Logo

System segregacji odpadów w domu: praktyczne porady na segregację śmieci

Kategorie: Blog Otoczenie Prawo

Poprawna segregacja śmieci pozwala oddzielić odpady, których nie można ponownie przetworzyć, od pełnowartościowych surowców, nadających się do odzyskania. Wiele osób wciąż ma jednak wątpliwości, jak właściwie segregować śmieci i do jakich pojemników wrzucać poszczególne rodzaje odpadów. Oto co warto wiedzieć o tym procesie.

Systemy recyklingu w domu

Zapoznaj się z zasadami poprawnej segregacji w Twojej gminie

Zasady segregacji odpadów są określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Przepisy dotyczące Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów weszły w życie 1 lipca 2017 roku i obowiązują na terenie całego kraju. Wszelkie informacje dotyczące zasad prawidłowej segregacji odpadów można odnaleźć na stronie internetowej zamieszkiwanej przez nas gminy, jednak zgodnie z przyjętym rozporządzeniem odpady komunalne należy zbierać w podziale na następujące frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane.

Do obowiązków każdej gminy należy zapewnienie możliwości selektywnej zbiórki odpadów na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, w tym udostępnienie właściwie oznaczonych pojemników służących do ich zbierania. Są to odpowiednio:

  • papier – pojemniki niebieskie;
  • szkło – pojemniki zielone;
  • metale i tworzywa sztuczne – pojemniki żółte;
  • odpady biodegradowalne – pojemniki brązowe;
  • odpady zmieszane – pojemniki czarne.
     
Co wrzucamy do zielonego pojemnika?

Jak segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz organiczne odpady biodegradowalne?

O ile większość z nas nie ma problemu z tym, gdzie wyrzucić opakowanie kartonowe czy plastikową butelkę, segregowanie niektórych odpadów wciąż sprawia nam trudności. Gdzie wyrzucamy baterie? Co wrzucamy do żółtego, a co do zielonego pojemnika, a czego nie wyrzucać do każdego z nich? Dla ułatwienia – warto skorzystać z poniższych tabel:

PAPIER
Należy wyrzucać:Nie należy wyrzucać:
- opakowania z papieru, karton, tekturę- katalogi, ulotki, gazety i czasopisma- papier szkolny i biurowy, zeszyty, książki, zadrukowane kartki- papier do pakowania- torby i worki papierowe- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych- papieru lakierowanego i powleczonego folią- zatłuszczonego lub silnie zabrudzonego papieru- kartonów po mleku i napojach- papierowych worków po nawozach i materiałach budowlanych- pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych- zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych
SZKŁO
Należy wyrzucać:Nie należy wyrzucać:
- butelki i słoiki po napojach i żywności, w tym także po alkoholu i olejach roślinnych- szklane opakowania po kosmetykach- ceramiki, doniczek, porcelany, kryształów- szkła okularowego i żaroodpornego- zniczy zawierających wosk- żarówek i świetlówek, reflektorów- opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych- luster, szyb okiennych i zbrojonych- monitorów i lamp telewizyjnych- termometrów i strzykawek
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Należy wyrzucać:Nie należy wyrzucać:
- plastikowe butelki po napojach (odkręcone i zgniecione)- nakrętki, kapsle, zakrętki do słoików- plastikowe opakowania po żywności- opakowania wielomateriałowe, takie jak kartony po mleku i sokach- opakowania po środkach czystości i kosmetykach- plastikowe torby, worki, reklamówki- aluminiowe puszki po napojach i sokach- puszki po konserwach- folię aluminiową- metale kolorowe- butelek i pojemników z zawartością- plastikowych zabawek- opakowań po lekach, artykułów medycznych- opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych- zużytych baterii i akumulatorów- pojemników po farbach i lakierach- sprzętu elektronicznego i AGD
ODPADY BIODEGRADOWALNE
Należy wyrzucać:Nie należy wyrzucać:
- odpadki warzywne i owocowe- gałęzie, skoszoną trawę, liście, kwiaty- trociny i korę drzew- niezaimpregnowane drewno- resztki jedzenia - kości i odchodów zwierząt- oleju jadalnego- popiołu z węgla kamiennego- leków- drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych MDF- ziemi i kamieni- innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

Warto przy tym zaznaczyć, że w niektórych gminach obowiązują osobne pojemniki na szkło bezbarwne i kolorowe. W takim przypadku na szkło bezbarwne przeznaczone są pojemniki białe, a na szkło kolorowe – zielone.

Segregacja śmieci w domu pojemniki

Co natomiast należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane?

Wszystko, czego nie da się odzyskać w procesie recyklingu. Wyjątkiem są odpady niebezpieczne, takie jak zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, świetlówki, odpady po środkach żrących czy zużyty sprzęt RTV i AGD. Te przedmioty można oddawać w wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach lub w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które są organizowane przez gminę.

Jak segregować śmieci w domu i skąd wziąć miejsce na tyle koszy?

Choć zasad poprawnego segregowania śmieci można się łatwo nauczyć, problemem zwykle okazuje się brak wystarczającej ilości miejsca w domu. Pod zlewem, gdzie zdecydowana większość z nas trzyma kosze na śmieci, często nie mieszczą się więcej niż dwa pojemniki, do których możemy wyrzucać odpady.

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu

W takiej sytuacji pod zlewem kuchennym wystarczy postawić właśnie dwa kosze: jeden na odpady zmieszane, a drugi na odpady ulegające biodegradacji. Praktycznym rozwiązaniem są wysuwane kosze na śmieci, które można łatwo zamontować w szafce. By jak najlepiej wykorzystać przestrzeń pod zlewem, możemy też zdecydować się na pojemniki szafkowe do wieszania na drzwiach.

Co jednak zrobić z pozostałymi odpadami?

Wyznaczmy dodatkowe miejsce do segregacji śmieci w domu, w którym będziemy mogli składować papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne do czasu ich wyniesienia. Tak przechowywane odpady nie powinny też utrudniać utrzymania porządku w domu czy mieszkaniu.

Segregacja śmieci pod zlewem

Choć odpowiednie segregowanie śmieci może początkowo wydawać się skomplikowane, warto zapamiętać jego zasady. Właściwie posegregowane odpady przestają bowiem być śmieciami – stają się wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać. Recykling natomiast pozwala zaoszczędzić ograniczone zasoby naturalne i zmniejszyć szkodliwy wpływ działalności człowieka na środowisko. Krótko mówiąc: segregacja ma sens!

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ