrukcji. Znacznie ułatwia to wybranie takiego, który będzie najlepiej odpowiadał warunkom panującym w danym miejscu i konstrukcji domu. Świetlik dachowy płaski montowany jest na dachach o bardzo dużym spadzie i tam, gdzie wielkość otworu dachowego nie może być duża ze względu na warunki konstrukcyjne. Wokół elementu dachowego montuje się wtedy dodatkowe uszczelnienie, które chroni przed zbierającym się śniegiem i wodą.

Świetlik łukowy przeznaczony jest do dachów płaskich, o małych spadkach i do dachów dwuspadowych. Takie świetliki wykonywane są najczęściej z płyt poliwęglanowych. Ze względu na łukowy kształt nie zbiera się na nich śnieg ani woda. Innym wariantem takiego rozwiązania jest świetlik kopułowy. Na rynku znajdziemy także świetliki dostosowane do blachy trapezowej. Do tego świetliki tunelowe można podzielić na wyposażone w sztywną lub elastyczną rurę światłonośną.

świetlik w salonie


Miejsce na świetlik dachowy

W każdym domu powinna istnieć możliwość rozjaśnienia dowolnego miejsca. Najlepiej, jeśli to można zrobić właśnie za pomocą światła naturalnego. Z tego powodu nie jest rzadkością, że świetlik jest montowany na schodach i w wielu różnych pomieszczeniach. Równie dobrze świetlik może się sprawdzić w salonie, w którym nie ma możliwości zamontowania nawet jednego okna dachowego – w dużych salonach potrzeba by zwykle kilku świetlików – a także w kuchni. W przypadku tego ostatniego pomieszczenia świetlik stosuje się zwykle wtedy, gdy kuchnia znajduje się tuż pod dachem o bardzo dużym kącie nachylenia lub gdy łączy się z salonem.

Często świetlik instalowany jest w łazience. Ze względu na prywatność w takim pomieszczeniu nie zawsze jest możliwe zamontowanie okna – dzięki świetlikowi można jednak zapewnić dostęp do naturalnego światła przez cały dzień. Nie tylko pozwoli to obniżyć rachunki za prąd, ale także wpłynie pozytywnie na samopoczucie domowników. Do tego w element sufitowy można wmontować oprawę świetlną LED, która wieczorem rozjaśni pomieszczenie.


Kiedy świetlik jest najbardziej efektywny?

Świetlik tunelowy najlepiej sprawdza się wtedy, gdy jego element zewnętrzny zostanie zamontowany na południowej, najbardziej nasłonecznionej części dachu. Usytuowanie tego elementu musi zostać precyzyjnie dobrane, aby pominąć miejsca zacienione, np. przez sąsiedni budynek.

W małym pomieszczeniu wystarczy zwykle jeden świetlik, w dużych będzie potrzebnych nawet kilka. Ich liczba zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia. Na przykład na schodach lub w korytarzu nie potrzeba tak dużo światła jak w łazience czy kuchni. Zwykle w pomieszczeniach o powierzchni do 16 m2 umieszcza się jeden świetlik dachowy.

Świetliki tunelowe to skuteczny sposób na dostarczenie światła słonecznego do tych pomieszczeń, w których nie ma okien. Dzięki temu można nie tylko skutecznie rozświetlić różne miejsca w domu, ale także ograniczyć wydatki na energię elektryczną.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść