Logo

Systemy bram garażowych – wybór i porównanie kosztów automatyki do bram

Brama garażowa z napędem zwiększa komfort codziennych czynności związanych z parkowaniem pojazdu. Dobór systemu warto przeprowadzić już na etapie projektowania domu lub garażu wolnostojącego, gdyż ułatwia to rozplanowanie instalacji elektrycznej oraz dopasowanie bramy o odpowiedniej wielkości i szczelności. Który rodzaj bramy wybrać i jaki budżet warto przeznaczyć na dobrą automatykę garażową?

Systemy bram wjazdowych

Jaka automatyka do bramy garażowej i wjazdowej?

Garaż otwierany przy pomocy pilota lub aplikacji na urządzenia mobilne to wygoda i oszczędność czasu dla osób, które często poruszają się samochodem, motocyklem czy rowerem bądź zdarza im się majsterkować. Sięgając po rozwiązania renomowanych producentów automatyki do bram garażowych wjazdowych, takich jak Hörmann czy Wiśniowski, nie tylko nie musimy wysiadać z pojazdu podczas parkowania w deszczu czy śniegu, ale i zyskujemy wszystkie zalety rozwiązań systemowych, np. zabezpieczenia przed podważeniem (włamaniem), przytrzaśnięciem palców, przycięciem czy zgnieceniem oraz wysoką stabilność i energooszczędność napędu.

W przypadku zaawansowanych konstrukcji możemy również zaprogramować bramy wedle potrzeb, dzięki czemu otworzą się one automatycznie przed powrotem domowników z pracy i zostaną zamknięte po zmroku. Zaletą sprawdzonych systemów bram garażowych jest również łatwy dostęp do akcesoriów i niezbędnych części zamiennych, co sprzyja niedrogiej eksploatacji oraz umożliwia dostosowanie zestawu do indywidualnych potrzeb.

Wybór najlepszego napędu i siłowników do bram garażowych

Zakup napędu lub siłownika uzależniony jest od technologii otwierania bramy garażowej oraz jej wagi i wymiarów. Do najpopularniejszych rozwiązań w garażach wolnostojących oraz tych wkomponowanych w bryłę budynku należą konstrukcje uchylne oraz segmentowe, gdyż w przeciwieństwie do bram rozwieranych pracują one efektywnie również w czasie wietrznej pogody, oferują doskonałą izolację cieplno-akustyczną oraz zajmują mniej miejsca.

Warto pamiętać, że każdy silnik do bramy garażowej ma nieco inną prędkość przesuwu, a jego prawidłowe działanie normuje liczba cykli otwierania w ciągu dnia. Wydajne napędy ze zdalnym sterowaniem radiowym pracują nawet dwa razy szybciej od podstawowych wersji, przemieszczając bramę o nawet 22 cm/s. Oferują też nawet 10 razy więcej pełnych, bezproblemowych cykli otwierania w ciągu dnia. Dobra automatyka do bram garażowych powinna każdorazowo mieć mechaniczne zabezpieczenie ryglujące. Dzięki niemu nie ma możliwości podważenia bramy nawet po wyłączeniu zasilania budynku, co eliminuje ryzyko włamania.

Segmentowa brama garażowa – w jakie systemy musi być wyposażona?

Projekty domów uwzględniające łatwe otwieranie i zamykanie bramy garażowej korzystają z zalet rozwiązań segmentowych z automatyką. Konstrukcja z ruchomych, przesuwnych lub podnoszonych paneli nie wysuwa się poza lico budynku, dzięki czemu, stawiając samochód na niewielkim podjeździe, nadal możemy w łatwy sposób odemknąć garaż.

Wymiary bramy garażowej segmentowej pozwalają na montaż systemu właściwie w każdym otworze garażowym. Jest to też najlepsza brama garażowa, jaką można zamontować w ogrzewanym pomieszczeniu i domu – wielostronne uszczelnienie ogranicza straty ciepła i chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, co przekłada się na wyższą efektywność energetyczną budynku i niższe koszty jego eksploatacji.

By cieszyć się bezproblemowym działaniem bramy segmentowej, warto upewnić się, że poza wspomnianym wcześniej zabezpieczeniem przeciwpodważeniowym system ma też czujnik przeszkód chroniący osoby i pojazdy w zasięgu zamknięcia przed przytrzaśnięciem. Przydatna może okazać się również funkcja łagodnego rozruchu i wyhamowania, zapewniająca wolne zużycie mechanizmu otwierającego oraz tryb superszybki przyspieszający pracę napędu o nawet 50%.

Systemy automatyki do bram garażowych – zdalnie czy na pilot?

Większość napędów do bram garażowych jest wyposażona w specjalny moduł sterujący z radiowym odbiornikiem. Dzięki niemu użytkownicy mogą włączyć lub wyłączyć otwieranie bramy, naciskając przycisk na dedykowanym pilocie bezprzewodowym. Kompaktowy pilot łatwo jednak zgubić lub zapodziać dlatego producenci bram zalecają instalację dodatkowych urządzeń sterujących. Wśród nich znajdziemy zarówno proste wyłączniki kluczykowe, zamki z kodem oraz skanery kart magnetycznych czy linii papilarnych. Jeśli planujemy otwierać bramę przy pomocy smartfona lub tabletu, niezbędny jest zakup systemu wyposażonego w moduł zdalnego sterowania GSM.

Sterowanie pilotem garażowym

Którą bramę garażową wybrać: Hörmann czy Wiśniowski? Koszt bramy segmentowej – porównanie

Ile kosztuje segmentowa brama garażowa Wiśniowski lub Hörmann? Na cenę systemu wpływ ma wiele czynników, takich jak technologia bramy, rodzaj docieplenia czy wydajność silnika. Do tego doliczyć należy również koszty związane z montażem i regulacją osprzętu. Na bramie garażowej nie warto oszczędzać – wybierając rozwiązania producentów z wieloletnim doświadczeniem, zyskamy pewność, że wszystkie elementy konstrukcji są bezpieczne dla użytkownika oraz spełniają rygorystyczne normy jakościowe.

Podstawowe bramy garażowe segmentowe Hörmann z napędem ProLift 500 kupimy obecnie już za 2359 zł (bez VAT). Zestaw zawiera m.in. dwa piloty bezprzewodowe, pełne (izolowane) segmenty o grubości 42 cm oraz dodatkową ochronę ościeżnicy. Brama UniTherm 60 mm z oferty Wiśniowskiego to koszt 549 zł (cena promocyjna). Po doliczeniu niezbędnej automatyki i elementów montażowych łączny zakup systemu to wydatek oscylujący w przedziale 2200 – 2500 zł. W rankingach bram garażowych bez problemu znajdziemy też konstrukcje premium dedykowane wymagającym użytkownikom, którzy chcą zyskać dodatkowo designerski wygląd paneli oraz wydajniejsze napędy. W cenniku 2018 bram garażowych Hörmann są to ekskluzywne konstrukcje wypełnione litym drewnem, wyposażone w silnik SupraMatic P, a w przypadku bram Wiśniowskiego minimalistyczne panele PRIME.

Brama garażowa konstrukcja

Duży wybór kolorów, powierzchni czy szczelności bram garażowych umożliwia łatwe dopasowanie konstrukcji zarówno do wyglądu domu, jak i wymagań dot. efektywności energetycznej budynku. Za niewiele ponad 2200 zł otrzymujemy również sprawdzoną automatykę bezprzewodową, której bezpieczeństwo i niezawodność potwierdza gwarancja uznanego producenta, takiego jak Hörmann czy Wiśniowski.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść