Logo

System automatycznego podlewania ogrodu.

Kategorie: Otoczenie

Ogród wraz z roślinami i trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pozbawione wody rośliny bardzo szybką usychają. Podlewanie ręcznie jest uciążliwe i niewygodne. Rozwiązaniem jest stosowanie systemów automatycznego podlewania ogrodu.

W ogrodzie zazwyczaj rosną różne gatunki, które charakteryzują się zróżnicowanymi wymogami nie tylko glebowymi, ale również do poziomu nawodnienia. W naszym klimacie nieregularność opadów jest regułą, warto więc zadbać o to, aby nasze rośliny miały prawie idealne warunki do rozwoju. Prawidłowe nawadnianie wymaga dokładności i systematyczności, ponieważ już kilkudniowe opóźnienie może wpłynąć na kondycję roślinności. Szczególne trudne w utrzymaniu są trawniki, gdyż trawa posiada krótkie ukorzenienie i potrzebuje ciągłego dopływu wody.

Same oszczędności

Podlewanie za pomocą klasycznych zraszaczy jest nie tylko czasochłonne, ale i nieekonomiczne, co przy wzrastających opłatach za wodę ma kluczowe znaczenie. Dobrym rozwiązaniem są precyzyjne systemy nawadniania ze zraszaczami wynurzalnymi oraz mikronawadnianiem, czyli dostarczaniem do do gleby odpowiednio małej dawki wody lub nawozów w postaci roztworów w postaci kropel, strug lub mgły. Dzięki takiemu podaniu roślina wraz z systemem korzeniowym ma zapewnione odpowiednie nawadnianie. Systemy nawadniania nie tylko korzystnie wpływają na rośliny, ale są ekonomiczne i pozwalają optymalnie gospodarować wodą, a tym samym kontrolować wydatki.

System automatycznego nawadniania warto założyć nawet w małym ogrodzie. Montaż podziemnej część instalacji wykonujemy po zakończeniu prac ziemnych, a przed rozpoczęciem ułożenia nawierzchni czy budowy elementów małej architektury. Montaż nadziemnej części systemu, czyli zraszaczy, linii kroplujących, itp. wykonujemy po posadzeniu roślin i założeniu trawnika. System automatycznego nawadniania można także zamontować w istniejącym już ogrodzie, ale w tym przypadku konieczna może być ingerencja w znajdujące się w nim obiekty.

Wykonanie projektu i zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania jest dość skomplikowane. Aby więc uniknąć błędów wykonawczych, pracę najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Obok gwarancji, możemy w taki wypadku liczyć również na serwis i darmowe i pomoc.
Koszt wykonania systemu automatycznego nawadniania zależy od wielkości terenu (im większy, tym niższa cena), jego ukształtowania oraz rodzaju źródła wody. W ogrodzie o powierzchni ok. 1000 m2 cena będzie kształtowała się na poziomie kilkunasty tysięcy

Jak dbać o system automatycznego nawadniania? Wiosną zanim go uruchomimy należy przeczyścić dysze i wyregulować zasięg zraszaczy oraz wykonać przegląd elektrozaworów. Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie mają bowiem negatywny wpływ na poszczególne części instalacji.
Jesienią wyłączamy system i zabezpieczamy go przed mrozem, montując w tym celu zawory odwadniające, które odprowadzają wodę z instalacji po każdym cyklu nawadniania.

Jak podlewać?

Latem, podlewanie trawnika powinno odbywać się wczesnym rankiem lub po zmierzchu, kiedy słońce nie odparowuje błyskawicznie wody. Podlewanie w czasie dużego nasłonecznienia może doprowadzić do wypalania liści, kiedy to krople wody skupiają promienie słoneczne. Ilość wody wykorzystanej do optymalnego podlania trawnika zależy od gruntu. Przyjmuje się, że optymalna dawka wody wynosi 5 litrów na 1m kwadratowy dla gruntu przepuszczalnego i 3 litry dla gruntu nieprzepuszczalny jak np. gliny. Warto też pamiętać, że lepiej podlewać obficie i rzadziej, niż mało i często.

Odpowiedniego podlewania wymagają drzewka i krzewy iglaste. Przede wszystkim nie wolno zraszać roślin po igłach ponieważ przyczynia się to to rozwoju grzybów, a co za tym idzie chorób, które mogą poważnie zaszkodzić roślinie. Dodatkowo krople na zielonej masie, skupiając promienie słoneczne, będą powodować uszkodzenia mechaniczne w wyniku czego gałązki nie tylko zbrązowieją, ale w dużej mierze po prostu obumrą. Martwa tkanka natomiast stanie się idealną pożywką dla bakterii, pasożytów oraz patogenów. Najlepszym sposobem jest podlewanie na miseczkę. Polega to na wykopaniu wokół rośliny zagłębienia, w którym regularnie będzie mogła zbierać się woda.

Fot. Gardena

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść