Logo

Sypialnia małżeńska z garderobą i łazienką czyli MASTER BEDROOM - inspiracje klimatyczne komfortowej strefy nocnej

Przystosowanie jednego pomieszczenia tak, by służyło do spania, mycia i ubierania się jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które sprawdza się w zabieganej codzienności. W ten sposób powstaje prywatna przestrzeń, która pozwala na to, by w jednym miejscu różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.

Czym jest główna sypialnia, zwana z angielska master bedroom? Za nieco tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się połączenie trzech pomieszczeń: sypialniłazienki garderoby. Taką formę sypialni można spotkać w nowoczesnych apartamentowcach w dużych miastach. Często zastanawiają się nad nią również osoby, które są na etapie projektowania domów jednorodzinnych czy mieszkań.

Czym jest „apartament rodziców”?

Zaprojektowanie prywatnego apartamentu rodziców (master bedroom) to coraz popularniejszy pomysł, do którego wdrożenia potrzeba jednak odpowiedniej ilości miejsca. Zespół przeznaczonych tylko dla gospodarzy pomieszczeń takich jak, łazienka i garderoba daje przede wszystkim niezależność gospodarzom domu. To ich świat, w którym nie muszą czekać w kolejce, aby się rano umyć ani przeszukiwać wspólnej dla wszystkich domowników szafy, żeby skompletować strój. Jest przestrzenią, która pozwala na zachowanie intymności, a jednocześnie pozwala usprawnić codzienne czynności, takie jak poranna toaleta.

Strefa  nocna małużeńska pokoj sypialny z łazienką

„Master bedroom”, czyli najważniejsza sypialnia w domu

Jak duża powinna być główna sypialnia? Do tego celu wystarczy powierzchnia 24–35 mkw., którą urządza się wraz z aneksami. Plan głównej sypialni najlepiej przygotować wraz z projektantem. Jest to bowiem dość skomplikowany zespół pomieszczeń, a przy opracowywaniu jego aranżacji trzeba wziąć pod uwagę kilka uniwersalnych zasad. Dotyczą one przede wszystkim układu i wymiaru poszczególnych elementów układu. Łazienka i garderoba muszą być tak rozlokowane, aby dostęp do nich był komfortowy. Dzięki temu wystarczy tylko otworzyć drzwi do łazienki, aby „master bedroom” stał się pokojem kąpielowym lub do garderoby – by sypialnia przeistoczyła się w ubieralnię.

Zasady prawidłowego rozplanowania wnętrza z „master bedroom”

apartamencie rodziców podstawowym wyposażeniem jest dwuosobowe łóżko, najczęściej mające 160 cm szerokości i 200 cm długości. Aby dostęp do niego był swobodny, po obu jego stronach powinna znaleźć się 70-centymetrowa przestrzeń. Oprócz tego trzeba w pomieszczeniu zaplanować miejsce na meble i uwzględnić szerokość skrzydeł drzwi (zazwyczaj 80 cm). Tym samym wiemy już, że dla komfortu przemieszczenia się, główna sypialnia musi mieć co najmniej 3 m szerokości i 3 m długości, czyli 9 mkw.

Wielkość sypialni a master bedroom

Jeśli chodzi o wielkość garderoby, to powinna w niej przypadać 1,5 m na osobę oraz 1 m na część wspólną. Oprócz tego dolicza się jeszcze szuflady do przechowywania rzeczy osobistych i bielizny. Jeśli jednak zamierzamy w niej jeszcze przechowywać buty, walizki i ubrania wierzchnie, metraż trzeba będzie zwiększyć. Z kolei minimalna wielkość łazienki z prysznicem powinna wynieść 2,5 mkw.

„Master bedroom”, czyli funkcjonalna garderoba dla pani domu

O przestrzennej garderobie marzy chyba każda pani domu. Jest to pomieszczenie, w którym nic się nie gniecie i łatwo wyszukać najpotrzebniejsze w danym momencie rzeczy. W tak urządzonej garderobie buty i ubrania będą odpowiednio rozdzielone, a deska do prasowaniapościelkocezapasowe ręcznikikosmetyki i inne drobiazgi również będą miały swoje osobne miejsce. Idealna będzie więc taka szafa, w której zmieści się wszystko, czego gospodyni potrzebuje i chce mieć pod ręką.

Strefy dzienna i nocna a wygodna komunikacja w domu

Idealny rozkład pomieszczeń w domu parterowym powinien opierać się na wydzieleniu strefy dziennej i nocnej oraz wygodnym układzie komunikacyjnym. W strefie dziennej, czyli tzw. otwartej, powinny znaleźć się kuchnia, jadalnia, salon i najlepiej jeszcze mała toaleta. Strefa nocna z kolei obejmuje sypialnie, łazienkę przeznaczoną dla domowników oraz garderobę. W tej przestrzeni wszyscy będą mogli zarówno odpoczywać, jak i pracować, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Tym samym miejsca prywatne poszczególnych mieszkańców domu są odseparowane od tych, w których można spędzać czas wspólnie z innymi.

Garderoba w sypialni - jako master bedroom

Podczas projektowania układu pomieszczeń zarówno w małym, jak i w dużym domu parterowym warto więc pamiętać o powyższych zasadach. Wnętrza, które znajdują się w obszarze jednej części funkcjonalne, powinny być blisko siebie, a poszczególne strefy – wyraźnie oddzielone. Hol i korytarze tworzą z kolei domowe ścieżki do poszczególnych pomieszczeń i powinny mieć odpowiednią szerokość.

Garderoba w pokoju dziecięcym i w sypialni rodziców

Dodatkowe pomieszczenia na ubrania i inne przedmioty codziennego użytku przydają się w każdym domu. Garderoba sprawdza się świetnie zarówno w apartamencie rodziców, jak i w pokoju dziecięcym. Likwiduje bowiem konieczność zakupu i problem z ustawieniem dodatkowych szaf i półek. Aby jednak właściwie spełniała swoje zadanie, powinna być odpowiednio rozplanowana. Liczbę i układ wieszaków, półek oraz szuflad dopasowuje się do ilości przedmiotów, które będzie się w niej przechowywać. W przypadku dzieci trzeba wziąć pod uwagę również zabawki i inne akcesoria dziecięca, które również mogą do niej trafić.

Garderoba w projekcie domu parterowego

Gdzie powinna znajdować się garderoba w domu parterowym? Najlepszą lokalizacją są sypialnie. Bliskość tych dwóch pomieszczeń ułatwia bowiem domownikom dostęp do potrzebnych im rzeczy. O jej funkcjonalności będzie też decydował kształt – za optymalny uważa się kwadrat. Wówczas głębokie szafy można rozplanować wzdłuż ścian, a pomiędzy nimi zrobić swobodne przejście. Przyda się w niej odpowiednie oświetlenie i wentylacja.

Fregata projekt - Poddasze 74.21 m² + strych 13,94 m2

Rzuty dla projektu: Fregata

Duet  projekt - Piętro 51.51 m²

Rzuty dla projektu: Duet

Biorąc pod uwagę panujący obecnie trend udostępniania coraz większej wspólnej przestrzeni domowej, taka prywatna strefa jak „master bedroom” jest bardzo pożądana. Zyskuje się w ten sposób możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami, które ją tworzą: łazienką, sypialnią i garderobą.

Projekt domu Pasat 183.31m²

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść