Logo

Systemy inteligentnego sterowania domem.

Wręcz nieograniczone możliwości, przystępna cena oraz możliwość ekonomicznego korzystania i sterowania źródłami energii powodują, że systemy inteligentnego sterowania domem stają się coraz bardziej popularne. To, co jeszcze do niedawna kojarzyło się z kosmiczną technologią dostępną jedynie dla nielicznych powoli staje się codziennością.

Łatwiej jest powiedzieć, czego nie potrafi inteligenty system sterowania domem. Bo
możliwości jakie oferuje ten domowy zarządca są naprawdę wielkie. Jego obecność w domu manifestowana jest, w najbardziej podstawowy sposób, przez zwolnienie domowników z tak prozaicznych czynności jak zapalenie czy gaszenie świateł czy zadbanie o to, aby okna i drzwi były wieczorem zamknięte.


Sam włączy, sam wyłączy

Ale to nie wszystkie zalety systemu inteligentnego sterowania domem. Uprzednio zaprogramowany układ samodzielnie włączy oświetlenie dostosowując jego natężenie do warunków atmosferycznych, obudzi domowników ulubioną muzyką, podniesie lub opuści wszystkie rolety w domu, a w kuchni uruchomi ekspres do kawy lub o określonej godzinie piekarnik. Mało?

Niższe koszty ogrzewania

Ważnym aspektem będącym jedną z zalet inteligentnego systemu sterowania jest możliwość sterowania układem ogrzewania i wentylacji. Włączyć światło, czy zaparzyć kawę każdy potrafi, ale sterowanie system ogrzewania i odpowiednia jego konfiguracja, to już wyższa szkoła jazdy. Jak to działa w przypadku inteligentnego sterowania domem? Temperatura w domu dostosowywana jest także w zależności od pogody, a umożliwiają to stacje i czujniki pogodowe usytuowane na zewnątrz budynku. Przed rannym wyjściem domowników moduł systemu odpowiedzialny za ogrzewanie obniży temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni, by podnieść ją o określonej godzinie. Dzięki takim rozwiązaniom energia służąca do ogrzewania domu wykorzystywana jest w sposób optymalny, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe.

System alarmowy w inteligentnym systemie sterowania domem

W większości wypadków system sterowania domem zintegrowany jest z systemem alarmowym zapewniającym poczucie bezpieczeństwa. System można zaprogramować w taki sposób, aby o określonych godzinach w domu, podzielonym na strefy, swobodnie mogą poruszać się jedynie mieszkańcy, natomiast każda próba dostania się kogoś z zewnątrz powoduje uruchomienie alarmu.
Ponadto w razie nieobecności domowników system włącza funkcję zwaną „symulacja obecności”. Co to znaczy? System podczas nieobecności domowników po prostu „udaje”, że ktoś przebywa w domu. W poszczególnych pokojach zapala i gasi światła w sposób losowy, odtwarza muzykę, czy uruchamia odbiornik TV – jednym słowem dba o to, aby dom nie wyglądał na opuszczony.
Planując rozbudowę systemu inteligentnego o moduł bezpieczeństwa warto rozważyć zakup kamer. Mamy wówczas możliwość wglądu na to, co się dzieje wokół posesji. Obraz może być przesyłany na odległość – więc będąc nawet oddalonym od domu może kontrolować, to co się dzieje w domu i na zewnątrz.

Sterowanie inteligentnym systemem

System jest w pełni automatyczny, wszystkie czynności, która system ma wykonać można zaprogramować, ale w zależności od potrzeb można nim sterować również manualnie. Służą do tego celu nie tylko dotykowe panele, ale również piloty. Systemem można również sterować na odległość – za pomocą komputera, smartfonu czy innego mobilnego urządzenia. Obsługa aplikacja jest intuicyjna i nie nastręcza większych problemów.

System bezprzewodowy czy z magistralą?

Na rynku jest wiele systemów, począwszy od tych najprostszych, z kilkoma modułami sterowania, do rozbudowanych układów odpowiedzialnych za zarządzanie całym domem. System powinien zostać dobrany w zależności od potrzeb i oczekiwania domowników. System inteligentny można zainstalować praktycznie w każdym momencie – zarówno na etapie budowy domu jak i w budynku już istniejącym. W takim przypadku polecane są rozwiązania bezprzewodowe. Instalacja w budynku systemu korzystającego z magistrali, czyli okablowania niesie za sobą konieczność przeprowadzenia remontu i całkowitej modyfikacji instalacji elektrycznej.

Fot. Lutron, Gira, Crestron

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ